Vláda ztrácí partnera pro cenzurní tance
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
PŘÍSPĚVKY NA OZE
Sněmovna nestihla v pátek závěrečné schvalování energetické novely, která by po poslaneckých úpravách mohla omezit peníze ze státního rozpočtu vyplácené na podp ...
Zatímco u cen elektřiny styl Fialovy vlády nekonat včas a rychle začíná mít dramatické dopady na český průmysl, jindy může mít tento styl i své výhody. Za týden to bude čtvrt roku od ruského útoku na Ukrajinu a od chvíle, kdy vláda iniciovala vypnutí osmi protivládních až protirežimních webů. Vypnutí platilo pro třicet dnů, pak dalších třicet dnů a pak ještě jednou třicet dní – než správcům českých domén CZ.NIC konečně došla trpělivost s odváděním špinavé práce za stát: „V zájmu transparentnosti a předvídatelnosti svého rozhodování sdružení CZ.NIC po splnění účelu blokace oznamuje, že poté, co uplynou tři měsíce od zablokování uvedených dezinformačních webů, ponechá sdružení dotčené domény vyřazené ze zóny pouze na základě příkazu soudu, Policie ČR nebo jiného kompetentního orgánu státu.“
Je to jen první, krok na cestě k obnovení svobody na českém internetu, operátoři zatím tak úplně správce domén po ohlášené cestě nenásledují. Nicméně ten krok je velmi důležitý. Neměla by zapadnout v textu obsažený apel na český stát, v tomto případě vládu a tajné služby, především Vojenské zpravodajství, aby svou bezpečnostní politiku, která hraničí s cenzurou, dělal na vlastní jméno.
Vypínání webů lze ospravedlnit v jediném případě: pokud má stát dobrý důvod domnívat se, že konkrétní stránka byla reálně napojena na nepřátelskou entitu. Petr Fiala to tak explicitně řekl a minimálně ve třech případech o tom stát bude muset předložit důkazy u soudu. Zatím nám naznačuje, že má něco na Protiproud Petra Hájka. Server Aktuálně.cz předminulý týden napsal, že v nakladatelství Česká citadela, za nímž provozovatel Protiproudu a někdejší mluvčí Václava Klause stojí, kryly ztrátu neprůhledné firmy ze zahraničí zastupované jakousi mladou Běloruskou. Hájkova odpověď na tento článek je bohužel prázdný patos – věcného k předestřené konstrukci neříká „mukl“ nového režimu nic.
Připusťme teď, že Hájkovi a ještě někomu stát spolupráci s Ruskem prokáže. Dobrá práce, bez ironie. Ale stát se ocitne v potížích, i kdyby byl mezi postiženými weby bez vazeb na Rusko jen jeden. Z jeho hlediska by hození do pytle zvaného pátá kolona bylo přirozeně o to horší.
Drtivé je i zjištění, že vláda, jejíž premiér má na jazyku svobodu projevu u příležitosti Světového dne tisku, nedokáže za tři měsíce do svobody projevu na internetu vnést systém a místo toho vytváří příšeří, které končí až ve chvíli, kdy partner, s nímž to příšeří tvoří, přestane hrát svůj partes.
Historicky tažení proti „dezinformační scéně“ nebylo a dosud není srdeční záležitostí nejsilnější strany v koalici, ODS, ale těch menších, především konkrétních politiků z TOP 09. Vláda si pořídila svého zmocněnce pro oblast médií a dezinformací, jmenoval ho premiér, ovšem opět bez účasti ODS, jejíž členové na to hledí lhostejně nebo nechápavě. Pokud skutečně vznikne zákon pro boj s dezinformacemi, bude chtěný asi tak jako Válkův pandemický zákon, na němž se koalice vyčerpávala a její většina netušila proč.
V průzkumu STEM konaném měsíc po začátku ruské války 70 procent Čechů přiznávalo vládě možnost omezit nebo znemožnit působení médií šířících prý dezinformace. Ale v těch třiceti procentech váhavců, nebo dokonce příznivců absolutní svobody bude myslím i nemálo lidí, na kterých by česká pravice měla stavět, které by měla považovat za sůl země.