1 KOMENTÁŘ

Babišova ministryně spravedlnosti pohrdá spravedlností

Témata: ,

Andrej Babiš představil v pátek svůj druhý kabinet, který má tentokrát reálnou šanci získat důvěru. Prokázal přitom svůj aktuální personalistický trend. Stále častěji si do vládních funkcí vybírá ženy, jejichž nejvyšší hodnotou je pro něj absolutní oddanost a loajálnost vůči Šéfovi. Až za hranu toho, kdy si tím poškozují vlastní jméno. Špičkovým exemplářem tohoto druhu je nová ministryně spravedlnosti Taťána Malá. Loajalita až na hranu je její největší předností.

Celou svou osobností je přímým protikladem toho, čím by měl ministr spravedlnosti být. Nesplňuje hned tři minimální nároky. Zaprvé: svými výroky zpochybňuje spravedlnost. Zadruhé: nemá právnické vzdělání ani na to, aby se v České republice mohla stát advokátní koncipientkou. Zatřetí: je v hrubém konfliktu zájmů.

Pohrdání spravedlností a právním státem předvedla bývalá komunální politička z jihomoravských Lelekovic a náměstkyně hejtmana Jihomoravského kraje krátce poté, co byla na podzim zvolena do sněmovny. Do debaty, jestli by měla být osoba obviněná z dotačního podvodu velkého rozsahu, za nějž jí hrozí až deset let vězení, premiérem, Malá přispěla jedním z nejpamětihodnějších výroků. „O vině a trestu rozhoduje soud. To rozhodně. Jen se ale pojďme bavit o tom, zda je opravdu nutné, aby ten soud rozhodoval teď. Co brání tomu, aby se řešení té kauzy posunulo o čtyři roky nebo prostě do doby, než budou nové volby? Co se stane?“ prohlásila letos v lednu v rozhovoru pro Info.cz.

Nastupující ministryně spravedlnosti říká: před zákonem si nejsou všichni rovni. Když někdo vyhraje volby a má šanci stát se premiérem, orgány činné v trestním řízení by měly trestní stíhání zastavit do doby, než dotyčná osoba dovládne? Horší právní nihilismus a popírání principů vlády práva se těžko hledá.

Teď si představme prakticky, jak by to mohlo vypadat. Jednak si to už teď policie a státní zastupitelství může vyložit jako politickou objednávku. Stíhání premiéra Babiše zdržovat a odkládat. A kdyby si to tak nevyložila, Taťána Malá má právo zasáhnout mezi prokurátory. Když žalobci zadání nesplní, Malá může vládě navrhnout odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Ten může bez souhlasu kabinetu skončit ze dne na den. A jeho případný povolnější nástupce pak může v součinnosti s Malou vyměnit i oba vrchní žalobce. Pražskou Lenku Bradáčovou a olomouckého Iva Ištvana. Tady by nejspíš zasáhl Nejvyšší správní soud. Ale i to by nějaký čas trvalo. Takže Malá může, pokud na to bude mít žaludek, a ten ona zjevně má, v zájmu zastavení stíhání svého Šéfa Andreje Babiše ovládnout státní zastupitelství.

Taťána Malá bude první ministryní spravedlnosti v historii České republiky, která nemá řádné právnické vzdělání. Původní profesí zemědělská ekonomka, která vystudovala Mendelovu univerzitu v Brně, se chlubí absolvováním práv na Panevropskej vysokej škole v Bratislavě. S tímto diplomem by v Česku neměla nárok ani na to, stát se advokátní koncipientkou.

Malá tam práva absolvovala v roce 2011. Devatenáctého září toho roku píše server iDnes.cz ze skupiny Mafra, která od roku 2013 patří Andreji Babišovi. „Advokáti řekli dost absolventům pochybných vysokých škol v zahraničí a rozhodli, že se už nemohou stát advokátními koncipienty. Tato praxe je přitom nutná pro kariéru advokáta. Advokátní komoře vadí především Zakarpatská státní univerzita, Panevropská vysoká škola a fakulta ve slovenském Sládkovičovu.“ Mluvčí advokátní komory Iva Chaloupková to vysvětluje. „Ze zákona je naší povinností hlídat kvalitu vzdělání právníků. Nemůžeme na klienty advokátů ‚pustit‘ někoho, o kom nemáme jistotu, že české právo ovládá.“ Advokátní komora proto rozhodla, že si absolventi zahraničních škol musí doplnit vzdělání na veřejných právnických fakultách, a teprve pak se bude jejich žádost individuálně posuzovat.

Na odmítání právnické alma mater Taťány Malé se za tu dobu zjevně nic nezměnilo. Se svým právnickým vzděláním by se v České republice nemohla podle platných zákonů stát nejen advokátkou, ale ani soudkyní nebo exekutorkou.

Ale stane se, z vůle Andreje Babiše, ministryní spravedlnosti, která má moc nad všemi profesemi, pro něž nemá dostatečné vzdělání.

I k Andreji Babišovi zpravidla velmi shovívavý šéf Transparency International David Ondračka tvrdí, že Malá je na místě ministryně spravedlnosti v „do očí bijícím konfliktu zájmů“. O živobytí její rodiny se starají nechvalně proslulé nebankovní půjčky a obchod s pohledávkami. Její manžel pracuje jako insolvenční správce v Brně. Zároveň je jednatelem společnosti Swisscredit, zaměřující se na nebankovní půjčky. Malá spolu s manželem vlastní firmu All 4 Law (název je při jejím osobnostním profilu vytříbená ironie), jež se specializuje na insolvence. Ty patří přímo do resortu ministerstva spravedlnosti. „Není možné podnikat v insolvencích, ještě půjčovat lidem úvěry a pak hrát nezávisle roli tvůrce pravidel,“ říká Ondračka pro Babišův iDnes.cz

Pan Ondračka se plete. V Česku za vlády trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše s jeho existenčním konfliktem zájmů to dávno možné je. Konflikt Taťány Malé je už jen příznakem nových pořádků.

Od Šéfovi loajální Taťány Malé můžeme čekat úplně cokoliv.

Čtěte také: Ministryně bez právního vzdělání? Vadí i střet zájmů a krytí Babišovy kauzy

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?

/
analytička

Zabývá se politikou a ekonomikou. Těmto tématům se věnovala ve všech hlavních denících. Pracovala jako redaktorka a vedoucí ekonomické rubriky MF Dnes. Poté vedla ekonomickou rubriku týdeníku Respekt. Od roku 2003 do roku 2009 byla hlavní analytičkou Hospodářských novin. Stejnou pozici zastávala od roku 2009 do října 2013 v Lidových novinách. Pravidelně komentuje ekonomiku pro Český rozhlas a Českou televizi.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.