Drony určené přímo pro boj o Donbas. Spojené státy posílají smrtící Phoenix Ghost
AMERICKÉ ZBRANĚ
Nové americké bojové drony pomůžou ukrajinským vojákům v boji o Donbas. Spojené státy mají poskytnout vojenskou pomoc válkou zmítané Ukrajině v hodnotě kolem 800 milionů dolarů (asi 18 miliard korun). Součástí nového vojenského balíku je 72 houfnic o ráži 155mm a 144 tisíc dělostřeleckých nábojů, uvádí zpravodajský server Crux. Kromě toho Ukrajinci dostanou od USA rovněž přes 120 bojových dronů Phoenix Ghost, které jsou speciálně uzpůsobené pro ukrajinské ozbrojené síly. Drony jsou upravené americkým letectvem pro boj na východo-ukrajinském Donbasu.
Zatím poslední americký balíček zbraní pro Ukrajinu disponuje novým unikátním vojenským vybavením. Podle mluvčího Pentagonu Johna Kirbyho pro CNN jsou bojové drony Phoenix Ghost speciálně upravené a vylepšené podle potřeb ukrajinských vojáků.
Ukraine to get Phoenix Ghost drones from US; Ground report from Kharkiv; more
— IndiaToday (@IndiaToday) April 22, 2022
Watch full show: https://t.co/DggXiedJ3I#5iveLIVE #RussiaUkraineWar | @ShivAroor pic.twitter.com/3tXooIUSDv
Kirby k tomu dodává, že ve srovnání s „kamikaze“ drony Switchblades, které USA dodávaly předtím, mají tyto vylepšené stroje „širší a ničivější“ dosah, delší dobu letu a jsou snadno ovladatelné pro ukrajinské vojáky.
Ukrajinský deník The Kyiv Independent potvrdil, že Pentagon vyvíjel dronový systém pro Ukrajinu. „Systém bezpilotních letounů Phoenix Ghost byl vyvinut tak, aby byla co nejmenší potřeba výcviku ukrajinských vojáků pro obsluhu dronů,“ píše deník.
Taktický bojový dron Phoenix Ghost podle serveru Crux disponuje přísně utajovaným systémem a technologií, za kterou stojí americké letectvo. Kirby dodal, že drony byly upravené pro „speciální akce na východní Ukrajině v oblasti Donbasu“ a věří, že ukrajinské armádě pomohou v „boji s ruským nepřítelem“.
Na videu je vidět srovnání dosud dodávaných amerických „sebevražedných“ dronů Switchblades, které podnikají útoky na ruské okupanty. Záběry ukazují navigaci bezpilotních dronů, aktivaci výbušného zařízení, nálet a následnou „kamikaze“ akci, včetně zneškodnění ruské dělostřelecké jednotky.
„Hodnota této nové pomoci by měla být přibližně stejně vysoká jako ta předchozí, ale na podrobnostech se stále pracuje,“ řekl nejmenovaný americký činitel podle agentury Reuters. Pokud výše balíku splní očekávání, přesáhne celková hodnota americké vojenské pomoci Ukrajině 3 miliardy dolarů (68 miliard korun) od začátku ruské agrese.
Jednatřicetiletý Alex pochází z Kavkazu a v České republice žije už třetím rokem. Živí se jako mechanik a má umělecké ambice. Maluje. Píše. Před osmi lety, kdy Rusko obsadilo Krym, pochopil, že ve své domovině žít nechce. Začal se učit anglicky a připravovat na to, že jednou odejde. „Je drahé a komplikované dostat vízum do České republiky, když jste z Ruska. Dlouho se na to čeká,“ vysvětluje. Jeho manželka vízum nedostala.
Jejich vztah na dálku to nevydržel a rozpadl se. „Takový je život, beru to, jak to je,“ svěřuje se Alex. Ví, že jeho bývalá manželka je v Rusku spokojená. „Jsou lidé, kterým putinovský režim nevadí, mají co jíst, kde spát. Já chtěl svobodu,“ říká mladý muž. Většina lidí ale podle něho nemá smýšlení jako on.
„Opravdu tam funguje propaganda a neustále se opakuje, že Ukrajinci jsou fašisti,“ vysvětluje a zmiňuje vesnice, kde není internet, přístup k informacím zajišťuje jen státní televize. „Je těžké v Rusku říkat pravdu, já byl už dvakrát vyslýchán za to, že jsem si dovolil dát vlastní názor na internet,“ pokračuje Alex, bedlivě sledující zprávy a zajímající se o politiku a současnou situaci.
V Rusku má ještě matku a sestru, přátelé ho za to, že je protiputinovský, odsoudili. Jestli se někdy do Ruska ještě podívá, netuší. Pokud by ale Putin skončil a v Rusku se změnily poměry, vrátil by se tam. „Kavkaz je krásné místo, hory, příroda. Mám to tam rád.“
Na dálku tak pozoruje, co se u něj doma děje, jeho původ mu tady nikdo nepředhazuje. Ne všichni mají takové štěstí. A situace se přiostřuje, odpor vůči Rusům bude růst. Averze vůči nim není ale v našich končinách nic nového.
Celou reportáž si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.