Kolik vakcín „urve“ Česko a jak se omezí cestování. Rok 2021 s covidem
ROK VE ZNAMENÍ VAKCÍN
I rok 2021 bude jednoznačně ve znamení boje se šířením covidu-19. Na rozdíl od toho uplynulého jsou již ale k dispozici vakcíny. Začal tak závod, kdo co nejrychleji a nejefektivněji proočkuje společnost natolik, aby se svět mohl znovu vrátit do normálu. Prognózy ale šetří s nadšením – přinejmenším na území Evropské unie se zatím očkuje s jedinou vakcínou, osud jiných očkovacích látek je prozatím nejistý. V některých zemích už vznikají koncepty, jak bude vypadat svět „po koroně“, nejčastěji se mluví o omezení cestování. Česko je navíc pozadu jak s efektivní očkovací strategií, ale také osvětovou kampaní.
Vakcinace zdravotníků, seniorů a dalších lidí z rizikových skupin začalo v EU až 27. prosince, jiné země jako Velká Británie, Spojené státy či Izrael, Čína a Rusko se vrhly do očkování ještě dříve. Premiér Andrej Babiš počítá s tím, že by mělo ČR dostat 15,9 milionu dávek vakcín pro asi osm milionů lidí, očkování pak potrvá až do září 2021. EU má také nakoupit dalších 100 milionů dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, kterou se už nyní v unii očkuje. Je tedy otázka, kolik si bude moc Česko ještě „urvat“.
Do února se má podle nové strategie naočkovat necelých 180 tisíc lidí, což je ale pouze zlomek z celkového počtu osob, které spadají do rizikových skupin. Pakliže vše proběhne bez komplikací, mohly by v průběhu ledna dorazit vakcíny od Moderny, kterou nadále ve zrychleném řízení posuzuje Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Vyjádřit se k ní má až 6. ledna, podle vládního plánu by se pak očkovací látky mohly do ČR dostat do 15 dnů. Látka už se aplikuje například ve Spojených státech. Evropská komise už v listopadu se společností Moderna uzavřela kontrakt na nákup 160 milionů dávek, ČR mají připadnout zhruba dva miliony.
Je ovšem na místě připomenout, že každý zájemce o očkování musí dostat dvě dávky, aby získal plnou imunitu. Vzhledem k tomu, že se v rizikových skupinách mohou dle expertů nacházet miliony lidí, nedostane se nějakou chvíli na všechny, některé očkovací fáze se tak mohou protáhnout a spolu s nimi pak vakcinace širší nerizikové veřejnosti.
Plán také počítá s vakcínami od výrobců Sanofi-GSK, Johnson & Johnson a CureVac. Jejich osud je ovšem zatím nejistý, některé prognózy mluví o začátku distribuce v létě 2021 (v případě jednodávkové vakcíny od Johnson & Johnson), pesimističtější odhady o konci tohoto roku a dále (u látky od Sanofi).
Celkově bude počet a dostupnost očkovacích látek hlavním tématem pro první čtvrtletí 2021. Klíčová bude vakcína od britsko-švédské společnosti AstraZeneca a Oxfordské univerzity, která již dostala zelenou ve Velké Británii. Díky její výrazně nižší ceně i poměrně jednoduché skladovatelnosti je vhodná pro masovější užití, navíc byla vyvinuta tradičními metodami. Zásadní bude především při očkování obyvatelstva mimo velké nemocnice a střediska, u látky od Pfizeru je největším problémem právě ono skladování v mínus 70 stupních. Bez vakcíny od AstraZeneca zkrátka bude velice obtížné a komplikované přejít do pokročilejší fáze očkovací strategie.
Ještě to chce ten plán
Ministerstvo zdravotnictví už vydalo několik verzí svého očkovacího plánu, dosud v ní ale chyběly zásadní informace, kroky a strategie. Ten nejnovější byl sepsán těsně před vánočními svátky, a ačkoliv je o poznání detailnější, opozice s ním ještě není spokojena. I představitelé krajů, které mají zřizovat očkovací centra, se ozvali s kritickými ohlasy, že není strategie dostatečně podrobná a že nemají dostatek informací. Resort zdravotnictví a řídicí tým Chytré karantény už nicméně připravují metodické pokyny pro očkovací místa a detailní očkovací strategii, kterou mají zveřejnit 5. ledna.
Ať už bude vládní plán vypadat jakkoliv, je jasné, že tak náročná celostátní operace bude vyžadovat i robustní a odladěný rezervační systém, a to především v pozdějších fázích, kde budou figurovat i praktičtí lékaři. Dosavadní očkovací strategie hovořila o zapojení zhruba 5 tisíců praktiků. Zároveň byli v dokumentu vyzváni, aby si do května zřídili vlastní rezervační systém. Mnohé ordinace se již dříve ozývaly s tím, že i za běžného pracovního režimu mají napilno, v kombinaci s testováním, očkováním a servisováním rezervací je tedy nejspíše čekají krušné chvíle, pokud vládní strategie nedozná změn.
Někteří na pokyny z kabinetu nečekají a zřizují si svá očkovací centra. Například automobilka Škoda je připravena na vakcinaci svých zaměstnanců – nachystala si vlastní střediska, nakoupila jehly, vytvořila si i zdravotnické týmy. Jediné, co ovšem chybí, je samotná vakcína. Firma si je sama nakoupit nemůže, v EU jsou partnerem výrobců vakcín podle společných smluv pouze státy. Jestli se v tomhle ohledu něco změní v roce 2021, nikdo zatím neví.
Společně s pořádnou strategií se čeká na osvětovou kampaň k očkování, která je zde dle odborníků potřeba – Češi totiž patří k těm skeptičtějším z evropských států a k vakcinaci se moc nemají, do jisté míry i kvůli četným dezinformacím a fake news. První loňské pokusy dopadly katastrofálně, vláda nicméně slibuje ve spolupráci s komunikačními agenturami zlepšení a spustit osvětový projekt někdy na začátku roku. Prozatím vydala video s úryvkem básně od Jiřího Wolkera.
Velkým otazníkem bude také organizace „pocovidového“ světa. Ve hře je omezení cestování pro ty, kteří se očkovat nenechají, stejně jako covidové pasy a potvrzení o vakcinaci či negativním testu na koronavirus i třeba při návštěvě restaurací. Španělsko chystá také registr lidí, kteří se odmítnou nechat očkovat, přístup do databáze budou mít i „evropští partneři“. Zatímco část společnosti vnímá podobné nápady jako „zvýhodňování poslušných“, řada lidí v takových krocích vidí spíše represe. Odborníci se spíše shodují v tom, že se do normálního „předcovidového“ stavu letos ještě nejspíše nevrátíme.
Rok 2021 tak bude dalším rokem boje s covidem-19, tentokrát ale s injekční stříkačkou v ruce. Zásadními tématy bude dostupnost a počet jednotlivých vakcín, efektivní proočkování obyvatelstva a případné restrikce související s lidmi, kteří se očkovat naopak nenechají, ať už z jakýchkoliv důvodů. V případě ČR se také čeká na očkovací strategii a kampaň, v těchto věcech stále pokulháváme. Na druhou stranu některé země ještě ani s očkováním nezačaly, přestože mají k dispozici balíky s vakcínami. Takové Nizozemsko odstartuje očkování až od 8. ledna, vyspělé Japonsko možná až za měsíc.