PŘEHLEDNĚ: Problémy Andreje Babiše s dotacemi se táhnou už několik let
Problémy premiéra
Trestně stíhaný premiér Andrej Babiš (ANO) musí v posledních letech čelit problémů spojeným s čerpání dotací. Podle sobotních informací britského deníku The Guardian a francouzského listu Le Monde ho právníci Evropské komise navíc viní ze střetu zájmů a z porušení unijních pravidel, a to kvůli dotacím udělené firmám holdingu Agrofert. Jen za letošní rok České republice hrozí, že bude muset vracet 2,1 miliardy korun. Přinášíme výčet problémů premiéra Andreje Babiše:
- V současné době se Babiš potýká s policejním vyšetřováním v souvislosti s farmou Čapí hnízdo. Firma, původně nesoucí jméno ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Agrofertu, poté změnila formu na akciovou společnost s akciemi na doručitele, a nebylo tak možné dohledat majitele ani jednoznačně prokázat její napojení na Babišův holding. Díky tomu následně získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy farma dodržovala dotační podmínky, se farma vrátila do skupiny Agrofert.
- Babiš byl loni v říjnu obviněn pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů Evropské unie, jakoukoli vinu ale odmítá. Minulá Sněmovna jej vydala ke stíhání loni 6. září, po volbách ale získal znovu imunitu, poslanci jej znovu vydali ke stíhání letos 19. ledna. Začátkem května pak státní zástupce odmítl Babišovu stížnost proti stíhání.
- Kromě Babiše jsou v kauze kolem Čapího hnízda stíhání i další lidé, včetně jeho dvou dospělých dětí, manželky Moniky a švagra Martina Herodese. Jedním z nich je Andrej Babiš mladší, hlavní postava kauzy, která vypukla před necelými třemi týdny po zveřejnění reportáže serveru Seznam Zprávy. Babiš to, že farmu v době získání dotace vlastnili jeho potomci, přiznal v březnu 2016 ve Sněmovně, předtím mimo jiné tvrdil, že majitele nezná.
- Andrej Babiš mladší v reportáži, zveřejněné 12. listopadu, obvinil spolupracovníky svého otce, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském Krymu anektovaném Ruskem. Premiér podle Babiše mladšího chtěl, aby opustil Česko kvůli vyšetřování padesátimilionové dotace na vybudování Čapího hnízda. Premiér Babiš starší ve svém vyjádření uvedl, že jeho syn je psychicky nemocný. Kvůli těmto informacím vyvolala opozice v Parlamentu hlasování o nedůvěře vládě, Babišova vláda ji ustála.
- Kvůli novele zákona o střetu zájmů, takzvanému „lex Babiš“, schválenému Parlamentem vloni v lednu, vložil premiér v únoru akcie svých firem Agrofert a SynBiol do svěřenských fondů. Novela obsahuje některá omezení pro podnikání členů vlády, kteří sice mohou dál ovládat firmy, společnosti ale v takovém případě nemají přístup k veřejným zakázkám a nenárokovým dotacím. Tomuto omezení se Agrofert po převedení do svěřenských fondů vyhnul. Proti novele ostře vystupovalo hnutí ANO, prezident Miloš Zeman zákon v prosinci 2016 vrátil Parlamentu, s tím, že je v rozporu s českým ústavním pořádkem. Sněmovna ale v lednu přehlasovala prezidentovo veto a zákon schválila, prezident jej následně napadl u Ústavního soudu.
- Okolnosti dotace na Čapí hnízdo prověřuje také Evropský úřad proti podvodům (OLAF), své šetření uzavřel koncem loňského roku a předal výsledky do ČR, v závěrech zprávy se píše o podezření na porušení českého i unijního práva. Ministerstvo financí poté rozhodlo o vynětí Čapího hnízda z unijního financování, jak si Evropská komise přála. Společnost Imoba, která farmu převzala, dotaci vrátila letos koncem června úřadu Regionální rady regionu Střední Čechy.
- Další kauza, spojená s Babišovým podnikáním, se loni v květnu stala důvodem jeho odchodu z vlády Bohuslava Sobotky, kde byl ministrem financí a vicepremiérem pro ekonomiku. Šlo o nákup korunových dluhopisů Agrofertu; jejich výhoda spočívá v tom, že držitel v podstatě neplatí ze získaných úroků daň z příjmu. Sobotka nejprve oznámil, že se rozhodl podat demisi celé vlády kvůli Babišovým majetkovým poměrům a finančním transakcím. Babiš byl podle něj ve střetu zájmů, když mu podléhala finanční správa, která by měla vyšetřit nákup dluhopisů. Sobotka nakonec demisi nepodal, což vyústilo v ostrý konflikt s prezidentem Milošem Zemanem, a poté navrhl odvolání Babiše, což Zeman po průtazích udělal. Vydáním dluhopisů se na základě trestního oznámení zabývala i policie, letos v srpnu ale případ odložila.
- Před dvěma dny zahájil Městský úřad v Černošicích u Prahy s Babišem správní řízení kvůli podezření ze spáchání přestupku proti zákonu o střetu zájmů. Babiš podle informací na webových stránkách radnice čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod dříve jeho holding Agrofert. Pod Agrofert spadá mimo jiné provozovatel rozhlasového vysílání Londa, vydavatel periodického tisku Mafra a provozovatel televizního vysílání Stanice O. Členům vlády je přitom zakázáno osobně ovládat firmy, které provozují rozhlas, televizi nebo vydávají noviny. Pokud úřad shledá porušení zákona, hrozí premiérovi čtvrtmilionová pokuta.
- Koncern Agrofert, jehož byl Babiš do začátku loňského roku stoprocentním vlastníkem, je jednou z největších firem v postkomunistické Evropě a sdružuje přes 250 firem z odvětví chemie, zemědělství, potravinářství, lesnictví, dřevařství, pozemních technologií, techniky, dopravy, obnovitelných zdrojů (biopaliva) a médií.