Amerika demonstruje za zpřísnění prodeje zbraní. Dorazily statisíce lidí
Zbraně v USA
Statisíce studentů a dalších lidí z různých částí Spojených států dorazily v sobotu do Washingtonu, kde začala demonstrace za zpřísnění kontroly prodeje zbraní nazvaná March For Our Lives. Akce, na níž organizátoři očekávají až půlmilionovou účast, má za cíl přesvědčit zákonodárce k přijetí tvrdších zbraňových zákonů v reakci na únorový masakr na floridské škole. Má více než 800 sesterských demonstrací po celé zemi i v zahraničí, ať už se jedná o New York, Los Angeles kde se sešly desítky tisíc lidí, nebo třeba Ženevu či Londýn. Podle agentury AP se jedná o jeden z největších amerických protestů od dob války ve Vietnamu.
„Lidé chtějí zákaz prodeje útočných zbraní, lidé chtějí zákaz velkokapacitních zásobníků. Lidé chtějí přísnější prověrky lidí kupujících zbraně. Buď stůjte na naší straně, nebo se mějte na pozoru. Voliči přicházejí,“ vzkázal z pódia politikům za aplausu davu sedmnáctiletý Cameron Kasky, který krátce po floridském masakru proslul ostrou televizní konfrontací s republikánským senátorem Markem Rubiem.
Demonstranti při akci nazvané Pochod za naše životy částečně zaplnili více než kilometr dlouhou washingtonskou Pensylvánskou třídu vedoucí mezi Kapitolem a Bílým domem. V jejich rukou byly vidět transparenty s hesly jako „Chraňte děti, ne zbraně“ či „My jsme změna“. Někteří z nich zvedali ruce, na nichž měli nápis „Nestřílejte“.
„Vyrůstali jsme s vědomím, že se nám něco podobného může stát,“ řekla listu The Washington Post osmnáctiletá Callie Stoneová v narážce na vraždu 17 lidí, převážně studentů, spáchanou na střední škole ve floridském městě Parkland devatenáctiletým vyloučeným studentem.
Kromě studentů dorazilo na akci mnoho jejich rodičů, někteří pedagogové či další lidé. Podle televize CNN se v davu sešla skupina lidí, kteří přežili různé masakry střelnou zbraní z minulých let, například loňskou střelbu v Las Vegas či před třemi lety v orlandském nočním klubu Pulse. Při obou zahynuly desítky lidí.
Mezi jednotlivými řečníky vystupují na podporu protestu známí hudebníci, mezi nimi Ariana Grandeová, Miley Cyrusová či Ben Platt.
Účastníci akce chtějí přesvědčit zákonodárce a prezidenta Donalda Trumpa, aby prosadili některá omezení vedoucí ke zvýšení bezpečnosti na školách.
Ke krokům, k nimž vyzývají, patří například zvýšení věkové hranice pro prodej střelných zbraní či úplný zákaz prodeje některých útočných zbraní. Většina zákonodárců se i pod vlivem mocné lobby majitelů zbraní staví k těmto opatřením vytrvale odmítavě, ačkoli floridský masakr díky tlaku studentů přispěl k zahájení nebývale otevřené debaty. Odpůrci zákazů často argumentují druhým dodatkem americké ústavy, který občanům USA zajišťuje právo nosit zbraň. Proti se staví rovněž americká zbraňová asociace (NRA), která ve sporu zůstává velmi vlivným hráčem.
Do ulic vyrazily rovněž desetitisíce lidí v dalších městech včetně samotného Parklandu.