V Česku vzrostla kriminalita, loni se stalo 199 221 trestných činů. Policie objasnila polovinu
Přibylo také vražd
V Česku loni vzrostla kriminalita o 3,5 procenta na 199 221 trestných činů. Policie objasnila - tedy navrhla státnímu zástupci podání obžaloby - u 105 994 z nich, což představuje 53,2 procenta. Kriminalita stoupla ve všech krajích s výjimkou Libereckého a Zlínského. Vražd policisté řešili 143, to je o 27 více než předloni. Na čtvrteční tiskové konferenci to uvedl ředitel kriminální policie Michal Foit.
Nárůst kriminality o 6 816 skutků označil Foit za nevýznamný. "Trend, který byl od roku 2013, kdy kriminalita meziročně klesala, samozřejmě nemohl jít donekonečna. Jednou musel přijít den, kdy se ten klesající trend zastaví a dojde k nějakému drobnému nárůstu. Není to nic dramatického, je to 3,5 procenta. Uvidíme, jak se kriminalita bude vyvíjet do budoucna dál," řekl novinářům.
Také zvýšený počet vražd není podle Foita v kontextu posledních pěti let zásadním vybočením z průměru, který se pohybuje kolem 135 až 140 případů ročně s objasněností okolo 97 procent. "Předloňský rok byl trochu extrémní tím, že došlo k dost zásadnímu poklesu (vražd) oproti předchozímu období," vysvětlil ředitel současný nárůst případů. Neobjasněno podle něj průměrně zůstane čtyři až pět vražd ročně.
Ze 143 trestných činů vražd bylo loni 81 dokonaných, 56 ve stadiu pokusu a šest ve fázi přípravy. Nejčastějším motivem zůstaly osobní vztahy, které sehrály roli u 74 vražd. U 12 případů šlo o loupežný motiv, čtyři vraždy byly na objednávku. Nejvíce se loni opět vraždilo v Praze, Moravskoslezském, Jihomoravském a Středočeském kraji.
Největší podíl trestných činů - 51,3 procenta - loni tradičně tvořily činy majetkové. Policisté objasnili zhruba čtvrtinu z nich. Násilná trestná činnost představovala 6,8 procenta ze všech kriminálních skutků a podařilo se ji vyřešit v 69 procentech případů. Nejčastějším násilným činem bylo úmyslné ublížení na zdraví. Mravnostních činů - tedy například držení dětské pornografie nebo znásilnění - bylo z celkového počtu 1,4 procenta a objasněny byly čtyři pětiny z nich.
Jedinou oblastí kriminality, kde policisté zaznamenali mírný pokles o 248 skutků na 12,3 procenta, byly hospodářské trestné činy, to znamená podvody nebo zpronevěry.
Loni rovněž pokračoval trend vzrůstající kybernetické kriminality. Těchto skutků bylo zaevidováno 8 417, což je téměř čtvrtinu více než předloni. "Hodně trestných činů přechází do kyberprostoru, kde jsou páchány podvody nebo mravnostní trestná činnost," řekl k tomu Foit.
Upozornil také na to, že provedení trestných činů bývá promyšlenější než dřív. "Skupiny pachatelů jsou stále sofistikovanější, dochází k páchání trestné činnosti se zahraničním prvkem. Jedná se o skupiny zahraničních pachatelů, kteří se dopouštějí trestné činnosti jak na celém území České republiky, tak i směrem do zahraničí," popsal.
Z krajů vykázal nejvyšší meziroční nárůst zaevidované trestné činnosti Karlovarský, a to o 13,9 procent. Následoval Středočeský kraj s 6,3 procenta a Královéhradecký s 6,1 procenta. V hlavním městě kriminalita stoupla o 4,8 procenta.
Loni vzrostl i počet vyhlášených pátrání po lidech, a to zhruba o dva tisíce na 27 248. Přibližně 24 tisíc bylo následně odvoláno. Režim "dítě v ohrožení" vyhlásila policie ve 22 případech, přičemž všechny děti se podařilo nalézt v pořádku vyjma jednoho, které utonulo. Jednotka cíleného pátrání loni zadržela 55 hledaných lidí, z toho sedm v zahraničí.
Před loňským rokem se kriminalita v ČR naposledy zvýšila v roce 2013 po lednové amnestii, kterou vyhlásil tehdejší prezident Václav Klaus. Tehdy vzrostla o sedm procent na více než 325 tisíc trestných činů a více než polovinu pachatelů tvořili recidivisté.