Tajené detaily setkání Babiše s velvyslancem Číny: jak to bylo v Průhonicích?

Tajené detaily setkání Babiše s velvyslancem Číny: jak to bylo v Průhonicích?NOVÉ
Premiér Andrej Babiš a čínský velvyslanec Čang Ťien-min Foto:

Foto: Velvyslanectví čínské lidové republiky/Facebook

Domov

české úřady mlčí

Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost pochybil při svém varování proti čínským výrobkům značek Huawei a ZTE, tvrdí čínská ambasáda po nedělním jednání velvyslance s premiérem Andrejem Babišem. Ten podle Číňanů problém připouští a na schůzce měl zdůraznit, že vydané varování nepředstavuje stanovisko vlády. A komentář české strany? Informace o proběhlém jednání nemá ministerstvo zahraničí, prohlášení nevydal ani Úřad vlády. Na slova velvyslance reagoval až ve čtvrtek sám Babiš. Ten se proti výrokům čínského velvyslance ohradil a jeho jednání označil za nestandardní.

Nedělní schůzka v průhonické Sokolovně se podle premiéra konala na urgentní žádost čínské strany. „Čínský velvyslanec komentoval neobvykle a veřejně schůzku, o kterou urgentně žádal, a kde velice nestandardním způsobem vyjádřil stanovisko čínské strany,“ napsal ve čtvrtek Babiš serveru iRozhlas.

Premiér se ohradil i proti tomu, že by česká strana udělala v případě varování úřadu jakoukoliv chybu. Možnými bezpečnostními hrozbami se bude vláda podle premiéra zabývat i na svém lednovém zasedání. „Varování NÚKIB bere vláda vážně a odpovědně. Od úřadu si vyžádala dodatečné informace, které má předložit na vládu 7. ledna,“ napsal Andrej Babiš.

Oficiální stanovisko české vlády chybí

Ačkoliv čínská strana vydala ke schůzce oficiální tiskovou zprávu, české ministerstvo zahraničních věcí podle mluvčího Michala Bucháčka informacemi o průběhu jednání nedisponuje. „Ministerstvo zahraničí nemá o schůzce informace jiné než z veřejných zdrojů,“ uvedl pro deník Echo24 Michal Bucháček. „Musíte se zeptat na Úřadu vlády,“ doplnil mluvčí s tím, že se ministerstvo na organizaci schůzky nepodílelo.

Na formát schůzky a existenci jejího záznamu se deník Echo24 dotazoval i Úřadu vlády. „V tuto chvíli nemám informace k dispozici,“ sdělila ve čtvrtek odpoledne Vanesa Šandová z Úřadu vlády. Jasné tak zatím není ani to, zda se kromě premiéra a velvyslance schůzky účastnil i někdo další. „Pokud by to bylo oficiální jednání, bylo by v nějakém širším formátu a určitě by z toho měl existovat zápis,“ doplnil pro Echo24 Michal Bucháček z ministerstva zahraničních věcí.

Pořízení záznamu z jednání je běžnou součástí diplomatických jednání, upozorňují opoziční politici, a ministerstvo zahraničí by podle nich mělo být o jejím průběhu informováno. „Buď lže český premiér, nebo lže čínský velvyslanec, nebo lžou oba. Odpověď poskytne záznam z jednání, který se při takových setkáních povinně zhotovuje. Očekávám, že si ho zahraniční výbor sněmovny vyžádá,“ uvedl k nejasnostem ohledně jednání předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Záznam ze schůzky je nezbytný i podle předsedy poslaneckého klubu lidovců Jana Bartoška. „Co dodat? Že se příběh klasicky zašmodrchal, zaclonil a odklonil, že už se v něm ani nikdo vyznat nemůže, i kdyby chtěl. Jistě to nebyl záměr, ale rádi bychom viděli záznam z tohoto diplomatického jednání, který by pochybnosti a nejasnosti vysvětlil,“ uvedl Jan Bartošek.

Předvánoční schůzka v Průhonicích

Dalšími informacemi podle svých slov nedisponuje ani šéf diplomacie Tomáš Petříček z ČSSD. „Pokud jde o schůzku pana premiéra s čínským ambasadorem, bez znalostí detailů ji nemohu komentovat. Nicméně velvyslance přijmu v Černínském paláci v první polovině ledna,“ uvedl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Informace o průběhu jednání, uspořádaného nezvykle den před Štědrým dnem v Sokolovně v Průhonicích, jsou tak nadále dostupné pouze od čínské strany. Čínští diplomaté uvedli, že varování českého úřadu pro kybernetickou bezpečnost se „nezakládá na skutečnosti“, mělo nepříznivý dopad a čínská strana proti němu protestuje. „Čínská strana bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb a doufá, že česká strana přijme účinná opatření, aby zabránila opakování podobných událostí, a bude účinně chránit legitimní práva a zájmy čínských firem,“ napsala ambasáda.

Servilní, kritizuje premiérův postup opozice

Někteří opoziční politici již dříve označili Babišovo údajné vyjádření na schůzce s čínským velvyslancem za neodpovědné a servilní. Na sociálních sítích vyvolalo čínské vyjádření kritické ohlasy. Mnohým připomnělo nedůstojná prohlášení někdejších československých politiků vůči sovětským lídrům, jiní si vzpomněli na prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů, které bylo adresováno Číně v souvislosti s návštěvou dalajlamy v Česku.

Varování před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) 17. prosince. Používání těchto prostředků podle úřadu představuje bezpečnostní hrozbu. V reakci na zprávu NÚKIB přitom Babiš nařídil, aby se úřad vlády zbavil mobilů od firmy Huawei, stejně se rozhodli postupovat také ministerstva průmyslu či zdravotnictví. V pátek 21. prosince ovšem předseda vlády po jednání Bezpečnostní rady státu uvedl, že takový krok byl unáhlený, protože úřad varování nedostatečně vysvětlil. „Varování se týká pouze systémů zařazených do kritické informační infrastruktury nebo významných informačních systémů, kterých je několik desítek,“ uvedl premiér.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Nepřekvapivé, standardní, označují vesměs politici Zemanovo poselství. Babiš a Filip ocenili pochvaly

Neodpovědný a servilní. Opozice kritizuje Babišův postoj k Huawei a ZTE

Související články