Záhada investičního plánu. Zeman ho chválí, Schillerová tvrdí, že nic neslíbila

Záhada investičního plánu. Zeman ho chválí, Schillerová tvrdí, že nic neslíbilaNOVÉ
Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

nejasné investice

Jak vypadá Národní investiční plán, podle kterého má stát v příštích dvanácti letech investovat v jednotlivých resortech i krajích až 3,45 bilionu korun? Podle prezidenta Zemana je hodný ocenění, podle ministryně financí Aleny Schillerové jde však zatím spíše o vizi, která navíc nebyla dosud oficiálně představena. „Já jsem neslíbila, že budeme moci investovat 3,5 bilionu, to bych tady lhala, a to já neudělám,“ uvedla ministryně v minulém týdnu v Poslanecké sněmovně.

Prezident v rámci svého vánočního poselství ocenil vznik vlády Andreje Babiše i některé z jejích kroků. „Závěrem ekonomické části bych chtěl vysoce ocenit vládní návrh národního investičního plánu rozpočítaného na 12 let. Neustále tvrdím, že spotřební výdaje jsou sice příjemné a mohou i získat nějaké voliče, ale že jedině investice, i když nemají volební právo, nás přenášení do budoucnosti. Proto věřím, že v rámci toho plánu vzniknou v každé obci a tím spíše v každém městě či kraji nové stavby, které zkrásní tamní prostředí a zlepší život v obcích a ve městech,“ uvedl prezident v novoročním projevu.

Bližší představu o tom, jak by měly investice probíhat, prezident nesdělil. Jaké konkrétní části z připravovaného plánu prezident podporuje nesdělil deníku Echo24 ani mluvčí prezidenta. „Jde o vládní materiál. Tudíž se obraťte na Vládu ČR,“ odpověděl na dotaz deníku Echo24 mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

O plánovaném Národním investičním plánu začali představitelé vlády mluvit na podzim, na starost jej má ministerstvo pro místní rozvoj. To konkrétní podobu investičního plánu dosud nezveřejnilo, podle mluvčí ministerstva Veroniky Vároši k tomu dojde v nejbližší době. Ministryně Klára Dostálová již dříve uvedla, že má jít o reálný plán investic, sestavený z potřeb jednotlivých resortů, krajů či obcí. Záměr vytvořit dlouhodobější plán investic vychází z programového prohlášení vlády.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové jde však zatím pouze o vizi, u níž není zřejmé, do jaké míry se podaří naplnit. „Já jsem neslíbila, že budeme moci investovat 3,5 bilionu, to bych tady lhala a to já neudělám. Ale řekla jsem, že tomu prostě dáme nějaký směr a nějakou vizi,“ řekla.

Národní investiční plán představil premiér Andrej Babiš (ANO) koncem listopadu. Celkově by měl zahrnovat přes 17 000 projektů za 3,45 bilionu korun na léta 2019 až 2030.

Konkrétnější data o jednotlivých projektech zatím neposkytl ani sám premiér. „Ministerstvo pro místní rozvoj provedlo rozsáhlý sběr dat, kde byly osloveny nejen všechny resorty, ale i obce, města a kraje. Dělali jsme to v úzké spolupráci. Proto jsme měli ty výjezdy do krajů. Výsledkem je vytvoření mapy investičních preferencí, která bude nyní konfrontována s kapitálovými možnostmi České republiky,“ uvedl již dříve Babiš.

„Neexistující“ seznam slibů

Právě schůzky s představiteli jednotlivých krajů, které Babiš při představení plánu vyzdvihl, měly k sestavení plánu přispět. Výjezdy a neexistenci výstupů z nich však během letošních posledních interpelací kritizovala v Poslanecké sněmovně část opozičních poslanců. „Žádný seznam celkových slibů pana premiéra neexistuje,“ připustila Schillerová v reakci na interpelaci poslankyně Věry Kovářové (STAN).

Podle ministryně však neexistence seznamu premiérových slibů jednotlivým hejtmanům není s plánováním investic v rozporu. „Mám dojem, že paní poslankyně mou odpověď pochopila, neboť jsme následně již opět pokračovali v diskuzi o Národním plánu investic. Ten představuje průlomovou vizi, v rámci níž se bude příslušná rada vlády zabývat prioritami veřejného sektoru v oblasti investic, včetně jejich financování z národních i evropských zdrojů, a to nad rámec jednoho volebního období,“ uvedla Alena Schillerová v reakci na dění během interpelací.

Kritika demonstrantů ze 17. listopadu

Prezident Miloš Zeman ve svém tradičním vánočním projevu mimo jiné opět vyzval k povinné účasti ve volbách a také k přímé volbě starostů či hejtmanů. Varoval před zpomalením české ekonomiky. Za krátkodobé řešení nedostatku pracovních sil označil odebrání sociálních dávek těm, kteří odmítli nabízenou práci. Vymezil se také proti demonstracím za demisi vlády ANO a ČSSD s podporou KSČM, které byly často kritické právě vůči Zemanovi. „Ti, kdo hází květiny do košů, jsou primitivní hlupáci,“ uvedl prezident v souvislosti s protesty.

Za druhou hysterickou vlnu označil Zeman „špionománii“. Navázal tím na kritiku českých zpravodajských služeb, které varují před vlivem ruských a čínských zpravodajců na českém území. „Ti, kdo nás neustále varují před špiony, z nás tak trochu dělají nesvéprávné a manipulovatelné bytosti, které se nedokážou samy ubránit,“ řekl Zeman.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Varování o Huawei bereme vážně, říká teď Babiš. Čínský velvyslanec prý schůzku popsal nestandardně

Zeman bilancoval rok. Odsoudil protivládní demonstrace, lepšolidi a vyzval k přímé volbě starostů

Související články