Největší ozbrojené povstání Židů utopili nacisté v krvi
Povstání Židů v ghettu
Největším aktem ozbrojeného odporu Židů během holokaustu bylo povstání ve varšavském ghettu, které vypuklo 19. dubna 1943 vpředvečer významného svátku Pesach. Bezprostředním impulsem k povstání se stal začátek poslední etapy likvidace ghetta, v němž tehdy žilo přibližně 60 000 zubožených Židů.
Ti všichni měli nalézt smrt ve vyhlazovacích táborech, kam již v předchozích měsících nacisté odvezli na 400 000 obyvatel varšavského ghetta.
Nedostatečně ozbrojení židovští povstalci prakticky neměli šanci odolat přesile, přesto ale po následující zhruba tři týdny sváděli marný boj s dobře organizovanými oddíly SS a německé policie, jimž velel Jürgen Stroop.Varšavské ghetto bylo během té doby doslova srovnáno se zemí a přeživší obyvatelé skončili v koncentračním táboře Treblinka. Symbolickou tečku za povstáním udělalo 16. května 1943 zboření varšavské Velké synagogy. Stroop byl po válce odsouzen k smrti a popraven.
Židovské ghetto ve Varšavě nacisté zřídili v roce 1940. Přes 138 000 Poláků žijících na tehdejším území bylo vystěhováno a do ghetta bylo postupně násilně sestěhováno asi 450 000 Židů. Kvůli extrémnímu přelidnění často lidé umírali na následky hladu a epidemií. Nacisté začali tábor likvidovat, a tak bylo do konce roku 1942 vyvezeno asi 300 000 obyvatel ghetta do vyhlazovacího tábora Treblinka.
Tento týden slaví židé 70 let od založení státu Izrael. Den nezávislosti patří mezi nejvíce slavené svátky. Během oslav zapalují významné osobnosti na Herzlově hoře v Jeruzalémě dvanáct pochodní, které symbolizují dvanáct kmenů starověkého Izraele.