Zeman je v Polsku, večeřel s prezidentem Dudou

Zeman je v Polsku, večeřel s prezidentem DudouNOVÉ
Večeře u polského prezidentského páru Foto:

FOTO: Twitter/Jiří Ovčáček

Domov

DRUHÁ ZAHRANIČNÍ CESTA

Prezident Miloš Zeman zahájil oficiální třídenní návštěvu Polska večeří s prezidentem Andrzejem Dudou. Během ní se setká s hlavními politickými představiteli Polské republiky, pokloní se památce obětí druhé světové války a smolenské letecké tragédie a na závěr cesty navštíví Bělověžský prales. 

Zeman se s polským protějškem opět potká ve čtvrtek dopoledne, kdy jej polská hlava státu přijme v prezidentském paláci. V plánu je setkání prezidentských párů, soukromá schůzka prezidentů a jednání národních delegací. Odpoledne Zeman položí věnec u hrobu neznámého vojína a květinu u pomníku leteckého neštěstí, při kterém před osmi lety u ruského Smolenska havaroval polský vládní letoun. O život tehdy přišel mimo jiné prezident Lech Kaczyński.

Po pietních aktech Zeman zamíří na úřad polské vlády, kde se sejde s premiérem Mateuszem Morawieckým. Posledním bodem čtvrtečního programu bude pro Zemana jednání s maršálkem polského Senátu Stanislawem Karczewským.

Zpět do Prahy Zeman přiletí v pátek odpoledne. Ještě předtím navštíví chráněný Bělověžský prales a tamní rezervaci zubrů. Kvůli pralesu se Polsko ocitlo před Soudním dvorem EU. Evropská komise podala na Polsko loni v létě žalobu za jeho lesnické zásahy a rozsáhlou těžbu v chráněném pralese. Unijní soud dal komisi v polovině dubna za pravdu. Těžbu Polsko hájilo bojem proti lýkožroutovi smrkovému, takzvanému kůrovci.

Polsko je druhou zemí, kterou Zeman navštívil ve svém druhém funkčním období, první zahraniční cesta vedla tradičně na Slovensko.


Čtěte dále: Češi byli hrozně nervózní, Poláci v pohodě

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.