Hrozivý scénář. Austrálie zřejmě své hranice neotevře až do konce příštího roku
AUSTALSKÉ HRANICE
Australský turistický sektor o počátku pandemie už přišel o v přepočtu o více než 560 miliard korun. Nyní to ovšem vypadá, že si turismus v Austrálii jen tak nepolepší. Místní vláda totiž podle dostupných informací zřejmě nechá hranice zavřené do konce příštího roku, respektive do doby, než bude dostupná a především masově distribuována vakcína proti nemoci covid-19.
Australská vláda bude podle serveru The Telegraph i nadále udržovat přísná opatření, která se týkají mezinárodního cestování z a do Austrálie. Čeká totiž nejen na vývoj vakcíny, ale také na dobu, kdy bude očkování ověřené a dostupné široké veřejnosti.
V současnosti místní vláda pracuje s několika potenciálními variantami průběhu, z nichž jedna předpovídá další finanční ztrátu pro státní rozpočet ve výši více než 910 miliard korun (konkrétně zhruba 55 miliard australských dolarů). Jedním z hlavních důvodů je právě nedostatek zahraničních turistů a v neposlední řadě také studentů, kterých z ciziny do Austrálie ročně přilétají tisíce.
V rozpočtu pro příští rok australská vláda počítá i s mnohasetmilionovým balíčkem na podporu místního turismu, mimo jiné například i na reklamu, která by propagovala domácí turismus pro Australany. Podle serveru The Telegraph je i na základě tohoto kroku jasné, že vláda nepočítá s přílivem zahraničních turistů.
Místní ministr financí Josh Frydenberg uvedl, že výrazná omezení budou zcela jistě platit i minimálně většinu příštího roku. „Mezinárodní cestování, včetně například studentů ze zahraničí, bude podle všeho ještě velkou část příštího roku zakázána. Poté se bude postupně otevírat. Přepdokládáme ale, že bude vakcína dostupná kolem konce příštího roku. Bez vakcíny jsou všechny naše předpoklady k ničemu,“ uvedl Frydenberg.
V červnu proběhl průzkum mezi 28 (většinou kanadskými či americkými) vakcinologickými odborníky v magazínu Journal od General Internal Medicine. Většina z nich, jak uvádí The Telegraph, nevěří tomu, že by bylo možné vakcínu vyvinout dříve než v druhé polovině příštího roku, dosažitelné je podle odborníků září nebo říjen 2021.
Austrálie povolila dřívější zavedení vakcín s dávkami vyráběnými místně na základě dohod uzavřených se dvěma farmaceutickými společnostmi.
Pokud se pokusy osvědčí, poskytnou Oxfordská univerzita a Univerzita v Queenslandu ve spolupráci s farmaceutickými společnostmi AstraZeneca a CSL australské populaci více než 84,8 milionů dávek vakcíny, téměř kompletně vyrobených v Melbourne. Vláda se zavázala bezplatně zpřístupnit jakoukoli vakcínu pro celou australskou populaci.