U pobřeží Sýrie se zřítilo ruské letadlo, prý se srazilo s ptákem

piloti zahynuli

U pobřeží Sýrie se zřítilo ruské letadlo, prý se srazilo s ptákemAKTUALIZOVÁNO
Stíhačka Su-30 Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

Nedaleko syrského pobřežního města Latákíja se dnes do Středozemního moře zřítilo ruské vojenské letadlo, oba piloti zahynuli, informovala agentura RIA Novosti s odvoláním na ruské ministerstvo obrany. Stíhačka Su-30SM podle ministerstva nebyla sestřelena, příčinou nehody mohla být srážka s ptákem.

Letadlo vzlétlo dnes ráno z ruské základny Hmímím, která leží v západosyrské provincii Latákíja. Piloti „bojovali až do poslední chvíle a snažili se získat kontrolu nad strojem,“ uvedlo ruské ministerstvo. Podle předběžného vyšetřování nehodu zapříčinil pták, který narazil do motoru letadla. Stíhačka podle ministerstva nezačala hořet.

Letoun Su-30SM patří mezi nejmodernější ruské stroje, svůj první let uskutečnil v roce 2012. V Sýrii ho armáda využívá k útokům na povstalecké cíle či jako doprovod strategických bombardérů.

Jak uvedla agentura AFP, podle ruských úřadů dosud přišlo v Sýrii o život 86 ruských vojáků. Ruská média ale v uplynulých měsících informovala, že v zemi umírají desítky a možná stovky ruských žoldáků. Moskva tato tvrzení považuje za dezinformace.

Letos v březnu spadlo rovněž u základny Hmímím nákladní letadlo ruské armády. Neštěstí si vyžádalo 39 obětí. Příčinou tragédie byla nejspíš technická závada. Ministerstvo obrany tehdy rovněž ujistilo, že letadlo nebylo sestřeleno.

V únoru byl v provincii Idlib sestřelen ruský stroj Su-25. Pilot se sice katapultoval, ale na zemi ho ozbrojenci zabili.

V prosinci 2016 spadlo do Černého moře letadlo se členy známého ruského armádního souboru písní a tanců Alexandrovci mířící do Sýrie. Zabilo se všech 92 osob, které byly na palubě.

Čtěte také: V USA spadl armádní Hercules. Devět lidí zahynulo

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.