Hromadné testování je alfa a omega našeho přežití
Echoprime
Miliarda lidí po celém světě je ve snaze zastavit šíření koronaviru, vyvolávajícího nemoc COVID-19, v nějakém typu karantény. S omezeným pohybem, svobodou, schopností pracovat a vydělávat. Ekonomiky v mnoha zemích, především v Evropě, jedou v současné době na zlomek svého výkonu. Politici musejí velmi obtížně při nedostatku informací balancovat na hraně mezi tím, aby co největším omezením společenského kontaktu zabránili šíření nemoci a zároveň přitom co nejméně poškodili ekonomiku. Většina zemí zasažených koronavirem míří do recese.
Realisté očekávají dvojciferný hospodářský propad. Vlády chystají od druhé světové války bezprecedentní záchranné balíky, aby odvrátily kolaps ekonomiky. A miliony lidí neztratily práci. Hledá se cesta z pasti koronaviru. Ve chvíli, kdy toho stále víme strašně málo o tom, jak se zákeřný koronavirus skutečně chová.
Zkušenosti s koronavirem zhruba za čtvrt roku, kdy ho Číňané přiznali a postupně dorazil do většiny zemí světa, ukazují, že nejúčinnější cestou z pasti je masové testování. To znamená pokusit se velmi rychle objevit co nejvíc nakažených. Včetně těch, kdo nemají vůbec žádné příznaky, ale jsou nosiči viru. Podle nedávné německé studie jsou přitom lidé nakažení nemocí COVID-19 nejnakažlivější ještě předtím, než se u nich příznaky objeví, a pak v prvním týdnu nemoci. Na koronaviru je nejzákeřnější právě to, že ho šíří lidé bez příznaku. Nikdo je nepozná. Proto dnes musejí v Česku všichni nosit roušky. Každý může být nakažený. A není to vidět.
Celý článek najdete už nyní na EchoPrime nebo od čtvrtka na prodejních stáncích. Týdeník Echo si můžete objednat ZDE.