Tohle je větší než Vít Klusák
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Předměstí ukrajinského Dnipra čelilo ve čtvrtek ráno bezprecedentnímu raketovému útoku z Ruska. Nejdřív se spekulovalo o tom, že Rusové použili mezikontinentáln ...
Do choulostivé aféry Babiš senior – Babiš junior – režisér Klusák se včera zapojil prezident Zeman. Skrze svého mluvčího odsoudil počínání Víta Klusáka, „který organizuje vystoupení psychicky nemocného syna českého premiéra“. Zeman se proto s premiérem plně solidarizuje.
Účast Klusáka a etuda v Ústí nad Labem je přesně ten moment, za jaký by každý člověk na startu pro něj nepříjemné aféry jen mohl líbat nohy. Do té chvíle žijete v přesvědčení, že můžete jen ztratit, a najednou se na protistraně objeví kdosi s talentem pronést nebo provést něco hnusného, hnusného na první pohled. Autor tomu pracovně říká fenomén Odcházení. Když stárnoucí a téměř umírající Václav Havel natočil stejnojmenný film, někteří recenzenti z „kulturní fronty“ se nevyjadřovali o nepovedeném filmu a reagovali až na hulvátské kritiky. Film byl zamluven. V tomto příběhu je podstata také o dějství dřív než v tom s Vítem Klusákem, případně dalšími, kteří se v posledních týdnech kolem premiérova syna motají.
Že, jak to následně po setkání v Ústí nad Labem formuloval premiér, skupina lidí „zneužívá mého syna“, je očividné. Když nám Vít Klusák vypráví, že náhodou s Andrejem juniorem jeli do Ústí k lékaři a cestou na polévku následně a úplnou náhodou narazili na mítink starého Babiše, zřejmě ani nečeká, že bychom mu to nějak masově věřili. Klusák není jen autorem mystifikace Český sen, v níž hnal s kolegy chudáky důchodce přes pole za město s vidinou levného zboží, ale také například od pohledu tendenčního „dokumentu“ o zastřelení mladého Roma v Tanvaldu (Život a smrt v Tanvaldu), a na druhou stranu také výborného portrétu právě Babiše Matrix AB. Kolem premiérova syna se motají lidé z blízkosti Milionu chvilek, dokonce koalice Spolu a jejího novinářského předpolí (Forum24). Čiší z toho účelovost. Byl bych například velmi překvapen, kdyby se za rok nebo i za půl roku ukázalo, že Klusák s Babišem mladším dál udržují dnešní „přátelský vztah“.
Na druhou stranu, to, že momentálně někdo zneužívá konkrétního člověka, neznamená, že ho předtím nezneužíval někdo úplně jiný, především jeho vlastní otec. Nebýt nenasytnosti multimiliardáře Babiše, jemuž v roce 2008 nebylo hloupé inkasovat cca 50 milionů korun z evropského fondu pro malé a střední firmy, nebýt jeho připravenosti nastrčit své už dospělé děti z prvního manželství jako bílé koně v této ubohé operaci, nebýt akce Krym a Krivoj Rog – Kryvyj Rih, kdy otec poslal syna na území okupované Ruskem, a tedy pro české vyšetřovatele nedostupnější, žádný Klusák by dnes jeho syna nemohl zneužívat. Tento příběh je větší než tvůrčí ambice nebo snad i občanský postoj režiséra.
Ocitli jsme se na nevábném představení. Divné je náhlé angažmá premiérova syna, ale prvotní a skutečně znepokojivá tu je varianta, v níž mocný člen vlády uklízel svědka případu, v němž jemu samotnému hrozí vězení. Vina za stav, v němž jsme se ocitli, jednoznačně padá na české orgány činné v trestním řízení. Tohle mělo být dávno vyšetřeno, dávno buď zrušeno, nebo podáno k soudu – a dávno soudem rozsouzeno. Státní zástupci kontaminovali už druhé volby v rozmezí osmi let.
POLITICKÉ PREFERENCE
OSLAVY 17. LISTOPADU 1989