Autor karikatury Sereny Williamsové si smazal účet na Twitteru. Prý kvůli výhrůžkám

Autor karikatury Sereny Williamsové si smazal účet na Twitteru. Prý kvůli výhrůžkámAKTUALIZOVÁNO
Svět

Kauza Sereny Williamsové

jhr Echo24

Světovými médii probíhá jméno australského výtvarníka Marka Knighta, který ve svém komiksu nelichotivě zobrazil vášnivý výlev tenistky Sereny Williamsové z ženského finále letošního tenisového US Open. Obrázek Američanky vztekle dupající po své raketě mnozí odsoudili jako rasistický a sexistický, mezi jinými i autorka knih o Harrym Potterovi J. K. Rowlingová. Sám Knight nařčení odmítá a za kreslíře se postavil i jeho zaměstnavatel, deník The Herald Sun.

Williamsová se v průběhu utkání opřela do rozhodčího kvůli penalizaci za porušení pravidel. Sudího označila za zloděje, který ji neprávem ukradl hru a obvinila ho ze sexismu. Knightova kontroverzní kresba ukazuje výbuch vzteku Williamsové a vedle ní ležící dětský dudlík, zatímco v pozadí se rozhodčí ptá její soupeřky Naomi Osakové, zda by ji „prostě nemohla nechat vyhrát“. Karikatura vyšla v pondělí na stránkách nejčtenějšího australského deníku The Herald Sun a vyvolala nemalou kritiku. 

Lidé poukazují na to, že komiks obsahuje rasistické stereotypy. Má být také sexistický a nelíbí se ani to, že Japonka Osaková, která finále nakonec ovládla, je vyobrazena jako bílá blondýnka.

Národní asociace černošských novinářů komiks označila jako „nechutný hned na několika úrovních“. „Nejenže používá rasistické, sexistické karikatury obou žen, ale také je zobrazení Williamsové zbytečně přehnané,“ uvedla asociace ve svém prohlášení. Spisovatelka J. K. Rowlingová se na Knightovu adresu vyjádřila satiricky. „Dobrá práce. Zredukoval jste jednu z nejlepších žijících sportovkyň na pojmy rasismu a sexismu a druhou na figuru bez tváře,“ napsala na Twitter.

Sám výtvarník popřel, že by se dopustil rasismu, podle svých slov chtěl jen upozornit na hráččino chování. „Ta kresba byla jen o Sereně a jejím záchvatu vzteku. To je celé,“ sdělil Australian Broadcasting Company s tím, že se celý svět zbláznil. Odmítl také nařčení, že by nikdy nenepublikoval podobně kritický obrázek o muži a jako důkaz na Twitteru uveřejnil karikaturu tenisty Nicka Kyrgiose. V úterý po poledni si pak smazal svůj účet na Twitteru. Údajně kvůli výhrůžkám, které mu přes sociální sítě chodily. Podle dřívějších informací, které se později ukázaly jako nesprávné, měl Knightovi účet zablokovat přímo Twitter.

Za Knighta se postavil přímo The Herald Sun. Zveřejnil svou středeční titulní stranu s řadou podobných karikatur a textem „Jestli bude samozvaným cenzorům Marka Knighta dáno v případu jeho komiksu o Sereně Williamsové za pravdu, náš nový politicky korektní život bude skutečně velmi nudný“. Podle jednoho z autorů novin, Damona Johnstona, se kresba „právem vysmívá špatnému chování tenisové legendy“. „Mark má plnou podporu nás všech,“ napsal v tweetu.

Čtěte také: Aféra kolem Sereny Williamsové neutichá. Ozvala se i Martina Navrátilová 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články