1 Bezpečnost center

Hasiči i obchodní centra budou v protipožárních kontrolách přísnější

, NOVÉ

Témata: , , ,

Po tragickém požáru v ruském Kamerovu budou hasiči v kontrolách bezpečnostních opatření pro obchodní centra přísnější. Nekompromisní budou zejména vůči obchodním řetězcům, kde již byly zjištěny nedostatky.

Hasiči loni zkontrolovali 29 obchodních řetězců jen v Pardubickém kraji. V 80 procentech případů zjistili závady v protipožární ochraně. Letos budou při kontrolách nekompromisní. Reagují na neštěstí v sibiřském městě Kemerovo, kde v obchodním centru uhořely desítky lidí včetně dětí, řekla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Hasiči se budou zaměřovat na opatření, ve kterých jsou největší nedostatky. „Nejčastější závady byly zarovnané únikové cesty naskladněným zbožím a nefunkční požárně bezpečnostní zařízení,“ uvedl vedoucí oddělení stavební prevence, kontrolní činnosti a zjišťování příčin Miloslav Vašák. Za tyto nedostatky dostal jeden řetězec v kraji pokutu 150 000 korun.

Hasičí reagují i na legislativní změny „Změnou zákona o požární ochraně hasiči nově schvalují dokumentaci zdolávání požáru, zda odpovídá dokumentace skutečnému stavu. Na místě zjistí, kde by mohla být komplikace v případě požáru. Týká se to hlavně dispozičně složitějších objektů,“ řekl Vašák.

O víkendu při požáru v ruském obchodním centru zahynulo 41 dětí a 23 dospělých. Lidé se nemohli dostat ven mimo jiné proto, že evakuační východy byly podle vyšetřovatelů zamčené a požární signalizaci údajně vypnul pracovník soukromé ostrahy.

V objektech, kde hasiči našli závažné nedostatky, kontrolu zopakují. Za nedodržení požární ochrany mohou právnické osobě udělit pokutu až půl milionu korun. Pokud řetězec poruší pravidla opakovaně, pokuta může být až dvojnásobná.

Kromě hasičů se o důkladnější bezpečnost obchodních center budou starat i soukromé společnosti. Například firma M2C, která je poskytovatelem bezpečnostních služeb pro více než 70 obchodních center v Česku uvádí, že kromě pravidelných školení a reálných cvičení s integrovaným záchranným systémem vždy reagují na konkrétní situaci v ČR i v Evropě. “Zcela určitě budeme v kontrolách a cvičeních pokračovat. Očekáváme nyní zvýšenou kontrolní činnost ze strany hasičského záchranného sboru,” uvedl Jaroslav Zoubek, ředitel divize obchodních center společnosti M2C.

“Každopádně se v centrální Evropě vážnější incidenty jako jsou požáry, obchodním centrům nevyhýbají, ale díky aktivní prevenci se daří zamezit úrazům, ztrátám na životech či materiálním škodám. Zkušenosti, které čerpáme z reálně vzniklých situací nám pomáhají eliminovat krizové situace,” dodal Zoubek.

Nikdo tam není‘ řekli jí hasiči. Žena přitom telefonovala s umírající dcerouČtěte také:

Obětí tragického požáru bude možná mnohem víc, pohřešují se desítky lidí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,