Nouzový stav skončil po měsících bez dalšího plánu, opatření se opět mění ze dne na den
NOUZOVÝ STAV
Půlrok nouzového stavu skončil, chybějící plán zatím nahradila chaotická rozhodnutí po výměně na postu ministra zdravotnictví. Nový systém PES měla hlavní hygienička předložit už v minulém týdnu, těsně před dokončením se však opět začal předělávat. Nyní řadu opatření „přebral“ pandemický zákon, který měl původně umožnit shromažďování ve větším množství lidí. Nový šéf resortu zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) však během několika hodin změnil názor a rozhodl se nařízení opět změnit.
Od pondělí se protiepidemická opatření nově řídí pandemickým zákonem, většina jich i nadále zůstává v platnosti. S nouzovým stavem však skončil zákaz cestování mezi okresy, který platí s výjimkami například pro cesty do zaměstnání čí za lékařem od začátku března. Pominul také zákaz nočního vycházení mezi 21:00 a 05:00. Oproti očekávání se ale zatím neuvolní pravidla pro shromažďování. Původně se mělo od pondělí moci setkávat venku až 20 lidí a uvnitř až deset.
Uvolnění schválila vláda v úterý, kdy byl ještě v úřadu bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný. Ve středu ho vystřídal Arenbeger a ještě v pátek brzy odpoledne na tiskové konferenci potvrdil, že se bude moci shromažďovat více lidí a bude v těchto skupinách povolený sport venku. Vyjádřil se však, že se mu to z lékařského hlediska nezdá a o pět hodin později v pátek vpodvečer řekl, že zvažuje zpřísnění. To pak v sobotu potvrdil s tím, že to sice bude nejspíš v rozporu s pandemickým zákonem, ale lidem nezbyde, než nařízení dodržovat, dokud ho nezruší soud.
Po jednání s právníky následně opět korigoval svá vyjádření s tím, že by se opatření mohlo opřít o jinou právní normu. Od pondělí tak podle nového nařízení vydaného ministrem zdravotnictví nadále platí tvrdší omezení setkávání, sejít se budou moci dva lidé uvnitř i venku. Opatření je platné od pondělního rána, přestalo by platit, kdyby ho vláda na pondělním jednání nepotvrdila. Vládní otočka ohledně shromažďování rozčílila české sportovní prostředí, rozhodnutí ministra označila za skandální například Fotbalová asociace ČR, kritizoval ho i Český olympijský výbor.
Náhlé změny v nařízeních se odehrávají v době, kdy vládě chybí jasný plán pro další postup v boji s pandemií. To kritizuje opozice či zástupci podnikatelů. Hospodářská komora uvedla, že podnikatelé potřebují jasnou vizi dalšího vývoje. Ten měl opět po pauze určovat protiepidemický systém PES. Jeho nová verze měla být původně podle resortu zdravotnictví hotová týden před Velikonoci, následně ji měla hlavní hygienička Pavla Svrčinová představit těsně před svátky, ale znovu došlo ke zdržení. Nový ministr zdravotnictví Arenberger pak vzkázal, ať lidé na „psa“ zapomenou, jelikož systém dozná dalších změn a hotový bude v horizontu čtrnácti dnů.
Jak bude nový systém konkrétně vypadat není jasné, podle ministra zdravotnictví by už nemělo jít o tabulku, ale spíše „balíčky k rozvolňování“. Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) by mezi jednotlivými kroky při rozvolňování měly být vždy rozestupy 14 dní. „To znamená, nikoli kdy tam takzvaně naskočí ten pandemický ukazatel, ale měly by být rozestupy mezi tím rozvolněním vždycky alespoň 14 dní, a to čistě proto, že uvidíme, jak vlastně ta předcházející skupina, jaký měla dopad na to rozvolnění,“ řekl Havlíček v nedělním pořadu Partie na CNN Prima News. Vicepremiér si dokáže představit, že za 14 dnů by mohlo nastat další rozvolnění. Myslí si, že nová pravidla budou čitelné a jednodušší, než byl PES. „A my se trošku vrátíme k tomu původnímu režimu, jestli si vzpomínáte, jak byl na jaře roku 2020,“ snažil se vysvětlit Havlíček. Vláda by tak podle něj dopředu říkala, co rozvolní.
V nouzovém stavu byla Česká republika nepřetržitě od 5. října. Poslanci ho na žádost vlády opakovaně prodlužovali, v polovině února tak ale už učinit odmítli. Vláda ovšem nakonec opět nouzový stav i přes kritiku vyhlásila a sněmovna na konci března souhlasila s jeho prodloužením do neděle.
Změny s jeho koncem čekají i na část školáků. Do lavic se od pondělí vrací žáci prvního stupně základních škol, ve škole se většina tříd bude střídat po týdnu. K prezenční výuce se vrátí také speciální školy a znovuotevřou se i školky, zatím ale jen pro předškoláky. Podmínkou prezenční výuky bude pravidelné testování. Žáci i pracovníci škol budou muset dvakrát týdně absolvovat antigenní test. Školy se ale zatím neotevřou kvůli špatné epidemické situaci na Děčínsku, kde byl termín odsunut o týden.
V souvislosti s návratem části žáků do škol vláda rozhodla o otevření obchodů s dětským oblečením, s obuví a papírnictví. Na seznam znovuotevřených obchodů a služeb kabinet připojil také třeba čistírny, prádelny, zámečnictví, prodejny náhradních dílů pro auta a stroje nebo farmářské trhy. Otevření se týká i zoologických a botanických zahrad, které mohou obnovit provoz ve venkovních prostorech. Naplnit budou smět maximálně 20 procent kapacity. Mohou začít fungovat i knihovny.
Mění se i režim ve věznicích či detenčních ústavech, kde jsou od pondělí nově povoleny návštěvy. Za odsouzenými, obviněnými a chovanci návštěvy nemohly chodit od října. Nově je budou moci navštívit nanejvýš dva lidé současně, musí ale mít respirátor. Autoškoly mohou od tohoto týdne znovu přihlašovat své studenty ke zkouškám. Při výcviku i zkouškách však musí nadále dodržovat některá omezení, testy na koronavirus však povinné nejsou. Řidičské zkoušky jsou zastaveny od začátku března, to se týká až deseti tisíc lidí.