1 Vyloučení Klause ml. z ODS

Pokud Klausové založí stranu, tak se budou muset bát spíš v SPD, říká Fiala

ROZHOVOR

Témata: , , ,

Za vyloučením Václava Klause ml. z ODS si stojíme a reakce na to jsou vesměs pozitivní, řekl pro deník Echo24 předseda opoziční ODS Petr Fiala. Ostrá reakce exprezidenta Václava Klause, který po vyloučení svého syna z ODS vyzval ke vzniku nové pravicové strany, ho nepřekvapila. Podle Fialy se není třeba bát, že by případná nová strana brala ODS hlasy.

Ulevilo se vám, že ODS ukončila členství Václava Klause ml.?

My jsme nemohli dělat nic jiného. Situace byla neúnosná a museli jsme jednat. Rozchod Václava Klause ml. s programem, s politikou, se stanovami ODS, to vše bylo tak zjevným porušením smyslu členství v politické straně, že jsme museli jednat. Za tím krokem si stojíme, přestože vyloučení je vždycky politováníhodné a nikdo nad ním nebude jásat. Reakce jsou vesměs pozitivní.

Pozitivní i zevnitř strany?

Ano. Pro řadu lidí je ten krok hodně razantní, ale většinové je porozumění tomu, proč jsme to udělali. Důležité je, že rozhodnutí výkonné rady bylo jednomyslné. A toho není jednoduché dosáhnout, je složená z lidí z regionů, nejen z vrcholné politiky.

Na výkonné radě však chyběl Jan Skopeček, který předem říkal, že by hlasoval proti vyloučení Václava Klause.

Pan poslanec Skopeček jasně řekl důvody, proč takové rozhodnutí nepodpoří. Důvody jsou hodně osobní, takové lze respektovat. Nicméně jinak pan poslanec Skopeček jasně dává najevo, že politika ODS má jeho plnou podporu a rozhodnutí respektuje. A my zase respektujeme jeho osobní postoj.

Sdílí podobné postoje i další poslanci? Například ani rozhodnutí poslaneckého klubu vyzvat Václava Klause ml. k odchodu nebylo jednomyslné.

Jak ubíhá čas, přibývá těch, kteří si myslí, že to byl správný krok.

Václav Klaus mladší dostal od strany pomyslnou žlutou kartu už na podzim, když oznámil, že nebude volit kandidáta ODS v senátních volbách. Byl tím zásadním důvodem k rozhodnutí o vyloučení ten výrok s příměrem k židovským transportům nebo ještě něco dalšího?

Bylo to víc věcí dohromady. Nepodceňoval bych ani tu žlutou kartu. Když ve fotbale dostanete žlutou kartu a řeknete, já už se budu snažit hrát čistě…

Něco takového bylo ze strany Klause ml. řečeno?

No ano. Jinak bychom museli reagovat už tedy. Vyříkali jsme si to na klubu a předpokládali, že bude respektovat program a politiku ODS. Žlutá karta byla především za veřejné zpochybnění účasti našich vojáků v zahraničních misích. Ty události se řetězily, poslanecký klub nejednal na základě jednoho výroku, ale na základě souboru věcí proti stanovám ODS.

‚Změny ve vedení školského výboru vyřešíme příští týden‘

Jaké máte plány se školským výborem, jehož předsedou je Václav Klaus ml.? Zůstane jeho členem, nebo se bude za ODS volit jiný člen?

To je věc debaty na příští týden. Jasné je, předsednictví výboru patří na základě poměrného zastoupení ve sněmovně ODS. Tady je potřeba výměna. Jestli proběhne tak, že se Václav Klaus ml. postu vzdá, nebo bude odvolán, to je otázka vývoje v příštím týdnu, až se vrátí ze zahraniční cesty. Náš předseda klubu Zbyněk Stanjura s ním o tom bude mluvit.

Z toho zahraničí Václav Klaus ml. vzkázal, že dostává tisíce zpráv. Taky máte spousty reakcí, že jste udělali dobře?

Mám a řeknu vám příklad. Můj think tank Pravý břeh pořádal v Brně debatu o bezpečnosti a vůbec jsme se nebavili o Václavu Klausovi ml. Když zazněl první dotaz z publika, ten člověk řekl, že ještě než položí dotaz, chce poděkovat za to, co jsme s Klausem ml. udělali. A ten sál začal spontánně tleskat. Takže ano, reakce jsou pozitivní.

Reakce Václava Klause st. byla výzva k založení nové strany. Tušili jste takovou odpověď?

Prezident Klaus se rozešel jasně a demonstrativně s ODS v roce 2008. Od té doby jsem nezaznamenal jediný pozitivní výrok k ODS, naopak samou kritiku. Nemám potřebu to komentovat. Václav Klaus st. už dávno není žádným hlasem demokratické pravice, kterému bych měl naslouchat. Říkám to s určitou lítostí, vzhledem k minulosti, ale tak to prostě je.

Čili překvapen jste nebyl.

Nebyl.

Máte nějaké signály o tom, že Klausové skutečně založí nějakou konkurenční stranu?

Nevím, je mi to jedno, protože pokud něco založí, tak to určitě nebude brát voliče ODS.

Jste si jistý?

Jsem si jistý, to se budou muset bát někde v SPD. Ale já od soboty opravdu nemám důvod se o něm bavit. Já mám důvod se bavit o tom, co nabízíme voličům, co střední třídě, jak chceme snížit daně, to je to, co mě zajímá.

Vraťme se ještě k programové konferencí ODS, kterou vyloučení Klause ml. do jisté míry zastínilo. Představili jste ekonomické návrhy, kam patří daňová brzda, zrušení superhrubé mzdy atd., na co tím reagujete? Na ztráty ve státním rozpočtu nebo rozdávání vlády?

Naše představa je malý levný chytrý a přívětivý stát. Proto mluvíme i o digitalizaci. Není náhoda, že jsme jmenovali pět priorit. Nízké a jednoduché daně a reforma státu. To jsou reformy, které můžeme použít, když půjdeme do vlády. Pak jsme představili další tři, na kterých budeme pracovat, to je důchodová reforma, životní prostředí a vzdělání. To je naše představa o správě státu. Musíte to vidět v kombinaci s jeho reformou, kterou jsme také představili. To není jen daňová brzda, ale i to, že stát řekne, které povinnosti vznikají při přijímání nových zákonů. My navrhujeme další brzdu. Když stát stanoví novou povinnost, dvě musí někde ubrat.

Čili část z těch návrhů je pro období po návratu do vlády. Je něco, co můžete udělat z pozice opozice?

Je a už udělali jsme. Když se Andreje Babiše zeptáte, co udělal pro živnostníky, jediná věc, kterou odpoví, zvýšení výdajových paušálů a to jsme udělali my. To jsme navrhli my, my se podílíme na právním elektronickém systému, my se podílíme na zákonu o právu na digitální službu, předkládáme konkrétní návrhy a některé jsme schopni i z opozice prosadit.

Objevují se hlasy, že změnou rétoriky o EU, čili zmírněním nějaké antievropské nebo eurorealistické rétoriky, usilujete o hlasy TOP 09. Má nastat nějaký posun ODS někam do středu spektra?

Posun do středu? Ne. Platí, že napravo od nás nebude existovat žádná demokratická strana. My si držíme pravý střed politického spektra. Z demokratického pravého kraje oslovujeme i voliče,  kteří jsou blíž středu, to je logické. Jinak by ODS nemohla mít ambici vyhrávat volby. Prosazujeme reformy EU, chceme být její součástí, ale chceme, aby lépe sloužila zájmům národních států.

Dále čtěte: Klaus: Kdybych to ještě stíhal, jdu do voleb proti ODS a Vašek jde se mnou

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Tištěný Týdeník Echo věnuje velkou pozornost politickým a společenským událostem, historii, literatuře, filmu a kultuře obecně.

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.