Komunistům se nelíbí rozpočet. Filip chce, aby Babiš snížil rekordní schodek

SCHODEK 500 MILIARD

Komunistům se nelíbí rozpočet. Filip chce, aby Babiš snížil rekordní schodek
Ilustrační snímek. Foto: Shutterstock
Ekonomika

Ladislav Šustr

Komunistům vadí 500 miliardový schodek státního rozpočtu a chtějí po premiérovi Andreji Babišovi ústupky. Šéf KSČM Vojtěch Filip na úterním jednání požádal premiéra Andreje Babiše, aby schodek snížil. Současně ale vyloučil, že by chtěl šetřit na armádních zakázkách. Filip požaduje nižší deficit a bylo definováno, na jaké investice bude směřován. Komunisté také chtějí sedmiletý plán zacelení dluhu. Opozičním stranám nový schodek také vadí, kritizují ale zejména obří částku 136 miliard, která se má nalít do vládní rozpočtové rezervy. Sněmovna bude v úterý rozpočet projednávat, není ale jasné, jestli poslanci návrh schválí.

Komunisté jako podporovatelé vlády již několikrát do tvorby rozpočtu v minulosti mluvili a podmiňovali tím své hlasy pro menšinovou vládu Andreje Babiše. Ministryně financí Alena Schillerová ale v pátek výkonný výbor KSČM nepřesvědčila a komunisté nyní požadují další jednání. Podobně neuspěla na úterním rozpočtovém výboru, kde se komunističtí poslanci zdrželi hlasování.

„Nyní je to věcí jednání předsedy strany Vojtěcha Filipa s šéfkou rozpočtového výboru Miroslavou Vostrou a s ministryní financí. Je otázka, na čem se dohodnou. Domnívám se, že se celá debata o týden posune a je otázka, zda by deficit měl být nižší a zda by neměly být nějaké položky více specifikovány. Jednou z variant je i šetření, například na vojenských zakázkách. Je to myšleno tak, že by se odložily,“ řekl pro Echo24 poslanec KSČM Jiří Dolejš.

Ve hře je ale také, že by ministerstvo obrany mělo nižší rozpočet o 10 miliard korun. Hnutí ANO zatím s takovými podmínkami nesouhlasí, což sdělilo při pondělním jednání s opozičními stranami.

Šetření v armádě ale Filip v úterý vyloučil. „Usnesení našeho výkonného výboru je jasné, že nechceme tak vysoký schodek a že chceme sedmiletý plán řešení konsolidace veřejných financí, protože tak velké zadlužení Česká republika během jednoho roku ještě neměla," uvedl šéf KSČM před jednáním s předsedou vlády.

Jedním z dalších problémů je i přesun obří částky 136 miliard do vládní rozpočtové rezervy. Z této sumy není zatím jasné, jakým směrem budou nadále využívány. „Když byla u nás na výboru paní ministryně, tak naznačila, že již má požadavky nashromážděny. Sama to napočítala okolo 40 miliard. Stále ale chybí zhruba 100 miliard, které jsou v rezervách pro jistotu. V podstatě se jim nechtělo chodit do sněmovny v létě a chtěli to mít k dispozici,“ dodal Dolejš.

Sto miliard pro vládu

Podle opozičníků je ale tento přesun totálním podvodem na všech občanech. „Je to absurdní a jedná se o podvod na občanech. Ti totiž volili poslance, ať už z jakéhokoliv části politického spektra, proto, aby rozhodovali kam ty peníze půjdou. Vláda nyní předkládá návrh, který zní „schvalte nám bianco šek a my rozhodneme, kam ty peníze. To je ale mimo mandát poslance. Žádný své cti daný zákonodárce nemůže pro tento návrh zvednout ruku, protože nesmí podepsat bianco šek. Každý poslanec musí rozhodovat o tom kam peníze půjdou,“ řekl pro Echo24 exministr financí a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Na stejné téma upozorňuje i poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti), podle kterého poslanci neuvidí, co vláda chce s finančními prostředky provést. „Největší problém je vydaný bianco šek vládě Andreje Babiše, která by mohla utratit 136 miliard korun úplně libovolně. Dokonce to vůbec nemusí souviset s koronakrizí. Jako poslanci nad tím ale nemáme jakoukoliv kontrolu. Pro nás je zásadní vědět, na co jsou peníze využity. Současně také chceme zajistit, aby některé skupiny, jako jsou živnostníci se souběhem se zaměstnáním, nebyli vynecháni ze státní podpory. Což se tedy už stalo,“ řekl pro Echo24 Ferjenčík.

Pro navýšený rozpočet nezvedne ruku ani pravicová ODS, podle které není žádná pomoc ekonomice ani zdaleka vidět. „Navýšení schodku na 500 miliard nám vadí jako takové. Jedná se skutečně o obří číslo, se kterým paní ministryně přichází již potřetí za několik málo týdnů a měsíců. To je číslo, které si nikdo neumí představit. Jenom tento schodek je zadlužení o 50 tisíc korun na jednoho obyvatele a jedná se o desetinu hrubého domácího produktu za uplynulý rok. Paní ministryně k rozpočtu ale přistupuje jako účetní, kdy pouze sčítá škody a načítá další výdaje, aniž by s tím rozpočtem aktivně pracovala,“ řekl pro Echo24 ekonomický expert strany Jan Skopeček.

Foto: Echo24

Poslanec ODS také odmítá přistupovat na hru komunistů o jejich nerozhodnosti při schvalování rozpočtu. „ Komunisté, jako jeden z nejpevnějších spojenců Andreje Babiše, samozřejmě schodek podpoří úplně stejně, jako to dělala v minulých letech. Můžeme si vzpomenout na minulé tanečky komunistů, jenom pro to, aby byli chvíli v médiích. Ve finále stejně jako v minulosti rozpočet podpoří,“ řekl dále Skopeček.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.