Záběry z kamery v autě je možné použít jako důkaz, rozhodl německý soud
Rozhodnutí soudu
Německý nejvyšší soud v Karlsruhe rozhodl, že záběry z kamer umístěných v autě je v případě dopravních nehod možné používat jako důkaz před soudem. Verdikt ve sledovaném případu by měl mít široký dopad, protože kamery zabírající přes čelní sklo dění před vozem má stále více řidičů.
Soudci Spolkového soudního dvora měli na stole konkrétní případ muže ze Saska-Anhaltska, jenž se domáhá zhruba 1000 eur (25 tisíc korun) za škody, které mu na autě vznikly při střetu s jiným vozem. Jako důkaz toho, že nehodu nezpůsobil on, chtěl u soudu použít záběry z kamery. Dvojice soudů v Magdeburgu to ale odmítla s tím, že takové záběry porušují osobnostní práva druhého dotčeného. Ochrana těchto práv je přitom podle názoru těchto soudů důležitějším zájmem i proto, že v případu jde „jen“ o 1000 eur.
Německé soudy ale v podobných kauzách dosud nerozhodovaly jednotně. Použití záběrů z kamery, která záznam automaticky po 30 sekundách mazala, pokud nedošlo k nehodě, povolil v minulosti například soud v Norimberku. Záběry kamery za čelním sklem připustil i soud ve Stuttgartu v případu řidiče, který projel křižovatkou na už šest vteřin svítící červenou. Soud tehdy konstatoval, že vzhledem k závažnosti prohřešku je možné záběry pořízené z jiného vozu použít.
Nepřehlednou právní situaci by měl dnešní verdikt nejvyššího soudu vyřešit. Spolkový soudní dvůr zvažoval zejména důležitost ochrany práv natáčených osob na jedné straně a zájem na objasnění příčin dopravních nehod na straně druhé. Nakonec konstatoval, že kamery v autě sice porušují osobnostní práva dotčených, je to ale podřadné, protože účastníci dopravní nehody stejně musí poskytnout informace o své osobě, řidičském průkazu a pojištění.