Jsou to čučkaři a plácají. Zeman se tvrdě pustil do BIS. Ta jeho kritiku odmítla

Zeman o BIS

Jsou to čučkaři a plácají. Zeman se tvrdě pustil do BIS. Ta jeho kritiku odmítlaNOVÉ
Domov

jhr Echo24

Varování českých zpravodajců před ruskými a čínskými špiony se neopírá ani o jeden důkaz, nechal se v pořadu Týden s prezidentem na televizi Barrandov slyšet Miloš Zeman. Ten tvrdě zkritizoval zpravodajskou službu BIS a její výroční zprávu za loňský rok, když pracovníky služby označil za "čučkaře" a přidal, že o ruském a čínském vlivu jen bez doložení "plácá", zatímco BIS naopak selhává v odhalování islámských teroristů na českém území. Argumentoval nedávnou kauzou bývalého pražského imáma obviněného z terorismu. 

Podle zprávy BIS Rusko při své zpravodajské činnosti v Česku těží z velké diplomatické mise v Praze i lehkovážného přístupu politiků a státních zaměstnanců k interním informacím. Rusko má využívat svou obvyklou hybridní strategii zacílenou proti Severoatlantické alianci a Evropské unii, jejíž součástí jsou i tzv. dezinformační weby. BIS varovala i před čínským vlivem.

Zeman to rozporoval a uvedl, že za celý jeho pobyt v úřadě prezidenta nepřišlo od zpravodajců ani jedno konkrétní varování. „Za těch 6 let není žádný konkrétní údaj o tom, že by se podařilo odhalit byť jen jediného ruského nebo čínského špiona,“ prohlásil. Varování BIS o ruských a čínských agentech považuje za snahu služby přesvědčit veřejnost o své užitelnosti a opodstatnění rozpočtu „asi 3 miliardy korun“, který by ráda zachovala a zvýšila. "Takže, když budou plácat o tom, že se to tady hemží ruskými a čínskými špiony a přitom za šest let nedokázali jednoho jediného špiona chytit, tak je to plácání, ale pro méně informované lidi je to plácání docela přesvědčivé," podotkl Zeman.

Bezpečnostní informační služba v pátek ráno odmítla vyjádření prezidenta Miloše Zemana, že selhává. V reakci uvedla, že má za sebou úspěšné období.  „O všech aktivitách informujeme naše adresáty. Řídí nás vláda a kontroluje sněmovní komise pro kontrolu BIS a výbor pro bezpečnost. Všechny tři orgány nám vyslovily v poslední době jednomyslně poděkování za službu pro ČR," uvedla BIS na twitteru.

Dle svých slov zadal Zeman ze své pozice BIS úkol odhalovat islámské teroristy na českém území. BIS ho údajně ubezpečovala, že islámská obec v tuzemsku je mírumilovná, že se v ní nic neděje. V této souvislosti ale Zeman zmínil případ bývalého pražského imáma Samera Shehadeha, který čelí obvinění z podpory, propagace a financování terorismu. Shehadeh loni opustil Česko, podle médií byl dopaden v Jordánsku. Obvodní soud pro Prahu 5 ho v listopadu poslal do vazby. "„Jsou to čučkaři, protože tam, kde mají najít teroristu (...), tam nikoho nenajdou. Vymýšlejí si špiony," dodal Zeman.

Úderka, která provádí pitomosti

Prezident se rovněž znovu opřel do novinářů. Reportéry serveru Seznam Zprávy, který přinesl zprávu o údajném únosu Andreje Babiše mladšího na Krym, Sabinu Slonkovou a Jiřího Kubíka, nazval úderkou, jejímž základním cílem je zvyšovat popularitu premiéra Babiše. „Dělá to tak, že provádí jednu pitomější akci za druhou,“ prohlásil Zeman s narážkou na natáčení v bytě syna předsedy vlády. „A takových pitomců je víc (...). Jestliže tato úderka bude pracovat dál, tak Andrej Babiš bude mít za tři roky tolik poslanců, že už nebude potřebovat žádného koaličního partnera,“ dodal prezident. 

Podle něj reportéři Seznamu Babiše ve skrytu duše milují, ale stydí se to přiznat, tak mu takto pomáhají. Uvedl také, že mu vadí závistiví a sebevědomí blbci, jichž je podle něj nejvíce mezi novináři.

Babiš a střet zájmů

Prezident Zeman chce ve věci možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) počkat na zprávu Evropské komise (EK), řekl dále v televizi Barrandov. Česko by podle prezidenta mělo postupovat podle svých zákonů, ne podle přísnějšího evropského práva. Babiš se má řídit českým zákonem o střetu zájmů, kvůli kterému vložil svůj majetek do svěřenských fondů, a ne "nějakou evropskou směrnicí", uvedl Zeman.

Čtěte také: Miloš Zeman chce lepší Lidové noviny. Půjdou z domu?

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.