„Nehodlám reagovat na to, co kdo řekl a co si myslí,“ komentuje Klaus kritiku z ODS

„Nehodlám reagovat na to, co kdo řekl a co si myslí,“ komentuje Klaus kritiku z ODSAKTUALIZUJEME
Domov

Spor v klubu ODS

Karolína Vaverková

Den poté, co opoziční ODS vyzvala poslance Václava Klause ml. (ODS), aby odešel z poslaneckého klubu, přibývají argumenty, proč tak udělala. Zaznívají slova o neloajalitě, programovém rozchodu s ODS a nepřijatelnosti Klausova příměru přijímání legislativy z EU k transportům do koncentračních táborů. Podle předsedy ODS Petra Fialy budou v této věci následovat další kroky. Sám Václav Klaus ml. říká, že se vyjádřil už ve středu, když odmítl klub opustit, a na nynější konkrétní kritická slova reagovat nechce.

„Nehodlám reagovat na to, co kdo řekl a co si myslí. Moje politika je hájit nějaké hodnoty, to budu činit i nadále, nebudu hodnotit ani Frantu ani Jardu,“ řekl Václav Klaus ml. deníku Echo24. Rozhodnutí poslaneckého klubu ODS kritizoval i jeho otec a exprezident Václav Klaus. Píšeme o tom ZDE.

Poslanecký klub ODS vyzval Klause k odchodu ve středu, ve čtvrtek zaznívá konkrétní kritika jednotlivých politiků ODS. Poslanci ODS Pavlu Žáčkovi vadí především Klausův výrok o nacistických transportech. „Ač jsem byl včera služebně v zahraničí, tak se stanoviskem klubu zpětně souhlasím. Jako letitý spolupracovník Muzea holocaustu ve Washingtonu, tak i Židovského muzea v Praze a nakonec i jako člen Meziparlamentní skupiny přátel Izraele považuji jím pronesená slova za hloupá, nepřijatelná ba nebezpečná,“ uvedl pro Echo24 poslanec ODS Pavel Žáček.

Europoslanec Jan Zahradil, podle kterého už byl čas jednat, připomíná více sporných okamžiků mezi ODS a Václavem Klausem. „Nemám problém s názory pana Klause, mám problém s jeho sebeprezentací, hrou pouze na sebe a neloajalitou,“ uvedl Zahradil pro deník Echo24. „Pro titulek v médiích je ochoten říci cokoliv. Jeho výrok nebyl antisemitský, byl pouze pitomý. Vadí mi ale, když nepodpoří kandidáta ODS do Senátu. Vadí mi, když řekne, že nepůjde k eurovolbám, protože bude v Itálii. Pár takových sólistů už jsme v ODS přežili, přežijeme i pana Klause,“ dodal Zahradil.

Podle místopředsedy ODS Martina Baxy má teď Václav Klaus čas si vše promyslet. „Pokud Václav Klaus říká, že je členem ODS, tak jeden z vrcholných orgánů strany ho vyzval k tomu, aby z poslaneckého klubu odešel. To si myslím, že při ctění nějakých základních zásad toho, jak fungují orgány strany, by měl Václav Klaus respektovat,“ řekl Baxa.

Pokud by Klaus setrval na svém stanovisku a klub neopustil, nějaký orgán ODS se k věci brzy sejde a poradí se o dalším postupu, dodal dnes Baxa. Podle místopředsedy strany Martina Kupky má nyní Klaus čas na vyhodnocení argumentů.

Fiala: Budou následovat další kroky

Předseda ODS Petr Fiala ve čtvrtek uvedl, že situací kolem Václava Klause ml. se bude zabývat v sobotu Výkonná rada ODS. „Nepochybně ta situace už překračuje jenom záležitost poslaneckého klubu, dotýká se celé naší politické strany, proto je logické, aby se jí zabývala výkonná rada. Ta zasedá v sobotu, takže se touto věcí budeme také zabývat,“ řekl Fiala. „To, co mohu říci jednoznačně: nekončí to tímto usnesením a tou reakcí Václava Klause. Budou následovat další kroky,“ doplnil.

Konkrétní být nechtěl. „Byl jsem to já, kdo nejprve vyzval Václava Klause, aby opustil náš poslanecký klub. Z toho je vidět, že já sám považuji situaci za vážnou, za takovou, že poškozuje naši politiku, naši důvěryhodnost u voličů. Proto je potřeba to řešit,“ poznamenal předseda. Podle něj politická strana může unést různé temperamenty, různé osobnosti, různě formulované názory. „Ale co politická strana nemůže unést, když se někdo dlouhodobě rozchází s její politikou, s jejím programem, politickým stylem. To se v případě Václava Klause stalo a teď ty události dospěly do bodu, kdy pro nás bylo nutné přijmout tuto výzvu a vyzvat Václava Klause, aby opustil náš poslanecký klub,“ dodal Fiala.

Klaus výzvu ODS odmítl

Klub ODS vyzval Klause mladšího k odchodu z klubu ve středu poté, co na půdě Poslanecké sněmovny Klaus přirovnal schvalování zákonů ve Sněmovně kvůli předpisům Evropské unie k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. Předseda ODS Petr Fiala se ještě v úterý jménem strany omluvil. Stejně učinil ve středu klub, který Klause zároveň vyzval k odchodu z klubu a konstatoval, že poslanec svým jednáním ODS dlouhodobě poškozuje. Klaus v reakci odmítl výzvě vyhovět.

Podle středečního vyjádření Klause je v ODS skupina zasloužilých funkcionářů, kteří už stranu kdysi dovedli ve volbách z 30 procent na šest. „Ti mě nenáviděli od prvního dne, co jsem tam vkročil, a teď se jim velice hodilo to možná příliš drakonické přirovnání ohledně ztráty suverenity českého Parlamentu,“ řekl Klaus ml.

„Já nějaké výzvy k odchodu rozhodně nevyplním. Já jsem kandidoval za ODS. ODS byla založena u nás v kuchyni a ctím původní hodnoty, jak byla ta strana založená. Já si počkám, až mě případně vyloučí, a pokud se tak stane, tak se obrátím k voličům,“ doplnil.

Dále čtěte: „Klaus ml. překročil hranice myslitelného.“ Podle ODS se rozchází s programem strany

Související články