Současná ODS se rozešla se svými ideály, musí vzniknout nová strana, vzkázal exprezident Klaus

Současná ODS se rozešla se svými ideály, musí vzniknout nová strana, vzkázal exprezident KlausAktualizujeme
Domov

Klaus o ODS

Echo24

Podle bývalého prezidenta Václava Klause musí vzniknout nová pravicová strana. Vedení ODS a její poslanci podle něj směřují k politické bezvýznamnosti. Reagoval tak na výzvu k odchodu svého syna Václava Klause mladšího z poslaneckého klubu ODS. Reakci bývalého prezidenta dnes poskytl Petr Macinka z Institutu Václava Klause, je zveřejněná i na facebookových stránkách institutu. Klaus ODS spoluzakládal a byl jejím dlouholetým předsedou. Stranu později opakovaně kritizoval. Předseda ODS Petr Fiala v reakci uvedl, že výroky o nové straně nejsou u Klause ničím novým.

„Včerejší (středeční) rozhodnutí vedení ODS, respektive jejího poslaneckého klubu, mne nepřekvapilo,“ uvedl Klaus. „Tito lidé nemají s původní ODS nic společného. S jejími ideály se rozešli už dávno nebo je nikdy nesdíleli. Charakterizuje je nadbíhání politické korektnosti a pravdě a lásce,“ uvedl Klaus starší.

Dodal, že jejich cesta k politické bezvýznamnosti je zcela přímočará. „Dříve či později musí vzniknout nová, skutečná pravicová strana. Dlouho jsme mnozí sázeli na ODS. Teď už snad každý ví, že to není možné,“ dodal.

Bývalý prezident zároveň dodal, že s ním syn své výroky nekonzultoval, stejně jako on se synem nekonzultoval toto své prohlášení. „Nechci mu zužovat jeho manévrovací prostor. Jinak by mé výroky o ODS byly daleko ostřejší,“ doplnil.

Na vyjádření Václava Klause reagoval předseda strany Petr Fiala. „Výroky prezidenta Klause o nové straně mě nepřekvapují. S ODS se rozešel už v roce 2008, všichni si ho pamatujeme z roku 2013 na volebních billboardech strany paní Bobošíkové,“ uvedl Fiala. Dodal, že pokud se někdo odklonil od původní ODS, tak to byl pouze Václav Klaus. „ODS byla založena jako konzervativně liberální strana s jasným prozápadním směřováním. Tak jsem ODS vždy vnímal a na tuto tradici navazuji,“ sdělil deníku Echo24.

Poslanecký klub ODS se ve středu v usnesení distancoval od úterních slov svého poslance Klause ml., který přirovnal schvalování zákonů ve Sněmovně kvůli předpisům Evropské unie k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. Předseda ODS Petr Fiala se ještě v úterý jménem strany omluvil, stejně učinil ve středu klub, který Klause zároveň vyzval k odchodu z klubu a konstatoval, že poslanec svým jednáním ODS dlouhodobě poškozuje. Klaus v reakci odmítl výzvě vyhovět.

Podle předsedy ODS budou následovat další kroky

Předseda ODS Petr Fiala ve čtvrtek uvedl, že situací kolem Václava Klause ml. se bude zabývat v sobotu Výkonná rada ODS. „Nepochybně ta situace už překračuje jenom záležitost poslaneckého klubu, dotýká se celé naší politické strany, proto je logické, aby se jí zabývala výkonná rada. Ta zasedá v sobotu, takže se touto věcí budeme také zabývat,“ řekl Fiala. „To, co mohu říci jednoznačně: nekončí to tímto usnesením a tou reakcí Václava Klause. Budou následovat další kroky,“ doplnil. Konkrétní být nechtěl.

„Byl jsem to já, kdo nejprve vyzval Václava Klause, aby opustil náš poslanecký klub. Z toho je vidět, že já sám považuji situaci za vážnou, za takovou, že poškozuje naši politiku, naši důvěryhodnost u voličů. Proto je potřeba to řešit,“ poznamenal předseda.

Podle Fialy může politická strana unést různé temperamenty, různé osobnosti, různě formulované názory. „Ale co politická strana nemůže unést, když se někdo dlouhodobě rozchází s její politikou, s jejím programem, politickým stylem. To se v případě Václava Klause stalo a teď ty události dospěly do bodu, kdy pro nás bylo nutné přijmout tuto výzvu a vyzvat Václava Klause, aby opustil náš poslanecký klub,“ dodal Fiala.

Dále čtěte: „Nehodlám reagovat na to, co kdo řekl a co si myslí,“ komentuje Klaus kritiku z ODS

„Klaus ml. překročil hranice myslitelného.“ Podle ODS se rozchází s programem strany

Související články