Plošná omezení opatřeními ministerstva jsou protiústavní, říká poslanec Benda
KONEC NOUZOVÉHO STAVU
Předseda ústavně-právního výboru Sněmovny Marek Benda (ODS) považuje za protiústavní, že od po konci nouzového stavu omezuje chod restaurací a dalších ekonomických odvětví jen opatření ministerstva zdravotnictví. Benda v tiskové zprávě uvedl, že opatření resortu mají sloužit jen k izolaci zdrojů nákazy novým typem koronaviru, nikoliv k plošnému uzavírání provozoven.
Kromě ústavy podle Bendy počínání vlády odporuje i rozsudku, který v dubnu zrušil čtyři opatření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). K Bendovi se přidali i odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál či prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Nouzový stav v Česku přestal platit se začátkem tohoto týdne.
Kabinet před týdnem souhlasil s tím, aby po vypršení nouzového stavu regulovala místo krizových opatření vlády ministerská rozhodnutí například nošení roušek na veřejných místech, provoz škol, konání hromadných akcí a provoz restaurací či ubytovacích služeb. Vládní plán rozvolňování opatření proti nemoci covid-19 totiž s řadou opatření počítá do příštího pondělí 25. května.
Benda uvedl, že jeden ministr nesmí mít možnost „vypnout" celé hospodářské odvětví. „Pokládám za skandální, že skončil nouzový stav a řízení podle krizového zákona a ministerstvo zdravotnictví s vědomím vlády jako celku nadále pokračuje v plošných zásazích do občanských svobod. Je nemyslitelné, aby jeden resort pod pláštíkem protiepidemiologických opatření měl pravomoc vypínat celé segmenty ekonomiky," řekl.
Takový stav podle Bendy nemůže trvat ani týden. Konkrétně poukazuje například na provoz restaurací. „Toto opatření je ve zjevném rozporu jak s Ústavou ČR, tak s rozhodnutím Městského soudu v Praze, které je pravomocné, přestože si vláda podala kasační stížnost," dodal. Kabinet počítá s tím, že do pondělí 25. května zůstane opatřeními omezen provoz vnitřních prostor restaurací či zoologických zahrad, zavřena budou ubytovací zařízení nebo sauny.
Prouza: Některá opatření zbyla jen ze setrvačnosti
S názorem poslance Bendy souhlasí i šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza, ačkoliv tvrdí, že některá opatření stále smysl mají. „Mám ale pocit, že jsou opatření zbytečně přísná. Rozumím například zákazu příjezdu lidí ze zemí, kde jsou počty nakažených výrazně vyšší než u nás. Pokud ale mají opatření chránit veřejné zdraví, měl by je ministr jasně vysvětlit. To se bohužel neděje,“ uvedl pro Echo24 Prouza.
Podle něj navíc řada opatření už zbyla pouze ze setrvačnosti. „Příkladem mohou být například nákupy seniorů. Řada z nich chodí nakupovat i v jiné hodiny a žádná nákaza se u nich neprojevila. Je to jeden z příkladů opatření, které vypadá zajímavě, ale ministr zdravotnictví jej nijak neobhájil,“ dodal Prouze pro deník Echo24 s tím, že jeden ministr nemůže mít právo dlouhodobě uzavřít hranice nebo zcela zabrzdit českou ekonomiku. „Navíc pokud není schopen tato opatření věcně obhájit,“ dodal Prouza.
Podle něj na lidi psychologicky pozitivně zapůsobí až konec povinného nošení roušek, lidé totiž kvůli přetrvávajícím opatřením ukončení nouzového stavu většinou nevnímají. „Obecně musí existovat způsob, jak rychle reagovat na nějakou mimořádnou situaci, ale mělo by jít o časově velmi omezené pravomoci pod kontrolou vlády a následně i parlamentu,“ dodal pro Echo24 Prouza.
Dostál: Pandemie se měla dojet v nouzovém stavu
Podle odborníka na zdravotnické právo Ondřeje Dostála by takové pravomoce ministerstvo mít vůbec nemělo. „Zásah do práv a svobod, by měl být spojem s parlamentní kontrolou, to je naprosto jasné,“ uvedl Dostál v rozhovoru pro Echo24. „V tomto režimu žádné kontrole nepodléhá. V nouzovém stavu byla vláda pod kontrolou parlamentu, sice šlo o kontrolu následnou, ale i tak museli ministři svá rozhodnutí obhájit,“ dodal Dostál.
Vojtěch minulý týden uvedl, že tato omezení nezasahují plošně do základních lidských práv a svobod, takže je ministerstvo vyhlásit svými opatřeními může. „Podle posouzení právníků a ve světle judikatury, kterou respektujeme, je to možné," uvedl. Doufá ale ve schválení mimořádného zákona s dočasnou účinností do konce roku, který by kompetence resortu zpřesnil.
„Bylo by rozumné dojet celou pandemii v nouzovém stavu, protože teď má ministr (Adam) Vojtěch možnost zasahovat přílišným způsobem do základních práv a svobod. Vláda se ale z nějakého důvodu rozhodla v nouzovém stavu nepokračovat, “ uvedl pro Echo24 Dostál s tím, že podle něj výkonná moc (vláda a její resorty) by tuto pravomoc zasahovat do práv občanů mít neměla. „Například omezení pohybu, respektive uzavřené hranice pro vstup cizinců je podle mě velký zásah do práv a svobod občanů a je to přesně příklad opatření, které by mělo nějakým způsobem projít parlamentem,“ dodal Dostál.
„Ministerstvo zdravotnictví a hygienická služba samozřejmě určité pravomoci v podobném stylu běžně mají. Při epidemii salmonely mohou zavřít hospodu, při řádění chřipky mohou zavřít školy. To je naprosto v pořádku. Ale na celostátní úrovni by to tak být nemělo,“ vysvětlil Dostál. „Samozřejmě je k diskusi, která z těch nových opatření, která jsou nepochybně mírnější než ta z nouzového stavu, se vejdou do pravomocí ministerstva zdravotnictví, která jsou jistým způsobem vymezená a podle mě by se v žádném případě neměly tyto hranice překračovat,“ uvedl pro Echo24 Dostál s tím, že se vláda ale zřejmě poučila z rozhodnutí Městského soudu v Praze z druhé poloviny dubna a neponechala nic náhodě.
Tehdy soud totiž vyhověl žalobě, kterou podal právě Dostál a zrušil čtyři opatření, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby. Soud konstatoval, že jsou nezákonná. Dostál tehdy k případu uvedl, že opatření byla svévolná, chaotická a nesrozumitelná. Na svém twitteru šel Dostál ještě dále, když uvedl, že si „vláda udělala z krizové legislativy trhací kalendář“.
Současný stav je podle Ondřeje Dostála je složitý i pro pendlery, kteří cestují do zahraničí za prací. „Je to smutné nejen pro provozovatele například restauračních zařízení, ale také pro pendlery, kteří by potřebovali volně jezdit za prací. Vláda svými manévry akorát všechny znervózňuje,“ uvedl pro Echo24 Dostál.
Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha bylo nutné vymyslet, jak udržet nastavená opatření od 18. května. „Vláda schválila překlopení krizových opatření do mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví od 18. května po ukončení nouzového stavu,“ uvedl na tiskové konferenci Vojtěch. Kabinet dál setrvává na názoru, že už znovu o prodloužení nouzového stavu, který v Česku platí od 12. března, nebude žádat. „Ale ty zbytkové provozy, jak je to v poslední vlně (uvolňování), budou do 25. května regulovány přes zákon o ochraně veřejného zdraví,“ dodal ministr. „Podle posouzení právníků a ve světle judikatury, kterou respektujeme, je to možné," uvedl. Doufá ale ve schválení mimořádného zákona s dočasnou účinností do konce roku, který by kompetence resortu zpřesnil.
V pondělí 25. května by se měly otevřít například vnitřní prostory restaurací, fungovat budou smět také ubytovací zařízení. Otevřou i vnitřní prostory v zoologických a botanických zahradách a na hradech a zámcích. Otevřít se mají také školy pro žáky prvního stupně základních škol a jejich organizované a zájmové aktivity nepovinného charakteru formou školních skupin.