2020/0202: Nedělní datum se čte z obou stran stejně, podobná situace nastála před téměř tisíci lety
Datum palindrom
Nedělní je datum je unikátní. Jde totiž o úkaz zvaný palindrom, tedy číslo, které se čte z obou stran stejně. Naposledy takový den byl ve dvanáctém století, 11. listopadu roku 1111. Jde o situaci, která se zase dlouho nebude opakovat. Další „palindromový“ den bude až 12. prosince roku 2121.
Neděle je den 02/02/2020, čehož si všimli lidé po celém světě. Považují to za šťastné znamení a proto například na tuto neděli naplánovali svou svatbu. Královská svatební kaple v Las Vegas například nabízela speciální obřad v den, který by měl přinést štěstí. „Dvouleté výročí manželé budou mít 2. 2. 2022. Číslo dva je symbolem, reprezentujícím manželské soužití,“ stálo v reklamě.
Od roku 2011 se pravidelně opakují palindromy, u nichž je však potřeba odebrat číslovky dva a nula v kolonce roku. Takové datum je pak například 11/11/11 (den/měsíc/rok).
Lidský mozek je podle odborníků přirozeně naučen zaměřovat se na určitě vzorce. Podle šéfa numerologického centra z města Indianapolis Daniela Hardta je tato neděle „silným dnem“ i proto, že se jedná o skutečný, neupravený palindrom.
Nedělní datum je výjimečné a jedná o globální palindromové datum i kvůli tomu, že v některých kulturách se píše měsíc jako první: tedy ve formátu měsíc/den/rok. To znamená, že například 20. února 2002 by se sice mohlo napsat v některých normách jako 20/02/2002, ale šla by také varianta 02/20/2002, upozorňuje deník Guardian.
Palindrom (termín pochází z řečtiny) je jakékoliv slovo, věta, číslo nebo melodie, které se dá číst z obou stran stejně s nezměněným významem. Čeština je na palindromy bohatá, ačkoliv ne všechny dávají smysl. Jedním z nich je například „Tak napolo koukal ve vlaku okolo pan kat“.