Vybízel k ‚podřezání Zemana – Hitlera jako svině‘. ODS se s ním vypořádá

Ostré výroky zastupitele

Vybízel k ‚podřezání Zemana – Hitlera jako svině‘. ODS se s ním vypořádáNOVÉ
Domov

mm Echo24

Předseda ODS Petr Fiala odsoudil jako neakceptovatelné vyjádření občanského demokrata z Jesenice u Prahy a zastupitele Martina Langa na adresu prezidenta Miloše Zemana. Ten na sociálních sítích na konci dubna prezidenta označil za morální zrůdu kvůli jeho souhlasu se zdaněním náhrad vyplácených církvi. V příspěvku na facebooku plném vulgarismů, který je již smazán, nabádal také k zabití prezidenta. Fiala uvedl, že záležitost probere Langova místní organizace, očekává, že bude „postupovat dostatečně razantně, aby se něco takového neopakovalo“.

„Už se k tomu vyjádřila středočeská organizace ODS, očekávám patřičné kroky od místní organizace, je třeba se od toho distancovat,“ uvedl Fiala v televizi Prima s tím, že takové jednání je naprosto nepřijatelné, i kdyby bylo myšleno jako nadsázka.

Podle vyjádření mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka pro média je příspěvek Langa jednoznačně případem pro orgány činné v trestním řízení. Obrátil se kvůli tomu na policii.

Foto:

Langův výpad proti prezidentovi Zemnaovi na sociálních sítích.

Filip: Jsem zvědav, co s ním ODS udělá

K incidentu se vyjádřil například komunistický předseda Vojtěch Filip (KSČM). Ten na svém twitterovém účtu připomněl nedávné vyloučení Václava Klause mladšího z řad ODS, ke kterému podle něho došlo kvůli mnohem „mírnějším“ výrokům. „Jsem zvědav co udělá ODS se svým členem, který vyzývá k fyzické likvidaci prezidenta, když za mnohem mírnější výroky vyloučili Václava Klause? Hlavně, že každému radí jak se má kdo chovat,“ vyjádřil se Filip. 

O Langově výlevu na adresu poslanců a prezidenta informoval server Náš region. Lang v něm označil poslance, kteří hlasovali pro zdanění náhrad církvím, za „smradlavá, proradná prasata“, která je třeba „pozabíjet, aby svou morální zrůdností nenakazili zbytek národa“. Prezidenta pak nazval debilním senilním bolševikem, kterého je třeba zabít též. 

Lang se pak snažil svůj výrok interpretovat, narážel pak na údajnou nemožnost dovolat se práva. „Můj text není výzva k podřezávání prezidenta. Celá logická konstrukce mého textu je v poslední větě: Pokud se nelze dovolat jinak práva, je nutné takové zlo vybíjet, je nutné nositelům takového zla uřezávat hlavy a pálit sračky, co z nich zbydou,“ uvedl Lang pro server. 

Sněmovna schválila zdanění peněžitých náhrad, které dostávají církve od státu za majetek nevydaný v restitucích, 23. dubna. Novelu poslanců KSČM, jež zdanění zavádí, pak Zeman podepsal 2. května. Zdanění náhrad ale ještě může zrušit Ústavní soud. Napadnout je chce část senátorů i poslanců, podle nichž je protiústavní.

Čtěte také: Sněmovna odvolala na návrh ODS Klause mladšího z výboru

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.