Komisař pro rozpočet EP čeká odpověď z Prahy na svůj dopis o možném střetu zájmů Babiše

STŘET ZÁJMŮ

Komisař pro rozpočet EP čeká odpověď z Prahy na svůj dopis o možném střetu zájmů BabišeNOVÉ 1
Domov

Komisař pro rozpočet Günther Oettinger očekává v příštích dnech či týdnech odpověď na dopis, kterým se kvůli možnému střetu zájmů premiéra Adreje Babiše v pátek obrátil na českou vládu. Oettinger to uvedl v diskusi na výboru pro rozpočtovou kontrolu evropského parlamentu. Evropská komise bude podle něj v této věci postupovat s patřičnou rychlostí.

„Je třeba to vidět v rámci nového finančního nařízení a faktu, že od srpna letošního roku platí vůči konfliktům zájmů přísnější přístup. Finanční nařízení se týká každé členské země, každého příjemce, každého občana, ať je malý nebo velký,“ upozornil komisař.

Otázkám ohledně Česka Oettinger čelil v souvislosti s víkendovými informacemi médií o interním dokumentu právní služby Evropské komise. Z materiálu vyplývá, že Babiš se z pohledu 61 článku od srpna platného finančního nařízení nachází ve střetu zájmů. Podle právníků EU má totiž zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu a jako premiér má možnost ovlivňovat rozhodování spojené s využíváním fondů přicházejících z evropského rozpočtu.

Babiš a česká vláda podobnou interpretaci odmítají. Podle vlastní analýzy českého ministerstva spravedlnosti premiér ve střetu zájmu není.

Oettinger před europoslanci zdůraznil, že novinové zprávy nejsou oficiální cestou ke komunikaci mezi Evropskou komisí a vládou členské země. „Tou je dopis a odpověď na něj. Dopis jsme odeslali, doufám, že odpověď dorazí v příštích dnech či týdnech,“ uvedl. Dopis EK podle něj detailně popisoval nynější právní situaci.

Oettinger zdůraznil, že komise bude v této věci postupovat přesně v souladu s platnými předpisy a „sebekriticky zhodnotí“ i vlastní právní pozici.

Europoslance proto komisař žádal o určitou míru strpení. „Nebudeme otálet, ale ty kroky nějakou dobu zaberou,“ upozornil s tím, že detailní odpovědi by parlament mohl slyšet už příští týden. O to, aby se téma dostalo na nejbližší plenární jednání EP usilují evropští Zelení, a je možné, že je podpoří i další frakce.

Případ českého premiéra Babiše se do jisté míry stává precedentem, upozornila na jednání výboru jeho předsedkyně Ingeborg Grässleová. Stížnosti české Transparency International (TI) totiž přinutily komisi poprvé řešit konkrétní dopad pravidel pro střet zájmů platných teprve od letošního srpna.

Oettinger také europoslancům z kontrolního výboru připomněl, že s premiérem Babišem je spojeno několik různých věcí, nejen aktuální reakce na podnět TI.

Okolnosti dotace pro farmu Čapí hnízdo vyšetřoval Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Komisař podotkl, že věc nyní řeší české orgány, neboť zatím stále není funkční Úřad Evropského veřejného žalobce (EPPO). Instituce, na jejímž zřízení se shodla většina unijních zemí včetně ČR, bude mít pravomoc vyšetřovat a stíhat trestné činy poškozující nebo ohrožující rozpočet EU. Fungovat by měla do konce roku 2020.


Čtěte dále: PŘEHLEDNĚ: Problémy Andreje Babiše s dotacemi se táhnou už několik let

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.