V prezidentských volbách na Ukrajině bude druhé kolo. Vede Zelenskyj před Porošenkem

V prezidentských volbách na Ukrajině bude druhé kolo. Vede Zelenskyj před PorošenkemAKTUALIZOVÁNO
Svět

ukrajina volí prezidenta

Echo24

Ústřední volební komise na Ukrajině oznámila, že žádný z kandidátů nedokázal získat v nedělních prezidentských volbách nadpoloviční většinu hlasů, a tak se 21. dubna uskuteční rozhodující druhé kolo. Do něj by podle výsledků ze čtyř pětin volebních okrsků měli postoupit herec a politický nováček Volodymyr Zelenskyj a stávající šéf státu Petro Porošenko. Přesvědčivě zatím vede Zelenskyj se 30,4 procenta hlasů, následovaný Porošenkem se 16 procenty hlasů.

Expremiérka Julija Tymošenková získala 13,2 procenta hlasů, a tedy nejspíše ani napotřetí neuspěla s prezidentskou kandidaturou. Komentátoři ale upozorňují, že Tymošenková a její strana Vlast by o sobě mohly dát výrazněji vědět v podzimních parlamentních volbách.

Silná podpora jednačtyřicetiletému Zelenskému podle agentury AP odráží touhu veřejnosti po novém vůdci, který by nebyl spjat se zkorumpovanými elitami a mohl nabídnout nový přístup k pětiletému konfliktu s proruskými separatisty v Donbasu na východě země. Zelenskyj po vzoru postavy, kterou hraje v populárním sitkomu Sluha národa, učinil z boje proti korupci hlavní téma své kandidatury. Navrhuje trestat lidi usvědčené z korupce doživotním zákazem zastávat veřejné funkce. Vybízí také k přímým jednáním s Ruskem.

Třiapadesátiletý Porošenko, který před zvolením prezidentem získal velké jmění podnikáním v cukrovinkách, se musí vyrovnat s poklesem podpory svého vládnutí vinou zhoršující se ekonomické situace a prudkého poklesu životní úrovně. V kampani stávající prezident sázel na sliby porážky povstalců v Donbasu a opětovného získání Krymu, který Rusko anektovalo na jaře 2014 po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevě a jeho útěku ze země. Západ v odvetě za anexi a konflikt v Donbasu uvalil na Rusko sankce.

Svého soupeře Zelenského označuje Porošenko za loutku oligarchy Ihora Kolomojského, který po konfliktu s prezidentem žije v exilu. Zelenskyj tato narčení odmítá.

Server Politico poznamenal, že to není aprílový vtip, že komik vyhrál první kolo prezidentských voleb na Ukrajině. V druhém kole budou mít Ukrajinci na výběr mezi zachováním dosavadního stavu a neznámým, a to právě frustrace z nynější situace otevřela Zelenskému dveře k úspěchu.

„Zelenského politické postoje zůstávají převážně neznámé, přes vágní sliby pokročit ve velice potřebných reformách,“ uvedl server. Porošenkovi přívrženci se také podle něj obávají, že by Zelenského mohla podpořit Tymošenková za příslib, že ji po říjnových parlamentních volbách jmenuje premiérkou. Spekuluje se, že Zelenskyj, jehož mateřskou řečí je ruština, by mohl být ochoten k ústupkům k Moskvě, ale většina pozorovatelů pochybuje, že by se změnila orientace Ukrajiny na Západ.

Tymošenková prvním průzkumům nevěřila a negovala je

Foto:

Expremiérka Julija Tymošenková v den voleb

Foto: Reuters

Volební štáb bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové označil nedělní průzkumy u volebních uren za zmanipulované. Sama Tymošenková v neděli na tiskové konferenci po oznámení prvních odhadů řekla, že spolu s vítězem prvního kola Volodymyrem Zelenským postupuje do druhého kola ona.

Podle Tymošenkové, která se odvolala na průzkumy své politické strany Vlast, získal Zelenskyj 27 procent hlasů a druhá za ním je Tymošenková s 21 procenty. Porošenko je se 17,5 procenta až třetí, tedy nepostupující.

„Jsme přesvědčeni, že průzkumy u volebních uren, podle nichž je Porošenko na druhém místě, neodpovídají skutečnosti. Svědčí o tom naše hodnocení a průzkumy. Naši lidé zorganizovali vlastní všeobecný průzkum,“ prohlásila Tymošenková.

Podle agentury TASS Tymošenková vyzvala své stoupence, aby se dostavili k volebním místnostem a „domáhali se spravedlivého volebního výsledku“. Je prý přesvědčena, že po reálném sečtení hlasů „přestane Porošenkova mafie existovat“. Podle agentury RBK panuje ve volebním štábu Tymošenkové napjatá atmosféra. „Sociologické průzkumy se staly nástrojem manipulací,“ řekl poradce Tymošenkové Serhij Vlasenko.

Čtěte také: Ukrajinci volí prezidenta, proti Porošenkovi jde i místní „Tonda Blaník“

Související články