Hlasovací mašina ANO, SPD a KSČM Okamuru podrží

Hlasovací mašina ANO, SPD a KSČM Okamuru podržíNOVÉ
Tomio Okamura Foto:

Ilustrační foto: Jan Zatorsky

Domov

Okamura ve vedení sněmovny

Karolína Vaverková

O odvolání šéfa SPD Tomia Okamury z pozice místopředsedy dolní komory by mohli poslanci rozhodnout už 27. února, kdy se schází sněmovna. Pouze ale v případě, že se povede sehnat 80 podpisů na zařazení bodu na program schůze. Proti návrhu KDU-ČSL na Okamurovo odvolání je ale většina hnutí ANO, komunisté a SPD.

Odvolání Okamury z vedení sněmovny by kromě lidovců podpořili Piráti, TOP 09, STAN a velká část poslanců ODS a ČSSD. Otázka ale je, zda se návrh dostane na plénum. Záleží na tom, zda se pod něj podepíše dost poslanců, uvedl pro Echo24 šéf klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Odvolat místopředsedu sněmovny lze na písemný návrh alespoň dvou pětin všech poslanců, tedy 80. „V hlasování rozhodne prostá většina poslanců,“ dodal Bartošek.

Okamura v lednu řekl, že někdejší koncentrační tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený. Uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Návrh na své odvolání z funkce místopředsedy Okamura považuje za „manipulativní mediální kampaň, kterou živí některá lživá média a politická konkurence“. Uvedl to v dopise pro židovskou obec, v němž se distancoval od toho, že by zpochybňoval utrpení lidí, které se odehrávalo za druhé světové války v táboře v Letech.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Podle první místopředsedkyně Pirátů Olgy Richterové Okamura nereprezentuje jen sebe, ale celou sněmovnu, i proto jsou Piráti pro jeho odvolání. „Tomio Okamura svými výroky zpochybnil kruté podmínky a úmrtí v táboře Lety. Pokud pan Okamura ví, co se v Letech dělo za hrůzy, a svými výroky testuje, kolik mu toho projde, je to snad ještě závažnější než neznalost faktů. V této funkci totiž reprezentuje nejen sebe a svou stranu, ale i celý zastupitelský sbor,“ uvedla Richterová.

Podržet Okamuru ve funkci místopředsedy sněmovny ale chtějí kluby ANO a SPD. Komunisté se k návrhu lidovců připojit také nehodlají, jak uvedli minulý týden pro ČTK. Server Echo24 oslovil s dotazem na postoj komunistů předsedu KSČM Vojtěcha Filipa i místopředsedu Jiřího Dolejše. Ani jeden ale redakci neodpověděl.

Předseda klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v úterý uvedl, že většina poslanců hnutí ANO s návrhem na odvolání Okamury nesouhlasí. ANO a SPD v posledních týdnech jednají o programu a podpoře. SPD je totiž spolu s komunisty jediná sněmovní strana, která je nyní ochotná podpořit druhý pokus premiéra v demisi Andreje Babiše o sestavení vlády s důvěrou sněmovny.

Hlasovací koalice ANO, SPD a komunistů už dříve ve sněmovně postupovala jednotně několikrát. Poprvé se projevila v listopadu při ustavování sněmovny, kdy se rozhodovalo o předsedech výborů a vedení sněmovny. Společnými silami už prosadili do čela dolní komory kandidáta hnutí ANO Radka Vondráčka a komunistu Stanislava Grospiče do čela mandátového a imunitního výboru. Opoziční poslanci dokonce tenkrát označili tyto strany za „hlasovací mašinu“. Hnutí ANO, SPD i KSČM opakovaně odmítaly, že by měly nějakou hlasovací koalici dohodnutou.

Na Okamuru a Roznera míří několik trestních oznámení

Na Okamuru a poslance za SPD Miloslava Roznera podal trestní oznámení předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeněk Růžička. Důvodem jsou výroky obou politiků o romském táboře v Letech u Písku. Skupina asi deseti pozůstalých po obětech tábora požaduje odškodnění za morální újmu. Oba politici podle nich porušili zákon veřejným popíráním nacistické genocidy Romů.

Rozner kritizoval odkup vepřína nedaleko pietního místa v Letech a použil slova „neexistující pseudokoncentrák“. Trestní oznámení na něj minulý týden podali Mladí sociální demokraté a senátor Tomáš Czernin (TOP 09).

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále: Většina poslanců ANO je proti odvolání Tomia Okamury

Chovanec ČSSD doporučí hlasovat pro odvolání Okamury z vedení sněmovny