1 Okamura ve vedení sněmovny

Hlasovací mašina ANO, SPD a KSČM Okamuru podrží

NOVÉ

Témata: , , ,

O odvolání šéfa SPD Tomia Okamury z pozice místopředsedy dolní komory by mohli poslanci rozhodnout už 27. února, kdy se schází sněmovna. Pouze ale v případě, že se povede sehnat 80 podpisů na zařazení bodu na program schůze. Proti návrhu KDU-ČSL na Okamurovo odvolání je ale většina hnutí ANO, komunisté a SPD.

Odvolání Okamury z vedení sněmovny by kromě lidovců podpořili Piráti, TOP 09, STAN a velká část poslanců ODS a ČSSD. Otázka ale je, zda se návrh dostane na plénum. Záleží na tom, zda se pod něj podepíše dost poslanců, uvedl pro Echo24 šéf klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Odvolat místopředsedu sněmovny lze na písemný návrh alespoň dvou pětin všech poslanců, tedy 80. „V hlasování rozhodne prostá většina poslanců,“ dodal Bartošek.

Okamura v lednu řekl, že někdejší koncentrační tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený. Uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Návrh na své odvolání z funkce místopředsedy Okamura považuje za „manipulativní mediální kampaň, kterou živí některá lživá média a politická konkurence“. Uvedl to v dopise pro židovskou obec, v němž se distancoval od toho, že by zpochybňoval utrpení lidí, které se odehrávalo za druhé světové války v táboře v Letech.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Podle první místopředsedkyně Pirátů Olgy Richterové Okamura nereprezentuje jen sebe, ale celou sněmovnu, i proto jsou Piráti pro jeho odvolání. „Tomio Okamura svými výroky zpochybnil kruté podmínky a úmrtí v táboře Lety. Pokud pan Okamura ví, co se v Letech dělo za hrůzy, a svými výroky testuje, kolik mu toho projde, je to snad ještě závažnější než neznalost faktů. V této funkci totiž reprezentuje nejen sebe a svou stranu, ale i celý zastupitelský sbor,“ uvedla Richterová.

Podržet Okamuru ve funkci místopředsedy sněmovny ale chtějí kluby ANO a SPD. Komunisté se k návrhu lidovců připojit také nehodlají, jak uvedli minulý týden pro ČTK. Server Echo24 oslovil s dotazem na postoj komunistů předsedu KSČM Vojtěcha Filipa i místopředsedu Jiřího Dolejše. Ani jeden ale redakci neodpověděl.

Předseda klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v úterý uvedl, že většina poslanců hnutí ANO s návrhem na odvolání Okamury nesouhlasí. ANO a SPD v posledních týdnech jednají o programu a podpoře. SPD je totiž spolu s komunisty jediná sněmovní strana, která je nyní ochotná podpořit druhý pokus premiéra v demisi Andreje Babiše o sestavení vlády s důvěrou sněmovny.

Hlasovací koalice ANO, SPD a komunistů už dříve ve sněmovně postupovala jednotně několikrát. Poprvé se projevila v listopadu při ustavování sněmovny, kdy se rozhodovalo o předsedech výborů a vedení sněmovny. Společnými silami už prosadili do čela dolní komory kandidáta hnutí ANO Radka Vondráčka a komunistu Stanislava Grospiče do čela mandátového a imunitního výboru. Opoziční poslanci dokonce tenkrát označili tyto strany za „hlasovací mašinu“. Hnutí ANO, SPD i KSČM opakovaně odmítaly, že by měly nějakou hlasovací koalici dohodnutou.

Na Okamuru a Roznera míří několik trestních oznámení

Na Okamuru a poslance za SPD Miloslava Roznera podal trestní oznámení předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeněk Růžička. Důvodem jsou výroky obou politiků o romském táboře v Letech u Písku. Skupina asi deseti pozůstalých po obětech tábora požaduje odškodnění za morální újmu. Oba politici podle nich porušili zákon veřejným popíráním nacistické genocidy Romů.

Rozner kritizoval odkup vepřína nedaleko pietního místa v Letech a použil slova „neexistující pseudokoncentrák“. Trestní oznámení na něj minulý týden podali Mladí sociální demokraté a senátor Tomáš Czernin (TOP 09).

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále: Většina poslanců ANO je proti odvolání Tomia Okamury

Chovanec ČSSD doporučí hlasovat pro odvolání Okamury z vedení sněmovny

RendererException: Unable to render template "/views/partials/components/jarvis/_tydenikinarticle.ftl".

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.