Saúdové přiznali smrt novináře na konzulátu. Namísto vraždy mluví o bitce na pěsti. Trump jim věří

Saúdové přiznali smrt novináře na konzulátu. Namísto vraždy mluví o bitce na pěsti. Trump jim věříAKTUALIZOVÁNO
Svět

smrt (vražda) novináře

Echo24

Saúdská Arábie v sobotu přiznala, že saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží byl na konzulátu v tureckém Istanbulu zabit. Zemřel prý po bitce s lidmi, s nimiž se na úřadě sešel. Uvedla to saúdskoarabská oficiální tisková agentura SPA s odvoláním na místní prokuraturu.

„Osmnáct podezřelých Saúdských Arabů bylo zatčeno. Vyšetřování stále pokračuje,“ uvedla podle agentury Reuters dále ve svém prohlášení saúdskoarabská prokuratura. Poradce saúdskoarabského královského dvora Saúd Kahtání a zástupce šéfa rozvědky Ahmad Asírí byli propuštěni ze svých funkcí, dodala prokuratura.

Saúdskoarabská verze událostí je v rozporu s informacemi, které zveřejnila v uplynulých dnech turecká provládní média s odvoláním na nejmenované turecké představitele. Podle nich byl novinář Chášukdží, žijící v dobrovolném exilu v USA, brutálně zavražděn komandem speciálně vyslaným z Rijádu.

Chášukdží, který byl známým kritikem saúdskoarabského režimu, navštívil konzulát 2. října, aby si vyřídil doklady kvůli svatbě, a od té doby byl nezvěstný. Turecká policie uvedla, že v den zmizení novináře, či noc předtím přiletělo do Istanbulu z Rijádu 15 Saúdských Arabů, mezi nimi členové ochranky korunního prince, členové tajné služby i forenzní expert. Krátce po zmizení novináře zase odcestovali.

Korunní princ Muhammad bin Salmán (přezdívaný MbS) podle saúdskoarabského zdroje obeznámeného s dosavadními závěry vyšetřování, o konkrétní operaci, jež měla za důsledek Chášukdžího smrt, nic nevěděl, napsala agentura Reuters. „Nebyly tu žádné příkazy ho zabít nebo ho unést,“ uvedl zdroj, který si přál zůstat anonymní. Dodal však, že Rijád dlouhodobě požaduje návrat kritiků do království. „MbS o této konkrétní operaci nic nevěděl a určitě nenařídil někoho unést nebo zavraždit. Věděl ale o obecné instrukci říkat lidem (kritikům vedení), aby se vrátili (do Saúdské Arábie),“ řekl zdroj. Chášukdžího tělo bylo podle zdroje předáno „místnímu spolupracovníkovi“, na konzulátu se ale nenašlo.

Podle zprávy agentury SAP nařídil král Salmán v reakci na smrt novináře restrukturalizaci generálního ředitelství tajných služeb. Rovněž mají být aktualizována pravidla, která stanovují pravomoci této instituce, mají být zhodnoceny její metody a postupy práce.

Ministerstvo spravedlnosti v Rijádu vydalo prohlášení, podle něhož se Chášukdžího případ stal na svrchovaném saúdskoarabském území a ujme se ho saúdský soud, jakmile skončí všechny náležité procedury.

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán (přezdívaný MbS) údajně o konkrétní operaci, jež měla za důsledek Chášukdžího smrt, nic nevěděl, napsala agentura Reuters. „Nebyly tu žádné příkazy ho zabít nebo ho unést,“ uvedl zdroj, který si přál zůstat anonymní. Dodal však, že Rijád dlouhodobě požaduje návrat kritiků do království.

„MbS o této konkrétní operaci nic nevěděl a určitě nenařídil někoho unést nebo zavraždit. Věděl ale o obecné instrukci říkat lidem (kritikům vedení), aby se vrátili (do Saúdské Arábie),“ řekl zdroj. Chášukdžího tělo bylo podle zdroje předáno „místnímu spolupracovníkovi“, na konzulátu se ale nenašlo.

Turečtí vyšetřovatelé v Istanbulu v pátek vyslýchali turecké zaměstnance saúdskoarabského konzulátu. Rovněž hledali ostatky v lese na okraji Istanbulu a ve městě při pobřeží Marmarského moře, napsala Reuters odkazem na dva turecké zdroje. Turečtí vyšetřovatelé se podle ní nejspíše brzy dozví, co se stalo s tělem zabitého novináře. Turecko má prý vzorky Chášukdžího DNA, a turečtí vyšetřovatelé tak o ně nebudou muset žádat Rijád.

Chášukdžího turecká snoubenka Hatice Cengizová na twitteru v arabštině napsala „Srdce truchlí, oči pláčou a tvé odloučení nás rmoutí, drahý Džamále“. Rovněž napsala „Kde je tělo mučedníka Chášukdžího?“.

Podle tureckých médií existuje audionahrávka zachycující mučení a vraždu novináře. Tým saúdskoarabských agentů podle tureckého zdroje amerického listu The New York Times novinářovo tělo následně rozřezal speciální pilou.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Trump Rijádu oficiálně věří

Americký prezident Donald Trump věří saúdskoarabskému vysvětlení smrti novináře Džamála Chášukdžího na konzulátu v Istanbulu. To, co se novináři stalo, považuje za nepřijatelné. Odvetná opatření by ale podle něj neměla zahrnovat zrušení prodeje amerických zbraní Rijádu, napsala agentura Reuters. Není ale jasné, zda saúdské oznámení přesvědčí i americké zákonodárce, kteří jsou k vysvětlení zatím skeptičtí.

Trump prohlásil, že oznámení Saúdské Arábie je dobrým a velkým prvním krokem. Uvedl také, že si nyní chce promluvit se saúdskoarabským korunním princem Muhammadem bin Salmánem a teprve hodlá přijmout případná opatření.

Podle Trumpa by měla být Saúdská Arábie potrestána „nějakou formou sankcí“. Šéf Bílého domu by ale byl rád, kdyby sankce nepostihly americký prodej zbraní Saúdské Arábii. Zdůraznil také, že Spojené státy potřebují Saúdskou Arábii jako protiváhu Íránu na Blízkém východě.

Americký prezident již minulý týden řekl, že nechce, aby případná americká reakce znamenala ztrátu amerických pracovních míst kvůli tomu, že USA zastaví prodej zbraní a vojenského vybavení do Saúdské Arábie, která je na Blízkém východě klíčovým spojencem USA. K zastavení zbrojních dodávek již vyzvali někteří senátoři.

Na dalším postupu vůči Saúdské Arábii bude Trump spolupracovat s Kongresem.

Podle agentury AP není jasné, zda saúdské oznámení bude stačit k zastavení kritiky království od amerických zákonodárců. Demokratický člen Sněmovny reprezentantů Adam Schiff, který je předním členem výboru pro zpravodajské služby, prohlásil, že saúdské vysvětlení, že Chášukdží byl zabit ve rvačce s více než dvanáctičlenným týmem, vyslaným ze Saúdské Arábie, není důvěryhodné. „Bojoval o život s lidmi poslanými, aby jej unesli, anebo zabili,“ řekl Schiff.

„Říkat, že jsem skeptický k novému saúdskému vyprávění o Chášukdžím, je málo,“ uvedl republikánský senátor Lindsey Graham, který je považován za Trumpova spojence, ale ostře kritizuje pouštní království za incident. Již dříve v televizním rozhovoru prohlásil, že saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán „musí odejít“.

„Měli bychom okamžitě zastavit veškeré vojenské prodeje, pomoc a spolupráci. Saúdská Arábie musí zaplatit vysokou cenu za takové akce,“ napsal na twitteru republikánský senátor Rand Paul.

Demokratický senátor Richard Blumental řekl televizi CNN, že saúdskému vysvětlení „naprosto chybí důvěryhodnost“.

Organizace hájící lidská práva, zejména Amnesty International (AI), vyzývají, aby se vyšetřování Chášukdžího případu chopila OSN. „Celou dobu jsme byli znepokojeni zastíráním nebo vyšetřováním, které vede subjekt podezřelý, že je do případu zapleten. Nad nestranností saúdského vyšetřování se nadále vznáší otazník,“ uvedla Rawya Ragehová z AI.

Čtěte také: Podezřelý ze zmizení saúdského novináře zemřel v autě. Otisky patologa na konzulátu

Brutální Nikita v Istanbulu

Související články