Babišovo stíhání bude velmi pravděpodobně zastaveno, tvrdí exministryně Válková

Babišovo stíhání bude velmi pravděpodobně zastaveno, tvrdí exministryně VálkováNOVÉ
Helena Válková Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

Dotační podvod

tk

Exministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) tvrdí, že trestní stíhání premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše bude velmi pravděpodobně zastaveno. Nynější poslankyně to řekla v pořadu DVTV s tím, že prý ví „některé skutečnosti“ případu, které však nesdělila. Babiš je vyšetřován pro dotační podvod v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo.

​​​​“Vím některé skutečnosti, které jsem se dozvěděla v souvislosti s výkonem mé profese,“ řekla pro DVTV bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková. Jaké skutečnosti zná však neodpověděla s tím, že je vázána mlčenlivostí.

Současná poslankyně vládního hnutí dále řekla, že se podle ní nedá jasně říct, zda je premiér ve střetu zájmů. „Po právní stránce na to nedovedeme odpovědět, protože musíme znát jednak dopis, který nám zatím nebyl doručený, a potom také výsledky té analýzy, kterou ČR určitě provede,“ řekla v pořadu DVTV exministryně spravedlnosti.

Válková také v pořadu řekla, že podle ní na Babiše cíleně útočí média, ale instituce při EU, tedy například OLAF, na něj záměrně necílí.

Zda skončí u soudu kauza Čapí hnízdo, v níž je spolu s dalšími trestně stíhán premiér, nebude do konce roku jasné. Lhůta pro dokončení vyšetřování je stanovena na 31. prosince, nyní ji ale státní zastupitelství hodlá podruhé prodloužit.

Vyšetřování kauzy bylo prodlouženo už jednou. Původně mělo skončit do září, ale prodlouženo bylo právě do 31. prosince. Že se případ vleče, upozornila už loni v červnu pražská vrchní státní žalobkyně Lenka Bradáčová. Postup řízení podle ní už tehdy zpomalovala „procesní neochota k součinnosti ze stran některých privátních subjektů“.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert, který je nyní ve svěřenském fondu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Transparency International: Analýza ministerstva podezření o Babišovi nevyvrací

Komisař pro rozpočet EP čeká odpověď z Prahy na svůj dopis o možném střetu zájmů Babiše

Související články