Zeman lobbuje za vládu ANO s extremisty a KSČM. Z vyjednávání škrtá ČSSD

Vyjednávání o vládě

Zeman lobbuje za vládu ANO s extremisty a KSČM. Z vyjednávání škrtá ČSSDNOVÉ
Prezident Miloš Zeman Foto:

Ilustrační foto: Jan Zatorsky
 

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman z dalšího vyjednávání o vládě vyškrtl sociální demokraty. V úterý večer totiž premiérovi v demisi Andreji Babišovi doporučil, aby pokračoval ve vyjednávání s SPD a KSČM. Jakou strategii nyní premiér Babiš zvolí, stále není jasné. Před schůzkou se Zemanem se Babiš otázkám, co bude dál, bránil odvoláváním na setkání s prezidentem. Nyní se odvolává na setkání výboru a předsednictva hnutí ANO. Sejít by se měly ve čtvrtek.

Opozice Zemanovo doporučení kritizuje. Podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka by extremisté z SPD ve vládě poškodili reputaci Česka v Evropě. "Pokud s nimi Andrej Babiš bude vyjednávat, potvrdí, že mu nejde o práci pro lidi, ale jen a pouze o funkci premiéra," uvedl na Twitteru předseda Jan Hamáček. 

Podle předsedy ODS Petra Fialy funguje neformální koalice ANO, KSČM a SPD spolehlivě už od vyhlášení výsledků voleb a Zeman je jejím hlavním architektem. "Není proto nic překvapivého na tom, že ji preferuje i nadále. Je na Andreji Babišovi, zda chce převzít zodpovědnost za vládu s extremisty a s komunisty," okomentoval schůzku Fiala. ODS dokonce hovoří o politické krizi.

Předsedu TOP 09 Jiřího Pospíšila Zeman nepřekvapil, pokračuje prý doba Babišova hájení. "Nepřekvapuje ani snaha Miloše Zemana vtáhnout do vlády extremistické hnutí SPD, kterému prezident vděčí za hlasy v prezidentské volbě," uvedl Pospíšil.

Babiš o SPD ve vládě nestojí

Premiér v demisi Andrej Babiš se jel "poradit" s prezidentem Zemanem poté, co krachla vyjednávání o vládě mezi ANO a sociálními demokraty. Prezident mu doporučil vyjednávat s extremisty z hnutí SPD a KČSM. To je přitom varianta, o kterou nestojí ani Babiš, ani některé výrazné tváře hnutí. Například ministr dopravy v demisi Dan Ťok.

Premiér v demisi totiž dobře ví, že vláda s účastí či podporou SPD by mu zavřela dveře do řady evropských diplomatických kruhů. V úterý večer zopakoval, že se s SPD zásadně rozchází v otázce zákona o obecném referendu. SPD totiž prosazuje možnost v referendu hlasovat o vystoupení Česka z EU.

Série schůzek tento týden pokračuje. K prezidentu Zemanovi jsou objednáni ve středu předseda KSČM Vojtěch Filip a o den později šéf SPD Tomio Okamura. Sejít se mají i strany ODS, Piráti, TOP 09, STAN a sociální demokraté s lidovci. Těchto šest stran má dohromady 85 poslanců.

'Pan prezident a já máme stejný názor'

Pozoruhodné na Babišově tiskové konferenci po jednání se Zemanem bylo zdůrazňování shody se Zemanem v otázce sociálních demokratů. "Pan prezident byl překvapený, taky si to neumí vysvětlit, proč jednání s ČSSD nedopadlo. Má stejný názor, že nabídka byla velkorysá," zdůraznil Babiš v úterý. ANO nabídlo sociálním demokratům pět resortů, nepřistoupilo ale na podmínku resortů vnitra nebo financí. Výměnou za jeden z nich by byla ČSSD ochotná tolerovat ve vládě trestně stíhaného Babiše.

Babiš také znovu odmítl dotazy novinářů, zda by byla možnost, aby nebyl premiérem on, ale někdo jiný z hnutí ANO. Na jednání se Zemanem o tom prý ani nemluvili. "Platí, co platilo před volbami. Já jsem byl jediný kandidát na premiéra. Moje situace byla stejná jako dneska," uvedl Babiš.

Zopakoval také, že vláda byť v demisi a bez důvěry "funguje normálně". Že nemá vláda pět měsíců po volbách důvěru, prý dle něj není nic neobvyklého. "Není nic neobvyklého, aby se skládala vláda i rok a půl," uvedl a za příklad dal Německo či Belgii. Srovnání s Německem ale například není správné. Dle německé ústavy vládne po volbách až do získání důvěry nové vlády původní kabinet, nikoli vláda bez důvěry.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: ŽIVĚ: „Prezident mi doporučil pokračovat s KSČM a SPD,” řekl Babiš po schůzce v Lánech

Bělobrádek navrhuje vznik menšinové vlády bez ANO, SPD a KSČM

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články