1 pochybili hasiči?

‚Nikdo tam není‘ řekli jí hasiči. Žena přitom telefonovala s umírající dcerou

, NOVÉ

Témata: , ,

Po požáru v obchodním domě v ruském Kemerovu postupně vyplouvají na povrch tragické příběhy obětí požáru. Silné emoce vzbudilo na sociálních sítích video, na kterém neznámá žena, která osudný den byla v sibiřském obchodním centru, popisuje svou tragickou zkušenost se zasahujícími hasiči. Podle jejích slov se jí vysmáli a odmítli pomoci její rodině, která zůstala uzamčená v jednom z kinosálů. „Řekli, že tam nikdo není,“ tvrdí žena, která přitom po telefonu mluvila s dcerou. Ta nakonec v sále zřejmě našla smrt, spolu se svou švagrovou a třemi syny.

„Moje dcera se zeptala: „Mami proč nás nikdo nezachraňuje? Dusíme se.“ Její poslední slova byla: „Mami mám tě ráda. Umírám,“ popsala žena se slzami v očích poslední telefonát se svou dcerou.

Žena jim prý chtěla jít pomoci, ale hasiči ji do prostoru s kinosály nepustili, začali ji strkat ven a tvrdili, že tam nikdo není. „Úpěnlivě jsem prosila, prosila hasiče a ti se samolibě usmívali svými ksichty,“ říká na videu zoufalá žena.

Video pochází z úterní demonstrace v Kemerovu, které se zúčastnily tisíce lidí a požadovaly demisi gubernátora Amana Tulejeva a pravdivé informace o neštěstí. Gubernátorův náměstek žádal demonstranty na kolenou o odpuštění.

Ohledně víkendového tragického požáru se objevila řada nepotvrzených spekulací, podle kterých by obětí mohlo být mnohem více než prozatím oficiálně uváděných 64.

Nejvíce pozornosti vzbudilo video youtubera s přezdívkou kamikadzedead, které během jednoho dne shlédlo více než milion uživatelů. Mladík na videu pouští zvukové nahrávky lidí, kteří tvrdí, že znají lidi z nemocnic, do kterých vozili mrtvá těla obětí požáru. Žena na nahrávce odkazuje na sestru z nemocnice, která jí prý řekla, že do nemocnice přivezli už 170 těl a dalších zhruba 350 těl podle ní zůstává zatím v obchoďáku.

Jiný muž prý mluvil s někým, jehož žena také pracuje v nemocnici a má informaci o tom, že hned ráno po požáru přivezli 150 těl.

V sibiřském Kemerovu dnes pozůstalí pohřbili první oběti víkendového katastrofálního požáru, při němž podle úřadů zahynulo 41 dětí a 23 dospělých. V celé zemi jsou v souvislosti s vyhlášeným jednodenním státním smutkem státní vlajky spuštěny na půl žerdi, rozhlasové a televizní kanály ze svého programu vyřadily reklamu a zábavné programy.

K pohřbení bylo podle ruských médií vydáno zatím 13 těl, která se podařilo identifikovat. Velkou část ohořelých obětí bude možné identifikovat jen s použitím analýzy DNA. V kemerovských chrámech se připravují zádušní mše, před vchody se tvoří dlouhé fronty, lidé přinášejí květiny a plyšové hračky. Rodinám pozůstalých pomáhají sociální pracovníci a psychologové.

Čtěte také: Obětí tragického požáru bude možná mnohem víc, pohřešují se desítky lidí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.