„Nechci euro, ale chci setrvávat v EU.“ Topolánek zahájil kampaň

„Nechci euro, ale chci setrvávat v EU.“ Topolánek zahájil kampaňAKTUALIZOVÁNO
Domov

Představil "první mámu"

Michaela Cápová

Mirek Topolánek zahájil kampaň na prezidenta a představil první téma: zahraniční politiku. Podle něj je role českého prezidenta v zahraničních vztazích výsostná. „Je to téma, ve kterém jsem naprosto kompetentní, dostanu se všude, dokážu vyjednávat,“ řekl Topolánek a dodal, že v zahraniční politice chce lidem vrátit hrdost k České republice, zatímco v domácí politice chce hájit jejich bezpečí a jejich práva. „Chci hájit svobodu, demokracii a spojovat lidi dohromady,“ prohlásil bývalý premiér za ODS.

„Rozumem, srdcem, úsměvem.“ „Za svobodu se musí bojovat!“ „Evropa musí chránit svoje hranice.“ To jsou hesla, kterými Topolánek oficiálně zahájil svou kampaň. Na úvod své tiskové konference Topolánek zavolal na pódium svou manželku a představil ji jako „budoucí první mámu“. Zdůraznil tím, že se Lucie Talmanová na kampani přímo nepodílí, neobjíždí s ním voliče, protože se prioritně stará o jejich syna.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Zatímco Topolánek mluvil o zahraniční politice Česka a o tom, jak by ji v roli prezidenta vykonával, promítaly se za ním fotografie z jeho politické kariéry. Byl na nich zachycený třeba s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, bývalým prezidentem Francie Nicolasem Sarkozym nebo někdejším americkým prezidentem Georgem Bushem mladším.

„Zahraniční politika je výsostná role prezidenta. Je potřeba se vrátit na tu cestu, kterou jsme nastoupili po Listopadu 1989,“ prohlásil Topolánek. Dodal, že je velkým přítelem Evropské unie a NATO. „Chci setrvávat v Evropské unii. V tuto chvíli nemáme žádnou jinou alternativu, abychom si s tímto tématem mohli zahrávat,“ řekl.

Topolánek také zdůraznil své politické úspěchy. „Jsem člověk, který dostal tuto zemi do schengenského prostoru. Přesvědčil jsem Evropskou komisi, přesvědčil jsem naše kolegy ve V4, aby společně s námi stihli všechny termíny pro otevření schengenu. Měl jsem slzy v očích, když jsem řezal ty závory a rušili jsme evropské hranice,“ vzpomínal Topolánek, ale současně dodal, že pokud EU nebude schopná chránit své hranice, bude Topolánek prvním, kdo řekne, že musíme chránit naše vlastní hranice.

Podle Topolánka je dnes česká společnost natolik rozvrácená, že je potřeba někoho, kdo bude zasypávat příkopy. „Dnešní doba je komplikovaná. Nemůžeme si zvolit kladeče věnců nebo nějakého reprezentativního politika. Musíme si zvolit někoho, kdo dokáže hrát tu tvrdou hru,“ dodal.

Zazněla i kritika EU

„Příští prezident bude muset být v NATO a EU daleko aktivnější. Bude důležité udržovat dobré osobní vztahy s našimi sousedy. O jejich stávajících problémech a politice si můžeme myslet co chceme, ale dobré vztahy s nimi musíme udržovat za každou cenu,“ zdůraznil také.

Současně ale Topolánek EU kritizoval. „To neznamená, že souhlasím se vším, co se v Evropské unii děje,“ dodal. Situace v EU se navíc podle něj zhoršuje. Jednoznačně odmítá uprchlické kvóty. Podotkl, že Česká republika potřebuje spoustu pracovníků, očekává ale, že přijdou ze zahraničí lidé, kteří budou chtít pracovat, respektovat zákony a pravidla hry. „To jsou lidé, kteří zvyšují blahobyt této země,“ řekl. Současného prezidenta Miloše Zemana zkritizoval za to, že nedělá rozdíl mezi například Peršany, Kurdy a Araby a „hází všechny do jednoho pytle“.

Topolánek dále prohlásil, že je jednoznačně proti tomu, aby Česko platilo cizí dluhy, dále nesouhlasí se zřízením evropské armády, chce, aby byla dodržována lidská práva a aby Česko nepřijímalo euro. „Chtěl bych, abychom znovu získali respekt. Je smutný pohled vysvětlovat, když musím mým zahraničním partnerům vysvětlovat, co a proč se u nás děje. Věřte mi, že o tom něco vím,“ uvedl.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Kandidaturu Hanniga, Hilšera, Hynka, Kulhánka a Topolánka bude řešit soud

Topolánek vrací úder: „Zeman měl ve vězení Snopkovou a Svobodu, já Dalíka. Je to 2:1 pro Miloše,” prohlásil