Česko si připomíná srpen 1968, Babiš byl v Liberci, část vlády u rozhlasu
PŘIPOMÍNÁNÍ SRPNA 1968
Akce k připomenutí památky obětí invaze vojsk Varšavské smlouvy na území Československa před 52 lety se v pátek konají na mnoha místech České republiky. Zatímco tradičního pietního aktu u budovy Českého rozhlasu se zúčastnil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a někteří členové vlády včetně Jana Hamáčka, předseda vlády Andrej Babiš vyrazil do Liberce, kde jedná se saským premiérem.
K budově Českého rozhlasu dorazili mimo jiné i členové vlády včetně ministra vnitra Jana Hamáčka, ministryně financí Aleny Schillerové či ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Chyběl naopak předseda vlády Andrej Babiš. Ten totiž v pátek jedná se svým saským protějškem Michaelem Kretschmerem v Liberci.
Premiér své cesty do severočeského města využil a uctil památku 52. výročí od vpádu vojsk Varšavské smlouvy právě v Liberci. „Liberec byl před 52 lety po Praze druhým nejcitelněji postiženým městem. Zemřelo devět lidí a zraněných bylo 45,“ uvedl na twitteru Úřad vlády.
U liberecké radnice uctil @AndrejBabis památku obětí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Liberec byl před 52 lety po Praze druhým nejcitelněji postiženým městem. Zemřelo devět lidí a zraněných bylo 45. pic.twitter.com/kgyLU5ZVcA
— Úřad vlády ČR (@strakovka) August 21, 2020
Hlavními tématy libereckého jednání je spolupráce ve vědě a výzkumu, vzdělávání, zdravotnictví a dopravě. Do Liberce ale vyrazil i ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček, který uvedl, že jedním z témat je i spolupráce při těžbě a zpracování lithia na Cínovci, kde by Česko mělo podle dřívějších vyjádření mělo mít uloženo až dva tisíce miliard korun.
Po skončení akce u Českého rozhlasu bude otevřena Galerie Vinohradská 12, kde si lidé budou moci prohlédnout výstavu obrazů Emmy a Barbory Srncových. V Praze 1 se bude také konat pochod, který začne v ulici Politických vězňů, na Václavském náměstí se uskuteční koncert s názvem Aby sny nezešedly.
Přes 80 akcí pořádá i spolek Milion chvilek. Půjde o proslovy a vzpomínky pamětníků, koncerty, filmy, rekonstrukce vstupu vojsk do Československa nebo pietní shromáždění.
V Plzni na náměstí Republiky bude podle organizátorů ze spolku Milion chvilek komornější akce s minutou ticha a zapálením svíček, město také nechá na náměstí osadit bronzovou desku připomínající 21. srpen 1968. V Ústí nad Labem bude slavnostně odhalena pamětní deska věnovaná Petru Fridrichovi, jediné ústecké oběti srpnové okupace. Na Masarykově náměstí v Ostravě se uskuteční demonstrace, na Jakubském náměstí v Brně bude mimo jiné audiovizuální výstava.
„Roky 1968 a 1969 hrají zásadní roli v dějinách naší země a tváří v tvář současnému dění u nás i v zahraničí je čím dál důležitější si tyto události připomínat. Na nikoho, kdo odvážně a vytrvale hájil demokratické principy i v těch chvilkách, při kterých šlo o život, nesmíme nikdy zapomenout," uvedl místopředseda spolku Benjamin Roll.
Před 52 lety do tehdejší ČSSR vpadla vojska armád Varšavské smlouvy. O rok později na první výročí okupace se konaly občanské protesty, které také některé z akcí připomenou. Rozehnaly je československé bezpečnostní složky. Zákrok si tehdy vyžádal sedm mrtvých a mnoho zraněných. Tehdejší masové protesty začaly už 19. srpna, lidé při nich vyjadřovali nespokojenost s politikou nového komunistického vedení. Vyvrcholily 21. srpna.