Miliardáři s Bezosem investují do záhadné laboratoře hledající nesmrtelnost
VĚČNÝ ŽIVOT
V Silicon Valley vzniká nová společnost zaměřená na hledání nesmrtelnosti. Laboratoře Altos Labs přitahují jak finanční podporu nejbohatších lidí světa, včetně podnikatele Jeffa Bezose, tak zájem předních biologů, včetně kontroverzního Juana Carlose Izpisua Belmonteho. O laboratořích informuje server MIT Technology Review.
Kromě Bezosova jména server zmiňuje Jurije Borisoviče Milněra, miliardáře rusko-izraelského původu. Právě ten má přímo za vznikem laboratoří stát. Laboratoře se mají zabývat technologií biologického přeprogramování, která má vést k omlazení buněk. Chystá se, že laboratoře budou mít své instituty ve Spojených státech, Velké Británii a Japonsku.
Součástí Altos Labs má být mimo jiné Španěl Juan Carlos Izpisua Belmonte, který na sebe přitáhl v posledních letech pozornost jako tvůrce lidsko-prasečího hybrida – prasečího zárodku obsahujícími lidské buňky. Od výzkumu si sliboval autonomní růst lidských orgánů pro transplantaci. Jeho výzkum vzbudil debaty o etice takovýchto experimentů.
Další vědci, kteří se k Altos Labs přidají, jsou Šin‘ja Jamanaka, japonský výzkumník kmenových buněk a držitel Nobelovy ceny za fyziologii nebo lékařství, či Steve Horvath, profesor Kalifornské univerzity v Los Angeles, který objevil „biologické hodiny“, přesnou metodu měření věku DNA. „Musíme překonat spoustu překážek, ale má to obrovský potenciál,“ uvedl Jamanaka. Laboratoře údajně dosud vybraly na svou činnost nejméně 270 milionů dolarů.
Altos Labs láká vědce nabídkami astronomických platů. Manuel Serrano, výzkumník Institutu pro výzkum v biomedicíně v Barceloně, uvedl, že dostal od Altos Labs nabídku až desetkrát vyššího platu, než v současnosti pobírá. „Cílem je porozumět omlazování,“ uvedl dále Serrano, který se plánuje přestěhovat za prací pro Altos Labs do britského Cambridge. „Myslím si, že existuje představa, že v budoucnu bude laboratoř vydělávat, ale není to primární cíl.“ Podle MIT Technology Review si Altos Labs dává za cíl dělat „velkou vědu“.