Prověrka na přísně tajné není podmínkou, vedu nejrůznější konzultace, říká Rakušan
HLEDÁ SE ŘEDITEL ROZVĚDKY
Uplynuly dva týdny od rezignace dvouměsíčního ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka, který odešel po mediálním i politickém tlaku na konci srpna. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) avizovali, že s obsazením uvolněného místa nechtějí otálet. V tom, kdo Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) povede, ale zatím jasno nemají. Rakušan deníku Echo24 odpověděl, že výběr stále probíhá, bezpečnostní prověrka na nejvyšší stupeň „přísně tajné“ podle něj není podmínkou.
Ředitele civilní rozvědky jmenuje podle zákona ministr vnitra se souhlasem vlády. Kdo by mohl nahradit v čele úřadu Rakušanova posledního nominanta Petra Mlejnka, ale ministr stále říct nechce. S největší pravděpodobností se bude jednat o jednoho z kandidátů, o nichž se uvažovalo už před Mlejnkovým jmenováním.
„Výběr nového ředitele či ředitelky ÚZSI v tuto chvíli stále probíhá. Vedu nejrůznější konzultace, tak jak jsem veřejně slíbil. V tuto chvíli ale nebudu stanovovat žádné termíny pro jmenování,“ uvedl ministr pro Echo24.
Případná absence bezpečnostní prověrky na nejvyšší stupeň, což se vytýkalo i bývalému řediteli Mlejnkovi, podle Rakušana nebude problém. „Pokud jde o prověrku na přísně tajné, jak už jsem řekl, může být výhodou, nikoliv ale podmínkou. I ten kandidát, který případně bude mít prověrku na PT (na stupeň přísně tajné – pozn. red), bude muset stejně podle zákona projít celým prověřovacím procesem na tento stupeň prověrky od vlastní služby,“ dodává ministr.
Pokud ale do čela rozvědky nastoupí kandidát s nejvyšší prověrkou, bude se moci od začátku plnohodnotně podílet na vedení tajné služby a bude mít přístup ke všem informacím v přísně tajném režimu, což Petr Mlejnek neměl. Na výsledek prověrky se přitom čeká až 9 měsíců, během nichž by byl nový ředitel částečně mimo hru.
Po rezignaci Petra Mlejnka převzal vedení tajné služby jeho první náměstek. Podle premiéra Petra Fialy by toto provizorium nemělo trvat dlouho. „Já věřím, že k tomu výběru nového ředitele dojde poměrně rychle, ale říkat k tomu teď nějaké podrobnosti nebo stanoviska by určitě nebylo seriózní. Dnes pan dosavadní ředitel Petr Mlejnek rezignoval a my se budeme snažit, aby se ta situace velmi rychle dostala do toho řádného režimu,“ řekl Fiala po jednání vlády v den Mlejnkova odstoupení.
Mlejnka by mohl nahradit například bývalý náměstek ředitele ÚZSI Jan Paďourek. Ten byl podle informací redakce už v červnu, během poslední výměny vedení rozvědky, hlavně díky svým bohatým zkušenostem ze zahraničí (působil jako deklarovaný zástupce rozvědky v Kyjevě, Moskvě i ve Washingtonu), po Mlejnkovi druhým nejvážněji diskutovaným kandidátem.
Kromě Paďourka a Mlejnka se tehdy hovořilo ještě o Vladimíru Posoldovi, který, než v roce 2019 odešel ze služby, řídil operativní část ÚZSI, a rovněž bývalém zpravodajci Miroslavu Tomanovi. Znovu zaznívá také jméno bývalé náměstkyně pro analytiku Mlady Princové.
Rakušan nedávno uvedl, že před jmenováním nového ředitele rozvědky kandidáta požádá, aby se zúčastnil uzavřeného jednání sněmovního bezpečnostního výboru a představil své vize. Povede to podle něj ke stabilizaci rozbouřené atmosféry.