1 Pokuta za nepravdivou výpověď

Bývalá šéfka AfD Frauke Petryová dostala pokutu 6000 eur

, NOVÉ

Témata:

Bývalá předsedkyně protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) Frauke Petryová dnes od soudu v Drážďanech dostala pokutu 6000 eur (155.000 korun) za to, že v listopadu 2015 nepravdivě vypovídala před výborem saského zemského sněmu. Petryové původně hrozil až několikaletý trest odnětí svobody a také ztráta poslaneckého mandátu.

V případu jde o spory kolem financování AfD v kampani před volbami do saského zemského sněmu v roce 2014. Pravicově populistická strana od kandidátů před volbami požadovala finanční podporu. Petryová ve své výpovědi před výborem pod přísahou tvrdila, že se úspěšní kandidáti mohli po volbách rozhodnout, zda chtějí peníze vrátit, nebo je straně ponechají. Smlouvy, které "půjčky" ošetřovaly, ale ve skutečnosti počítaly jen s možností, že peníze úspěšných kandidátů straně zůstanou.

Nyní třiačtyřicetiletá Petryová, která se po parlamentních volbách v roce 2017 s AfD údajně kvůli přílišné radikalizaci rozešla, zpočátku obvinění odmítala, později tvrdila, že šlo o omyl a že nevypovídala chybně schválně. Tak nakonec případ vnímal i státní zástupce, který překvalifikoval původní obžalobu z trestného činu křivopřísežnictví, za který by političce hrozily výrazně vyšší tresty.

Soud tento postoj dnes svým verdiktem potvrdil, státnímu zastupitelství ale nevyhověl v požadavku na pokutu ve výši 10.500 eur (270.000 korun).

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.