5 Berghof

Z trosek Hitlerova sídla se stává „svatyně“. Muzeum se bojí pravicových extremistů

, NOVÉ

Témata: , ,

Svého času hlavní sídlo Adolfa Hitlera láká pravicové extremisty. Mimo jiné i přibývá zájezdů i z České republiky a Maďarska, kde jsou krajně pravicové myšlenky na vzestupu, píše deník The Guardian s odkazem na výpověď místních pracovníků. Budova Berghof byla součástí komplexu Orlí hnízdo. Na místě je téměř dvacet let muzeum.

Berghof byl spodní budovou Hitlerova horského útočiště známého jako Orlí hnízdo. Na konci války byla budova bombardována a zbytky nechalo Bavorsko v roce 1952 vyhodit do povětří. V roce 1999 vzniklo o tři sta metrů dál malé muzeum Dokumentation Obersalzberg se stálou výstavou Institutu dějin. Návštěvníci expozice se zde dozvídají o zločinech páchaných nacisty.

Místní pracovníci si ale všímají, že se na místech, kde často Hitler pobýval, vzniká jakási „svatyně“. Na okolních stromech jsou vyřezány hákové kříže, cedule jsou poničené a na zbytcích obvodového zdiva nechybí hořící svíčky. „Krajní pravice se neustále blíží,“ píše Guardian.

Zájezdy z ČR a Maďarska

„Pracovníci muzea si všimli, že v posledních dvou letech začaly přijíždět i zájezdy z Maďarska a České republiky, kde jsou krajně pravicové myšlenky na vzestupu,“ píše server.

Mathias Irlinger v muzeu pracuje od roku 2004. Podle něj už je pryč doba, kdy by lidé zavírali oči před místem, kde se Hitler rozhodl napadnout Polsko a odstartovat tím druhou světovou válku. „Pokud na tom místě neděláte nic, mohou si oni dělat, co budou chtít,“ řekl Irlinger. „Pokud jen prohlásíte, že tu žil Hitler, tak je to problém,“ dodal.

Místo za minulý rok navštívilo 17 tisíc lidí. Do roku 2020 by se muzeum mělo rozšířit, plánovaná částka na provedení změn v Dokumentation Obersalzberg je 21 milionů eur.

Berghof byl Hitlerovým oficiálním letním sídlem od roku 1928. V roce 1944 se místo stalo jeho hlavním sídlem. Těsně před koncem války byla budova poškozena leteckým útokem spojeneckých vojsk a jednotkami SS. V roce 1952 nechalo Bavorsko zbytky budovy vyhodit do povětří.

Bergof navštívilo mnoho politiků, právníků, diplomatů ale třeba i malířů. Důležité osoby Hitler osobně vítal hned na schodech. Byli mezi nimi například Neville Chamberlain, Benito Mussolini. Pravidelnými návštěvníky ale byla třeba Eva Braunová a spolustranícic jako Heinrich Himmler nebo Joseph Goebbels.

Orlí hnízdo bylo Hitlerovo horské útočiště v Obersalzbergu. Jednalo se o komplex budov, které byly propojeny podzemními tunely a spojovacími štolami.  

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:Největší ozbrojené povstání Židů utopili nacisté v krvi

,