Nepřekvapivé, standardní, označují vesměs politici Zemanovo poselství. Babiš a Filip ocenili pochvaly

Nepřekvapivé, standardní, označují vesměs politici Zemanovo poselství. Babiš a Filip ocenili pochvalyNOVÉ
Prezident ČR Miloš Zeman Foto:

REPROFOTO: ČT1

Domov

Reakce na Zemana

Echo24

Za standardní či nepříliš překvapivé označili čeští politici vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana. Hlava státu podle nich především shrnula své známé názory. Předseda ODS Petr Fiala ocenil varování před zpomalením ekonomického růstu, upozorňuje ale na to, že současná vláda, kterou Zeman podporuje, situaci jen zhoršuje. Šéf Pirátů Ivan Bartoš odmítl Zemanova slova, že nedávné protivládní demonstrace jsou v době svobodných voleb pohrdáním vůlí občanů. Premiér Andrej Babiš (ANO) prezidentův projev ocenil jako nekonfrontační a objektivní.

Zeman v projevu chválil předsedy ANO, ČSSD a KSČM, že díky nim vznikla vláda. Fiala připomíná, že právě prezident kabinet spolu s předsedou vlády Andrejem Babišem sestavil a udržuje při životě. „(Zeman) zopakoval svoje návrhy na povinné volby a přímou volbu starostů, které rozhodně nesdílím,“ dodal Fiala. Zeman podle něj zkritizoval občanskou společnost, média a kritiky současné koalice, ale o svých představách o budoucnosti země neřekl nic.

Fiala ocenil, že Zeman podpořil vojenské mise a varoval před zpomalováním ekonomického růstu. „Nevidí však, že ‚jeho‘ vláda situaci jen zhoršuje a ČR nepřipravuje na budoucí výzvy. Projev nebyl překvapivý a vlastně nebyl ani vánoční. Ale na to jsme už u prezidenta Zemana tak trochu zvykli,“ konstatoval Fiala.

Že Zemanovi v projevu chyběla vize, souhlasil i jeho stranický kolega a poslanec Jan Skopeček. „V poselství prezidenta oceňuji vyzdvižení role V4 v obraně našich národních zájmů. Chyběla mi naopak vize jak reformovat EU a změnit směr neudržitelného integračního procesu. Vládu měl také pokárat za nevyužití ekonomického růstu k nezbytným systémovým změnám, např. penzijního systému,“ řekl redakci Echo24.

Čtěte také: Zeman bilancoval rok. Odsoudil protivládní demonstrace, lepšolidi a vyzval k přímé volbě starostů

Bartoš letošní poselství považuje za standardní Zemanův projev. Ocenil akcent na digitalizaci a robotizaci. „Občanská společnost má na projevy právo, neboť demokracie se neredukuje jen na volby,“ uvedl k Zemanovým slovům ohledně demonstrantů. Oponuje také prezidentově glose o tom, že Čína nemusí provádět v Česku technologickou špionáž, když v zemi jezdí vlaky rychlostí 300 kilometrů v hodině. „Když jsme u té Číny, tak jim asi vlaky jezdí rychle, ale mají tam také koncentrační tábory,“ upozornil Bartoš.

Předsedu TOP 09 Jiřího Pospíšila Zemanův projev zklamal. „Čekal jsem filozofické zamyšlení nad uplynulým rokem, ale dočkal jsem se opět jen kontroverzních vyjádření,“ uvedl Pospíšil v tiskovém vyjádření. Zeman dle něj znovu systematicky dělil společnost. „To opravdu není projev, který bych čekal od prezidenta republiky,“ dodal.

Podle předsedy Starostů a nezávislých Petra Gazdíka bylo poselství uceleným shrnutí Zemanových známých názorů. „Jen to stmelující poselství nějak chybělo,“ uvedl. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek projev neslyšel. „Jsem na obědě u rodičů, takže tradičně dám přednost oslavě Vykupitelových a svých narozenin v rodinném kruhu a oželím nepochybně hluboký zážitek diváka projevu pana prezidenta,“ uvedl.

Babiš i Filip opětují pochvaly

Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana bylo podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nekonfrontační a objektivní, mluvil k věci a zopakoval své všeobecně známé názory na politiku, ekonomiku a náladu ve společnosti. „Jsem rád, že ocenil práci V4, se kterou se nám v rámci Evropské unie podařilo zvrátit migrační kvóty a udržet tak naši svrchovanost,“ uvedl Babiš. Ministerský předseda ocenil i Zemanovu podporu české vojenské misi v Afghánistánu. Vojáci podle Babiše bojují proti teroristům a chrání bezpečnost ČR.

Zeman v projevu chválil předsedy ANO Babiše, ČSSD Jana Hamáčka a KSČM Vojtěcha Filipa za to, že sestavili či tolerancí umožnili vznik současného kabinetu. Babiše taková chvála potěšila. „Stejně jako to, že (Zeman) podpořil náš národní investiční plán, který tady vznikl vůbec poprvé,“ uvedl premiér.

Babiš souhlasí i s prezidentovou myšlenkou na zavedení přímé volby starostů, primátorů a hejtmanů. „Naše hnutí má hodně zkušeností, kdy nás poražené strany obešly a spojily se všechny proti nám,“ uvedl. K Zemanovu varování před zpomalením ekonomického růstu Babiš dodal, že kromě nedostatku pracovních sil brzdí hospodářství i špatná legislativa a byrokracie. „A souhlasím i s návrhem, aby zdravý člověk, který nechodí do práce, nemohl pobírat sociální dávky,“ dodal Babiš.

Předseda KSČM Vojtěch Filip považuje Zemanův projev za vyjádření konzistentních názorů českého prezidenta v politické i ekonomické oblasti. „Jsem rád, že ocenil roli KSČM pro stabilizaci českého politického prostředí v době vládní krize. Pokud jde o mezinárodní politiku, oceňuji odmítnutí ‚špiónománie‘ a jen připomínám, že KSČM nesouhlasí s prezidentovým názorem na zahraniční mise armády,“ napsal Filip.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Růst ekonomiky i mezd příští rok dle odhadů zpomalí. U platů a mezd na 7,5 procenta

Na Prahu večer dohlédne tzv. noční starosta, bude hlídat klid po západu slunce

Související články