1 Jeruzalém

Rada bezpečnosti zvažuje rezoluci i proti Trumpovu rozhodnutí o Jeruzalému

NOVÉ

Rada bezpečnosti OSN zkoumá návrh rezoluce stanovující, že jakékoliv rozhodnutí o statusu Jeruzaléma nemá právní důsledky a musí být odvoláno. Jednostránkový návrh rezoluce předložený Egyptem byl dnes předán členům Rady bezpečnosti OSN a podle agentury Reuters nejmenuje konkrétně USA, ani prezidenta Donalda Trumpa, který minulý týden oznámil uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele.

Diplomaté říkají, že egyptský návrh má širokou podporu, bude ale pravděpodobně vetován Spojenými státy. Rada bezpečnosti by o návrhu rezoluce mohla podle nejmenovaných diplomatů hlasovat počátkem příštího týdne. K přijetí vyžaduje rezoluce podporu devíti členů RB OSN a nesmí ji vetovat žádný z jejích pěti stálých členů.

Trump svým rozhodnutím náhle zvrátil desetiletí americké politiky, když uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a zveřejnil i záměr přemístit americkou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma. Vyvolal tak pobouření Palestinců i celého muslimského světa.

Ministři zahraničí arabských států se poté dohodli, že se budou snažit prosadit v RB OSN rezoluci odmítající Trumpovo rozhodnutí a žádající jeho zrušení. Je nepravděpodobné, že by rezoluce byla přijata, nicméně by dále izolovala Trumpa v otázce Jeruzaléma, konstatuje Reuters.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zeman je v zásadě zlý a nemá rád lidi, řekl Topolánek pro Echo TV