Tunisko odmítlo základnu NATO, EU mu proto nechce poslat peníze

Tunisko odmítlo základnu NATO, EU mu proto nechce poslat penízeNOVÉ
Tuniský ministr obrany Abdelkarim Zbidi Foto:

Foto: DoD photo by Erin A. Kirk-Cuomo (Released) – Cropped from File:Leon Panetta meets with Abdelkrim Zbidi in Tunis, July 29, 2012.jpg, original source Flickr: 120730-D-BW835-089, Public Domain, Wikimedia Commons

Svět

Spor o základnu v Tunisku

Tunisko znovu odmítlo vybudování základny NATO na svém území, Evropská unie mu proto nechce poslat peníze na armádu. Podle úterní zprávy rozhlasové stanice RFI to řekl tuniský ministr obrany Abdelkarim Zbidi.

Zbidi v parlamentním výboru pro bezpečnost a obranu prohlásil, že NATO žádalo o zřízení své vojenské základny v provincii Gábes na jihozápadě země. EU podle něj odmítá dát tuniské armádě tři miliony eur (76 milionů Kč), pokud na návrh nekývne.

Základna má sloužit sběru a vyhodnocování informací pro koordinaci, plánování a řízení operací na souši, na moři i ve vesmíru. Jejím deklarovaným cílem je boj proti nezákonnému přeshraničnímu obchodu, terorismu, nelegální migraci a drogám. Tunisko ale podle Zbidiho nechce přítomnost zahraničních vojáků na této základně.

Spojené státy žádaly Tunisko o povolení k výstavbě základny i v minulosti. V roce 2016 Tunisko popřelo, že Washington již na jeho území základnu má. Tunisko oficiálně uvádí, že hostí přibližně 70 zahraničních vojáků, a to pouze pro účely výcviku vlastní armády.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také.

Itálie má obavy. Přes moře plují migranti i z Tuniska, Alžírska i Maroka

Tunisanky se mohou provdat za jinověrce, oznámil prezident

Související články