Rychetský kritizoval vládu: Byl to chaos informací v atmosféře strachu
RYCHETSKÝ O VLÁDNÍCH OPATŘENÍ
Kvůli všudypřítomnému mediálnímu pokrytí kolem pandemie koronaviru žila velká část veřejnosti ve strachu. To vedlo k tomu, že lidé obecně akceptovali vládní opatření, přestože byla chaotická a nebyla dostatečně vysvětlená. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Ten navíc zkritizoval vládu za způsob komunikace směrem k veřejnosti, který označil za „nerozluštitelný“.
„Když se pokusím promítnout zpětně těch pět, šest týdnů nouzového stavu, tak nemohu nepřipustit, že i díky médiím v tom prvním období žila velká část veřejnosti ve strachu,“ uvedl Rychetský a ukázal jako příklad každodenní uveřejňování mrtvých například v Itálii, Španělsku, ale i v České republice. Média si dle něj tento prostor „nadužívala“ a nezbyl v nich na nic jiného.
To podle Rychetského vedlo k tomu, že se veřejnost zprvu vládním nařízením podvolila, přestože nebyla dostatečně vysvětlená. „Tím se zde vytvořil prostor pro to, že i nevysvětlená dostatečně opatření vlády, byla obecně akceptovaná, protože ten strach sehrál významnou roli,“ řekl předseda Ústavního soudu v pořadu Otázky Václava Moravce.
Následně zkritizoval českou vládu za její komunikaci. „Způsob, jakým jsme se dovídali co smíme a nesmíme, ten byl opravdu nerozluštitelný, protože každý řekl něco jiného,“ uvedl Rychetský, jehož další host pořadu – ústavní právník Jan Kysela – doplnil slovy: „A každý den jinak“.
Podle Rychetského byla veřejnost zmatená také kvůli chaotickému jednání členů vlády. „Jeden člen vlády řekl něco, předseda vlády něco, a pak se v médiích vystřídali různí epidemiologové a ten divák nemohl vědět: ‚Mluví za vládu nebo za koho?‘ Takže tady byl nával informací v té atmosféře strachu,“ řekl Rychetský během vysílání. Na konci pořadu však dodal, že díky účinnosti těch opatření začal strach u lidí postupně opadat a ti se tak nyní chtějí vrátit k běžnému svobodnému životu.
Rychetský zároveň v pořadu Otázky Václava Moravce uvedl, že až pandemie přejde, tak se Ústavní soud bude muset ex post vypořádat s tím, co se dělo před několika týdny při vyhlášení nouzového stavu. „Je to téměř jistota, že po několika letech relativního klidu se Ústavní soud dostane do situace, kdy bude muset řešit dosud neřešené zásadní problémy, které bezprostředně souvisí s pandemií,“ dodal Rychetský.