1 Noční život v Praze

Na Prahu večer dohlédne tzv. noční starosta, bude hlídat klid po západu slunce

, Nové

Témata: , , ,

Po Novém roce vznikne v Praze nová úřednická funkce takzvaného nočního starosty. Ten by měl zklidnit noční život v hlavním městě, dohlédnout na dodržování nočního klidu a řešit problémy, které noční Praha přináší. O novince informovala pražská radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha Sobě). Uskupení Praha Sobě, které v Praze vládne spolu s Piráty a Spojenými silami pro Prahu, šlo s nápadem na nočního starostu už do komunálních voleb.

Noční starosta by měl úřadovat hlavně v centru Prahy, kde se pohybuje nejvíc turistů a místní obyvatelé si často stěžují na hluk i po desáté večer. „Na projektu pracujeme a měl by začít fungovat po novém roce,“ uvedla Třeštíková s tím, že koalice chce o zřízení funkce podrobněji informovat až v polovině ledna. Inspiraci našla Praha Sobě, která chce pomocí nové funkce zlepšit pověst Prahy, v Londýně či Amsterdamu. Tam noční starosta už funguje. O nočním starostovi informoval deník E15.

Kdo bude nočním starostou a zda bude mít svůj tým, zatím není jasné. Měl by ale obcházet centrum Prahy a komunikovat s majiteli podniků i organizátory různých akcí, a zmírňovat problémy, které z turismu v Praze plynou. Spolupracovat by měl s městskou policií i s radnicemi daných městských částí.

Noční starosta by se dle Prahy Sobě měl podílet i na vytváření vyhlášek, uvedlo hnutí v předvolebním programu. „Zavedeme po vzoru Amsterdamu pozici tzv. nočního starosty – koordinátora nočního života v Praze, který bude mít za úkol komunikovat s nočními podniky a promotéry nočních akcí, vyjednávat s nimi dodržování nočního klidu, koordinovat večerní a noční kulturní život v ulicích i v klubech. Praha žije nočním životem, který sice láká davy turistů, ale místní obyvatelé tím mnohdy trpí. Noční starosta by z pozice experta navrhoval úpravy vyhlášek a nařízení tak, aby byla metropole dál bohatá na noční kulturní život, ale zároveň aby se zde dobře žilo,“ píše se v programu pro komunální volby na webu Prahy Sobě.

Na rušení nočního klidu v Praze 1 upozorňoval v minulosti především tzv. antikonfliktní tým, který reagoval na zákaz kouření v hospodách a restauracích a který kuřáky „vyhnal“ do ulic pod otevřená okna místních. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Praha postaví Dvorecký most a Trojskou lávku. Dokončení okruhů musí počkat

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.