Babiš a Pellegrini kritizovali Frontex. Posílí vzájemnou zbrojní spolupráci. ‚Fuj, hanba,‘ slyšel Babiš

Babiš a Pellegrini kritizovali Frontex. Posílí vzájemnou zbrojní spolupráci. ‚Fuj, hanba,‘ slyšel BabišAKTUALOZOVÁNO
Domov

česká a slovenská vláda společně

Premiéři Česka Andrej Babiš a Slovenska Peter Pellegrini v pondělí shodně kritizovali plán Evropské komise značně posílit k roku 2020 pobřežní a pohraniční stráž Evropské unie (Frontex). Po společném jednání svých vlád v Košicích také informovali o vůli spolupracovat při zbrojních tendrech a vzájemně nakupovat vojenskou techniku, která se v obou státech vyrábí.

Před radnicí při slavnostním ceremoniálu na Babiše čekalo i několik jeho kritiků. Zhruba dvakrát se ozvaly výkřiky „Hanba“ a „Fuj“, opakovala se tak situace z nedávné Babišovy návštěvy v Berlíně.

Babiš i Pellegrini rozšířený Frontex považují za zbytečnou paralelní strukturu k pobřežním strážím evropských států, za rozumnější považují posílení národních opatření. Babišovi vadí růst nákladů na evropskou stráž. „Náklady byly asi 1,7 miliardy euro (43,3 miliardy korun), teď komise navrhuje deset miliard,“ řekl. Podle Pellegriniho by bylo účelnější, kdyby se evropské peníze daly přímo Španělsku či Itálii.

Šéf komise Jean-Claude Juncker minulou středu v Evropském parlamentu oznámil záměr do roku 2020 posílit evropskou stráž z nynějších několika stovek na 10 000 lidí s vlastním vybavením a daleko silnějším mandátem.

Babiš zopakoval svůj názor, že by bylo vhodnější, kdyby se peníze použily místo na posílení Frontexu na dohodu se zeměmi severní Afriky po vzoru dohody EU a Turecka. Na základě ní se Turecko zavázalo přijímat zpět migranty z Řecka výměnou za finanční podporu na budování uprchlických táborů. Dohoda přispěla k výraznému omezení migrace po takzvané balkánské trase.

Pokud jde o spolupráci ve zbrojních tendrech a při vzájemném nákupu vojenské techniky, která se v obou státech vyrábí, český premiér mimo jiné řekl, že o tom budou v říjnu v Brně blíže hovořit s Pellegrinim za účasti ministrů obrany a zástupců generálních štábů. Diskutovat se má o tom, do jakých oblastí chce která armáda investovat. Babiš jako příklad uvedl, že Česko vyrábí bojová vozidla, Slovensko zase houfnice a že by armády vzájemně mohly tuto techniku nakupovat.

Pellegrini poukázal na to, že tento postup by mohl podpořit domácí průmysl v obou zemích. Praha a Bratislava se proto dohodly, že se budou vzájemně informovat o připravovaných zbrojních tendrech.

Podle Babiše by se tato spolupráce mohla do budoucna rozšířit i na zbývající země visegradské skupiny, tedy na Polsko a Maďarsko.

V rámci společné schůzky české a slovenské vlády jednali například ministři financí Alena Schillerová a Peter Kažimír o přípravě uzavření dohody o automatické výměně informací v oblasti daně z přidané hodnoty (DPH). Dohoda by měla zlepšit vzájemnou spolupráci při odhalování daňových podvodů.

Čtěte také: „Nejsem nelida.“ Babiš žehlí slova o sirotcích, návrh má za plácnutí do vody. Zcenzuroval dalajlamu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články