Vysvětlete okolnosti úmrtí vašeho novináře, tlačí Západ na Saúdy. Nevěří jim. Ti lavírují
Smrt opozičního novináře
Vysvětlení Saúdské Arábie ohledně smrti opozičního novináře Džamála Chášukdžího na konzulátu v Istanbulu je nevěrohodné a blízkovýchodní království jej musí podepřít fakty. V neděli to ve společném prohlášení uvedli představitelé Velké Británie, Francie a Německa. Saúdové dva týdny jakékoliv spojení popírali, posléze smrt přiznali, ale nabídli verzi, že novinář byl zabit po bitce se skupinou lidí, s níž se na úřadě sešel. A v neděli tamní úřady zase ohlásily, že o okolnostech Chášukdžího smrti nic nevědí.
Podle tří evropských mocností je třeba případ co nejdříve vysvětlit. „Vraždu nelze ničím ospravedlnit, odsuzujeme ji co nejdůrazněji,“ cituje text agentura Reuters. „Přesné okolnosti novinářovy smrti je třeba co nejrychleji objasnit. Tvrzení Rijádu je zapotřebí podložit důvěryhodnými fakty,“ stojí v prohlášení zemí. Jejich představitelé zdůraznili, že bude třeba více úsilí, aby se podařilo zjistit pravdu a viníci byli dohnáni k zodpovědnosti.
Svou rétoriku poupravil i americký prezident Donald Trump, který zprvu uvedl, že Rijádu věří. „Nebudu spokojený, dokud nenalezneme odpovědi,“ řekl v sobotu. Prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan oznámil, že se k případu vyjádří v úterý. „Usilujeme o spravedlnost a celá pravda vyjde najevo. Celá pravda,“ nechal se slyšet na shromáždění v Istanbulu. Kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová zase prohlásila, že informacím poskytnutým Saúdy „schází konzistence a důvěryhodnost“.
Tamější resort zahraničí v neděli ohlásil, že neví, jak byl novinář zabit, ani kde je jeho tělo. Ministr Ádil Džubajr incident pro americkou televizi Fox označil za „výjimečnou chybu“ a „kardinální a závažné pochybení“. Korunní princ Muhammad bin Salmán prý o události nic nevěděl, o výsledcích pátrání budou Saúdové veřejnost postupně informovat.
„Je to děsivá chyba, děsivá tragédie. Vyjadřuji soustrast rodině, sdílíme s nimi jejich bolest,“ prohlásil.
Ministerstvo spravedlnosti v Rijádu vydalo v sobotu prohlášení, podle něhož se Chášukdžího případ stal na svrchovaném saúdskoarabském území a ujme se ho saúdský soud, jakmile skončí všechny náležité procedury.
Původní saúdskoarabská verze událostí je v rozporu s informacemi, které zveřejnila v uplynulých dnech turecká provládní média s odvoláním na nejmenované turecké představitele. Podle nich byl novinář Chášukdží, žijící v dobrovolném exilu v USA, brutálně zavražděn komandem speciálně vyslaným z Rijádu.
Turecká policie uvedla, že v den zmizení novináře, či noc předtím přiletělo do Istanbulu z Rijádu 15 Saúdských Arabů, mezi nimi členové ochranky korunního prince, členové tajné služby i forenzní expert. Krátce po zmizení novináře zase odcestovali.