Varování nejenom pro D1. Na Česko se ženou masy sněhu. Napadnout má až půl metru

Varování nejenom pro D1. Na Česko se ženou masy sněhu. Napadnout má až půl metruNové
Panorama

Sněhové komplikace

Echo24

Většinu České republiky zasáhne další sněžení. Od úterního do středečního rána napadne v nižších polohách od pěti do 15 centimetrů sněhu a na horách mezi deseti až 40 centimetry. V Čechách se ke sněžení přidá i silný vítr a bude na silnicích místy tvořit sněhové jazyky nebo závěje. Se silným sněžením se několik dní potýká i jih Bavorska a Rakousko.

Vítr může dosáhnout v Čechách rychlosti v nárazech až 70 kilometrů v hodině a na horách kolem 90 kilometrů v hodině. V noci na středu začne pomalu slábnout, přičemž na severozápadě zeslábne ve středu večer. „V důsledku kombinace větru a sněhu se budou od úterního rána od středních poloh místy tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje. Jejich tvorba bude ustávat během středečního rána,“ uvedli meteorologové.

Se sněhovými jazyky by měli řidiči počítat od úterního do středečního rána ve většině krajích v polohách nad 500 metrů nad mořem, v Pardubickém kraji a na Vysočině od 400 metrů nad mořem. Novou sněhovou pokrývku avizují meteorologové pro celý Karlovarský, Liberecký a Zlínský kraj a Vysočinu a pro část okresů Plzeňského, Jihočeského, Pardubického, Královéhradeckého, Ústeckého, Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

Vzhledem k očekávanému sněžení a silnému větru proto doporučují řidičům, jezdili maximálně opatrně a na cesty se nevydávali bez zimní výbavy, do hor i se sněhovými řetězy. Turisté by se pak neměli vydávat do hřebenových částí.

V Německu a Rakousku komplikuje sníh dopravu

Na jihu Bavorska nepolevil sníh ani v pondělí, i když v noci na dnešek po dvou dnech nepřetržitých sněhových srážek poněkud mírněji. Radost ze sněhové nadílky mají zejména děti, protože v mnoha školách jihoněmecké spolkové země odpadlo vyučování. Dopravní policii a správcům silnic a železnic naopak počasí dál dělá vrásky. V Bavorsku i rakouském Tyrolsku nadále platí velké nebezpečí lavin, informovaly agentury DPA a APA. Z Německa, Rakouska i Švýcarska jsou hlášeny další oběti zimního počasí. Kvůli lavinovému nebezpečí byl uzavřen rakouský skiareál Hochkar, oblíbený i mezi Čechy.

Na začátku pracovního týdne se v Bavorsku postaral sníh o stres navíc. Omezení platí v silniční i železniční dopravě. V celých německých Alpách platí druhý stupeň lavinového nebezpečí na pětistupňové škále. Některé horské silnice tak jsou uzavřeny právě kvůli lavinovému nebezpečí.

Na další dny přitom meteorologové hlásí další sněžení, zejména v Alpách, zatímco severně od Dunaje by mělo především pršet. Během dneška má například v berchtesgadenském okrese napadnout až 20 centimetrů sněhu. V některých okresech, jako například Lindau, dnes odpadlo na mnoha školách vyučování. V bavorském okrese Miesbach nedaleko Mnichova dnes byl dokonce vyhlášen mimořádný stav a školy tam zůstanou zavřené celý týden.

Podle meteorologů si dnes jih Bavorska od přívalů sněhu jen na chvíli oddechne. Lavinové nebezpečí tam dnes dokonce bylo v některých oblastech sníženo ze čtvrtého na třetí stupeň, ale nejpozději v noci z úterý na středu má znovu zesílit sněžení. Na nový sníh a od úterý také vítr se mají připravit také v pohořích Černý les, Bavorský les a Krušné hory.

V rakouské lyžařské oblasti Zauchensee v neděli zahynul 35letý slovinský lyžař mimo upravené sjezdovky. Podle dnešních agentury APA ho zasypalsníh v nadmořské výšce kolem 1750 metrů. Oživovací pokusy záchranářů už byly marné.

Dva německé lyžaře už v neděli zabily laviny na západě Rakouska. V nejzápadnější spolkové zemi Vorarlbersko i v dalších částech rakouských Alp platí po vydatném sněžení velké lavinové nebezpečí.

APA dnes hlásí, že také v Tyrolsku a spolkové zemi Salcburk platí druhý nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí. Tyrolsko se dokonce připravuje na vyhlášení nejvyššího stupně. Nebezpečí představuje zejména nový sníh. Provozování zimních sportů mimo zabezpečené zóny je podle expertů nebezpečné. O něco příznivější je situace pod hranicí lesa.

Na 40 záchranářů se psy dnes pátrají po dvou nezvěstných turistech, kteří se vydali na túru na sněžnicích poblíž dolnorakouského Hohenbergu.

Zcela uzavřeno dnes bylo až do odvolání lyžařské středisko Hochkar kvůli lavinovému nebezpečí i řízenému odstřelu lavin. Hosté, místní pracovníci i obyvatelé mají během dneška středisko opustit.

Na východě Štýrska dnes byla kvůli lavinovému nebezpečí uzavřena silnice do lyžařského střediska Planneralm, které je oblíbenou oblastí pro pořádání lyžařských kurzů.

Čtěte více: D1 je nová dálnice, tvrdil Babiš. Znovu prohlásil, že za Ťoka se stavělo nejvíc

Související články