Ministryně bez právního vzdělání? Vadí i střet zájmů a krytí Babišovy kauzy
Politici reagují na ministryni
Návrh jmenovat Taťánu Malou (ANO) na post ministryně spravedlnosti si vysloužil řadu kritických ohlasů. Na přetřes přišla nejenom její kontroverzní slova o možném odložení trestného stíhání designovaného premiéra Andreje Babiše, ale též absence českého právnického vzdělání. Mnozí poukazují i na možný střet zájmů, do kterého by se jakožto ministryně dostala, neboť její manžel obchoduje v oblasti insolvencí.
„Ministr spravedlnosti rozhoduje třeba o tom, zda vydat pachatele do zahraničí. A o tomhle nemůže rozhodovat člověk bez právnického vzdělání. Taťána Malá je navíc jako spolumajitelka insolvenční firmy ve střetu zájmů. O jejích absurdních výrocích ke kauze Čapího hnízda ani nemluvě,“ shrnul na twitteru své výhrady k nominaci Malé, předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Manžel Malé je insolvenčním správcem, a podléhá tak dohledu ministerstva spravedlnosti. Podle informací ČTK úřad jeho práci loni dvakrát kontroloval, přičemž u druhé kontroly ministerstvo zjistilo pochybení. Spočívalo v tom, že zaměstnanec insolvenčního správce neumožnil náhled do seznamu přihlášených pohledávek. Správní řízení bylo zastaveno.
Babiš dává Malou domů.
— Karel Schwarzenberg (@schwarzenberg_k) June 22, 2018
Také jeho stranický kolega Miroslav Kalousek se pozastavil nad postojem kandidátky ke kauze Čapí hnízdo. Na twitteru napsal: „Mnozí tvrdili, že výroky k Čapímu hnízdu jsou pro T. Malou zcela diskvalifikující. Je to presně naopak, tím Babišovi svou kvalifikaci prokázala. Zcela diskvalifikující pro výkon ministra spravedlnosti v jeho vládě by byl respekt k právnímu státu.“ Přisadil si i čestný předseda strany Karel Schwarzenberg. „Babiš dává Malou domů,“ uvedl lakonicky.
Spravedlnost znamená měřit všem stejně. Pokud je nyní ministryní spravedlnosti paní Malá, která proslula výroky, že trestní stíhání je možné v případě premiéra Babiše odložit klidně i o čtyři roky, není spravedlnost v České republice v dobrých rukou.
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) June 22, 2018
Komentáře se nezdrželi ani ostatní opoziční politici. „Spravedlnost znamená měřit všem stejně. Pokud je nyní ministryní spravedlnosti paní Malá… není spravedlnost v České republice v dobrých rukou,“ uvedl na twitteru předseda Pirátů Ivan Bartoš. Jako ironický inzerát svůj komentář pojal místopředseda hnutí STAN Vít Rakušan, který napsal: „Hledá se ministr. Podmínkou bezmezná loajalita, dobrá manipulace s obuškem výhodou, stejně jako pěvecký talent. Nežádoucí je vlastní názor a znalost předlistopadové historie. Značka: líp už bylo“.
Pan premiér by konečně měl prozradit, kam před námi schoval ty slibované odborníky.
— ODS (@ODScz) June 22, 2018
Do výběru kandidátky si rétoricky šťouchla i ODS. „Pan premiér by konečně měl prozradit, kam před námi schoval ty slibované odborníky,“ píše se na účtu strany.
Další z věcí, která kritikům na Malé vadí, je její údajně nedostatečně kvalitní vzdělání. Malá má titul magistry práv ze soukromé bratislavské Panevropské vysoké školy.
Podle serveru lidovky.cz o kvalitě vzdělání pochybují i zástupci České advokátní komory. „Vadí nám také, že pobočky nemají akreditaci k výuce českého práva,“ řekla pro lidovky.cz mluvčí komory Iva Chaloupková. Server dále uvádí, že komora v minulosti odmítla zapisovat absolventy školy na seznamy koncipientů, což řešila i justice. Rozhodnutí ale potvrdil i Nejvyšší soud.
Narodila se roku 1981 v Moravské Třebové. V roce 2005 absolvovala ekonomický obor na Mendelově univerzitě v Brně. Téma její diplomové práce bylo Mikroklimatické podmínky v chovu králíků. Magisterský titul práv získala v roce 2011 na Panevropské vysoké škole v Bratislavě. Bakalářskou práci psala na téma Mediace jako mimosoudní řešení rodinných sporů. U oblasti rodinného práva zůstala i ve své diplomové práci, která nesla název Úprava rodičovských práv a povinností k nezletilému dítěti na dobu po rozvodu.
Po získání titulu se Malá věnovala právu v oblasti sociální péče a mediátorské činnosti, především pak mimosoudním vyrovnáním.
Mezi lety 2014 až 2017 vykonávala funkci zastupitelky v obci Lelekovice čítající asi 1 800 obyvatel. V krajských volbách 2016 byla zvolena do zastupitelstva Jihomoravského kraje. Do hnutí ANO Malá vstoupila v roce 2013, přičemž do Poslanecké sněmovny se dostala až po loňských sněmovních volbách.
Taťána Malá má s manželem tři děti, dvě dcery a jednoho syna. Její manžel je insolvenčním správcem, a podléhá tak dohledu ministerstva spravedlnosti.