1 EET

Zastavte EET kvůli kauze Huawei, vyzývají zástupci podnikatelů. Schillerová to odmítá

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Zneužití dat z českého podnikatelského prostředí se kvůli kauze Huawei obávají zástupci podnikatelů sdružení v Podnikatelských odborech a Radostném Česku. Ohroženy dle nich mohou být desítky tisíc tuzemských firem Vyzvali proto ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) v otevřeném dopise k pozastavení EET a prověření její bezpečnosti. Resort financí to odmítá. Data, která stát od podnikatelů získává, jsou dle něj chráněna. V systému EET žádná zařízení Huawei nepoužívá, dodalo ministerstvo. 

Důvodem obavy části podnikatelů je kauza Huawei a její propojení se společností O2, která je dle zástupců podnikatelů klíčovým hráčem v EET. „Jak je známo, exkluzivním dodavatelem providera O2 je právě čínská firma Huawei. Jde především o routery. Nelze tedy vyloučit, že se čínská vláda nemůže dostat k datům z EET,“ uvedl předseda Radostného Česka a dlouholetý kritik EET Boleslav Buzek.

Podle předsedy Podnikatelských odborů a též kritika EET Radomila Bábka jsou routery Huawei součástí systému EET, takže hrozí riziko. „Znepokojuje nás, že státní správa překotně stahuje výrobky Huawei, aby nedošlo k ohrožení bezpečnosti státu ze strany čínského totalitního státu. Routery Huawei jsou přitom součástí systému EET, takže stejné riziko hrozí i nám podnikatelům. Stát s tím ale vůbec nic nedělá,“ uvedl Bábek.

Resort Aleny Schillerové ale výzvu nevyslyší. V rámci systému EET nejsou ze strany státu, resp. Finanční správy používána žádná zařízení Huawei, reagovalo ministerstvo financí. „Všechna data, která stát od podnikatelů získává, jsou chráněna přísnými bezpečnostními opatřeními. Pokud jde o volbu podnikatelů, jaké zařízení používají pro plnění svých zákonných povinností souvisejících s EET, Finanční správa jim nemůže nic nařizovat. To by odporovalo principu otevřeného řešení, na kterém je EET postavena,“ uvedl pro Echo24 za resort Jakub Vintrlík.

Podobně reagovala společnost O2. „Systém O2 eKasa zařízení od Huawei nevyužívá,“ napsala firma ve vyjádření.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal v prosinci varování před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE. Používání těchto prostředků podle úřadu představuje bezpečnostní hrozbu. Premiér Andrej Babiš (ANO) poté nařídil, aby se úřad vlády zbavil mobilů od firmy Huawei, stejně se rozhodli postupovat také ministerstva průmyslu či zdravotnictví.

Více čtěte zde: Díra jménem Huawei

V pátek 21. prosince ovšem předseda vlády po jednání Bezpečnostní rady státu uvedl, že takový krok byl unáhlený, protože úřad varování nedostatečně vysvětlil. „Varování se týká pouze systémů zařazených do kritické informační infrastruktury nebo významných informačních systémů, kterých je několik desítek,“ uvedl Babiš.

Podnikatelské odbory sdružují podnikatele a živnostníky. Loni zastřešovaly šest spolků, 160 právnických osob a 1060 osob fyzických.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: 

Tajené detaily setkání Babiše s velvyslancem Číny: jak to bylo v Průhonicích?

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.